Ухвала суду № 62300943, 26.10.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
810/3388/16
Номер документу
62300943
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

26 жовтня 2016 року № 810/3388/16

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву представника позивача - адвоката Мельник Ольги Вікторівни в інтересах ОСОБА_2 до Білоцерківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання незаконною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача - адвокат Мельник Ольга Вікторівна в інтересах ОСОБА_2 з позовом до Білоцерківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання незаконною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.09.2016 по виконавчому провадженню №52236078.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.

Положеннями частини 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Суд зазначає, що в адміністративному позові не зазначений позивач та його поштова адреса, натомість особою, яка звернулась до суду зазначено представника позивача адвоката Мельник Ольгу Вікторівну.

Крім того, в адміністративному позові зазначено лише адресу представника позивача: 04111, м. Київ, вулиця Салютна, 15, офіс 35 та засоби зв'язку представника позивача, яка діє в інтересах позивача згідно договору про надання правової допомоги №13/10 від 13.10.2016.

Також суд звертає увагу на те, що у вищевказаному договорі про надання правової допомоги зазначено адресу ОСОБА_2: АДРЕСА_1, проте вказана адреса місця проживання ОСОБА_2, як і сама позивач, не вказані в позові.

Вказані порушення вказують на недоліки позовної заяви, які мають бути усунуті шляхом зазначення в позовній заяві імені позивача, поштової адреси, а також номеру засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є.

Відповідно до частин 1, 2 статті 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" для реєстрації особа або її законний представник подає, серед іншого, документ, до якого вносяться відомості про місце проживання.

Згідно зі статтею 3 цього ж Закону документи, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні.

Пунктом 1.2 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 N 1077, передбачено, що реєстрація місця проживання або місця перебування особи - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.

Відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - паспортний документ), довідки про звернення за захистом в Україні.

Згідно з пунктом 2.9 цього Порядку працівник територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи), зокрема, вносить відомості про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи шляхом проставлення в них штампа реєстрації місця проживання особи (далі - штамп реєстрації місця проживання), зразок якого наведено в додатку 3 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13 квітня 2012 року N 320, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 року за N 1089/21401.

Аналогічним чином до паспортного документа вносяться відомості про зареєстроване місце перебування особи (Розділ ІV Порядку).

Відповідно до пункту 6 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. N 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 2 вересня 1993 року N 3423-XII) відмітки про реєстрацію постійного місця проживання громадянина робляться на одинадцятій - шістнадцятій сторінках паспорта.

Таким чином, надання позивачем копії паспорта громадянина України необхідно для підтвердження зареєстрованого місця проживання/перебування особи, що є визначальним для встановлення територіальної підсудності розгляду справи.

Відповідно до частини 2 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Суд зазначає, що представник позивача в адміністративному позові вказує, що на даний час ОСОБА_2 знаходиться в Київському слідчому ізоляторі (СІЗО №13), оскільки триває касаційне оскарження вироку, однак жодних доказів на підтвердження вказаної обставини до позову не було додано.

Відповідно до частини 6 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства якщо особа, яка бере участь у справі, перебуває під вартою або відбуває покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк, тримання у дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, обмеження волі, арешту, повістка та інші судові документи вручаються їй під розписку адміністрацією місця утримання особи, яка негайно надсилає розписку цієї особи до суду.

Отже, знаходження позивача у слідчому ізоляторі не є перешкодою у доступі до правосуддя та має певні особливості сповіщення такої особи про дату, час та місце судового розгляду справи.

Позивачем не надано доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, зокрема, позивачем не надано копії виконавчого напису нотаріуса Київського міського нотаріального округу Кобєлєвої А.М. №37 від 29.01.2015, якщо такий наявний у позивача.

Також суд зазначає, що в адміністративному позові зазначено в якості третьої особи - ПАТ КБ "Надра".

Відповідно до частини другої статті 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Зазначення позивачем у позовній заяві третьої особи (чи третіх осіб), яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, може розцінюватись судом як клопотання позивача про залучення такої третьої особи (третіх осіб) до участі в справі.

Аналогічна позиція викладена в довідці про результати узагальнення практики застосування адміністративними судами першої інстанції глав 1-4 розділу ІІІ Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду та вирішення адміністративних справ, затвердженій Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України №14 від 29.09.2016.

Проте суд зазначає, що в адміністративному позові не зазначено, на стороні позивача або відповідача необхідно залучити ПАТ КБ "Надра".

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 5 статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" №606-XIV від 21.04.1999 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб) можуть бути оскаржені до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до частини 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 181 КАС України).

Таким чином для звернення до адміністративного суду з позов про оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, зокрема, постанови про відкриття виконавчого провадження встановлюється десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Так, позивач у позові зазначає, що лише 12.10.2016 вона дізналась про винесення оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.09.2016, що підтверджується відміткою позивача на вказаній постанові, проте жодних доказів на підтвердження вказаної обставини не надано.

Також позивачем не надано окремого письмового клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом до суду, як і не було викладено такого клопотання в позовній заяві, що унеможливлює з'ясування питання про дотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом на стадії відкриття провадження в адміністративній справі.

Частиною 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.

Відповідно до положень ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків.

Вказані недоліки повинні бути усунуті у місячний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали шляхом подання до суду позовної заяви з дотриманням вимог ст. 106 КАС України.

Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву представника позивача - адвоката Мельник Ольги Вікторівни в інтересах ОСОБА_2 до Білоцерківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання незаконною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження - залишити без руху.

2. В 30-тиденний строк з дня отримання копії даної ухвали усунути виявлені недоліки позовної заяви, а саме:

- надати уточнену позовну заяву, в якій необхідно зазначити ім'я позивача, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;

- надати копію паспорта громадянина України ОСОБА_2;

- надати докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, зокрема, копію виконавчого напису нотаріуса Київського міського нотаріального округу Кобєлєвої А.М. №37 від 29.01.2015, якщо такий наявний у позивача;

- надати уточнену позовну заяву, в якій зазначити на стороні позивача або відповідача необхідно залучити третю особу, яка не заявляє самостійних вимог ПАТ "КБ "Надра";

- надати докази на підтвердження того, що саме 12.10.2016 позивач дізналась про винесення оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.09.2016 та клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду - у разі необхідності.

3. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи № 810/3388/16 та зазначенням прізвища судді, який постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

4. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Кушнова А.О.