Провадження №2а/155/49/16
Справа №155/1372/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2016 року місто Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого-судді Чонки В.В.,
при секретарі Федонюк О.М.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Савчук М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він працював в органах прокуратури Волинської області та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з листопада 2003 року перебуває на обліку в Локачинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію вказаного виду на підставі ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру» в розмірі 90% від розміру середнього місячного заробітку за посадою старшого помічника прокурора Волинської області.
21 вересня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру», виходячи із розрахунку 90% від середньомісячного заробітку та долучив довідку прокуратури Волинської області №18-171 вих. від 23 серпня 2016 року.
Листом відповідача від 22 вересня 2016 року за №196/К-01, позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, «Положення про помічника-консультанта народного депутата України». Відповідно, з 01 червня 2015 року пенсії, в порядку та на умовах визначених вказаними Законами не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що відповідач протиправно не провів перерахунок його пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати, в зв'язку з чим просить визнати протиправними дії Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку йому - ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Волинської області №18-171 вих. від 23 серпня 2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати та зобов'язати відповідача провести йому з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Волинської області №18-171 вих. від 23 серпня 2016 року без обмеження пенсії максимальним розміром.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов свій підтримав в повному обсязі із наведених в позовній заяві підстав, просив його задовольнити.
Представник відповідача Савчук М.В. подала до суду письмове заперечення на позов, згідно якого дії Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії вважає правомірними, просила суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, мотивуючи тим, що підстав для його задоволення немає.
Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнала з підстав, зазначених у письмовому запереченні, просила в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін по справі, оцінивши письмові докази по справі, вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював в органах прокуратури Волинської області та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з 08 листопада 2003 року перебував на обліку в Луцькому міському управлінні Пенсійного фонду України Волинської області. З 16 вересня 2016 року у зв'язку із зміною місця проживання перебуває на обліку у Локачинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію вказаного виду на підставі ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру» в розмірі 90% від розміру середнього місячного заробітку за посадою старшого помічника прокурора Волинської області.
21 вересня 2016 року він звернувся до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру», виходячи із розрахунку 90% від середньомісячного заробітку та долучив довідку прокуратури Волинської області №18-171 вих. від 23 серпня 2016 року (а.с. 12).
Листом відповідача від 22 вересня 2016 року за №196/К-01, позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії (а.с. 15).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог частини першої статті 1 Протоколу №12 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод від 04 листопада 2000 року, користування будь-яким правом, яке визнане законом, повинно бути забезпечено виконанням без будь-якої дискримінації.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», який був чинний на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом №3668-VІ, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до частини 18, частини 19 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Відповідно до нової редакції частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. (частина 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 08.07.2011 року).
Оскільки внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, однак це не стосується перерахунку вже призначеної пенсії. Самі по собі механізми і процедури щодо призначення та перерахунку пенсії різні, як за змістом так і за механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали.
Відповідно до частини 2 статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Відповідно до статей 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа №1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, обсяг прав позивача в частині отримання пенсії в розмірі 90%, які нараховувалися і отримувалися раніше не може бути звуженим у зв'язку із внесення змін у Закон України «Про прокуратуру» та прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Під час проведення перерахунку пенсії позивача повинна бути враховано попередня відсоткова ставка, з якої визначається розмірі пенсії - 90%.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що нова редакція статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення йому пенсії.
Аналогічною є правова позиція, висловлена Верховним Судом України при вирішенні конкретних справ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, яка знайшла своє відображення, зокрема, у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13 та справа №21-420а13), постанові від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13). Відповідно до цих постанов при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до вимог ст.244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу в розмірі 90% від суми заробітної плати протиправними та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена з листопада 2003 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Керуючись ст.ст.19, 22, 64, 92 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.128, 158-164, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Волинської області №18-171 вих. від 23 серпня 2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати.
Зобов'язати Локачинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Волинської області №18-171 вих. від 23 серпня 2016 року, без обмеження пенсії максимальним розміром.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Горохівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий /підпис/
Згідно з оригіналом
Суддя Горохівського районного суду В.В.Чонка