Постанова № 62301303, 26.10.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
815/4800/16
Номер документу
62301303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/4800/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2016 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Андрухів В.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

29.09.2016 року до суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - у розмірі 8605 грн. та по адміністративним штрафам та іншим санкціям - у розмірі 35690,27 грн., що разом складає 44295,27 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ФОП ОСОБА_1 як платник податків перебуває на обліку в ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області. Згідно облікових карток, що ведуться ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, податкова заборгованість ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та по адміністративним штрафам та іншим санкціям у розмірі 44295,27 грн. Вказана заборгованість виникла у зв'язку з проведенням ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатом якої був складений акт від 13.08.2014 року № 142/21-02/НОМЕР_1 та винесені податкові повідомлення-рішення від 04.09.2014 року № 0002812206 на суму 212 грн. та № 0002822206 на суму 1700 грн. Також заборгованість виникла у зв'язку з проведенням фактичної перевірки, за результатом якої складено акт від 15.10.2015 року № 372/15-32-22-03/266018092 та винесені податкові повідомлення-рішення від 29.10.2015 року № 0002902201 на суму 8393 грн. та № 0002912201 на суму 34000 грн. Таким чином, відповідач має заборгованість перед бюджетом, з урахуванням нарахованої пені та наявності зарахувань коштів, у загальній сумі 44295,27 грн. У зв'язку з несплатою заборгованості відповідачем, ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області було винесено податкову вимогу №1958-23 від 01.03.2016 року, яку було направлено рекомендованим листом 13.04.2016 року.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, подала до суду клопотання про розгляд справи без участі представника ДПІ та зазначила, що позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач в судове засідання не з'явився, судова повістка не вручена відповідачу з незалежних від суду причин. Поштове відправлення повернуто до суду з відміткою про невручення кореспонденції у зв'язку з закінченням терміну зберігання. Суд із врахуванням зазначених обставин, керуючись приписами ч.11 ст.35 КАС України, вважає, що повістка вручена відповідачу належним чином.

Суд ухвалив про розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

Керуючись ч.6 ст.128 КАС України, оскільки до суду не з'явилися всі особи, які беруть участь у справі, та враховуючи наявність підстав для розгляду справи в судовому засіданні, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив про розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що 06.09.2007 року фізичну особу-підприємеця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) взято на податковий облік за № 5879 та на момент звернення до суду з даним позовом відповідач знаходиться на обліку в ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, що підтверджується довідкою форми № 4-ОПП від 14.09.2016 року № 1615531402377.

Згідно п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

За змістом ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Станом на 31.03.2016 року згідно облікових карток, що ведуться ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, податкова заборгованість ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та по адміністративним штрафам та іншим санкціям становить 44295,27 грн.

Зазначена заборгованість ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом виникла у зв'язку з наступними обставинами.

12.08.2014 року на підставі наказу від 08.08.2014 року № 1001 Головним управлінням Міндоходів в Одеській області проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено акт від 13.08.2014 року № 142/21-02/НОМЕР_1.

Згідно висновків вказаного акту, перевіркою встановлено порушення відповідачем ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: зберігання в барі алкогольних напоїв, описаних у додатку 1 до акту перевірки, в місцях, не внесених до Єдиного реєстру місць зберіганя алкогольних напоїв, та порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: в барі не ведуться у встановленому законом порядку облік товарних засобів за місцем зберіганя (реалізації).

На підставі акту Головного управління Міндоходів в Одеській області від 13.08.2014 року № 142/21-02/НОМЕР_1 ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 04.09.2014 року:

- № 0002812206, яким ФОП ОСОБА_1 за порушення п.12 ст.3, ст.20 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 212 грн.;

- № 0002822206, яким ФОП ОСОБА_1 за порушення ст.ст. 15, 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 1700 грн.

Зазначені податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем особисто, що підтверджується відповідним підписом на корінцях цих рішень.

Також судом встановлено, що 05.10.2015 року Головним управлінням ДФС в Одеській області згідно зі ст.20, пп.80.2.3 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України та на підставі наказу про проведення фактичної перевірки від 30.09.2015 року № 1190 з метою здійснення контролю за дотриманням порядку щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі, про виробництво та обіг підакцизних товарів, проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1, за результатами якої складено акт від 15.10.2015 року № 372/15-32-22-03-НОМЕР_1.

В акті зазначено, що в ході перевірки встановлено: непроведення розрахункових операцій на суму 330,20 грн., у тому числі й контрольну розрахункову операцію на суму 40 грн., через реєстратор розрахункових операцій; реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів без придбання відповідних ліцензій; необлікування товару на загальну суму 4196 грн. (відсутні накладні або інші облікові документи).

Згідно висновків вказаного акту, перевіркою встановлено порушення відповідачем ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та порушення п.п. 1, 2, 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до пунктів 1, 2, 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, яка діяла станом на 05.10.2015 року), суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відповідно до ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

На підставі акту Головного управління ДФС в Одеській області про результати фактичної перевірки від 15.10.2015 року № 372/15-32-22-03-НОМЕР_1 ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 29.10.2015 року:

- № 0002902201, яким ФОП ОСОБА_1 за порушення п.п. 2, 3, 12 ст.3 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на підставі ст.ст.17, 20 вказаного Закону нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 8393 грн.;

- № 0002912201, яким ФОП ОСОБА_1 за порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 34000 грн.

Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 04.11.2015 року, що підтверджується фіскальним чеком поштового відділення та роздруківкою з офіційного веб-сайту УДППЗ «Укрпошта» (відстеження поштового відправлення за штрихкодовим ідентифікатором).

Таким чином, сума податкового зобов'язання ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та по адміністративним штрафам та іншим санкціям у розмірі 44295,27 грн. (212 + 8393 + 1700 + 34000 - 51 (зараховано) + 41,27 (пеня) = 44295,27).

Відповідно до п.п. 59.1, 59.5. ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

У зв'язку з несплатою заборгованості підприємством ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області було винесено податкову вимогу №1958-23 від 01.03.2016 року, яку вручено відповідачу 20.04.2016 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення в матеріалах справи.

Згідно п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що сума податкового боргу по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та по адміністративним штрафам та іншим санкціям ФОП ОСОБА_1 станом на 31.03.2016 року становить 44295,27 грн.

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

З огляду на зазначене, враховуючи, що відповідачем податковий борг у розмірі 44295,27 грн. не погашено, суд вважає, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області є законними та обґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, згідно ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 7- 9, 11, 71, 86, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного Бюджету заборгованість у розмірі 44295,27 грн. та перерахувати:

- по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - у розмірі 8605 грн. на р/р № 31113104700008, код платежу 21080900, Одержувач: ГУ ДКСУ в Одеській області, 38016923, банк одержувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011;

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям - у розмірі 35690,27 грн. на р/р № 31111106700008, код платежу 21081100, Одержувач: ГУ ДКСУ в Одеській області, 38016923, банк одержувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: В.В.Андрухів