П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.10.2016 Справа №607/9429/16-а
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сливка Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 пред'явила до суду адміністративний позов до відповідача Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просить визнати неправомірними та протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у перерахунку її пенсії та зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплатити їй пенсію державного службовця в розмірі 90% від розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з 01 травня 2016 року. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 24 грудня 2010 року вона перебуває на обліку в Тернопільському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та отримує пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 % сум заробітної плати. До цього, вона працювала на посаді заступника начальника відділу інструментально-лабораторного контролю в Державній екологічній інспекції у Тернопільській області. Загальний стаж її роботи складає 36 років, в тому числі стаж роботи на державній службі 21 рік. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06 квітня 2016 року "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" з 01 травня 2016 року підвищено посадові оклади державним службовцям. Звернувшись до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії з 01 травня 2016 року розрахунку 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії, покликаючись на те, що п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VII від 2 березня 2015 року, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій та статус суддів". Вважає вказану відмову неправомірною, та з цих підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 16 вересня 2016 року відкрито скорочене провадження у вказаній адміністративній справі.
11 жовтня 2016 року від Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області надійшли заперечення на позов, які передані судді Тернопільського міськрайонного суду Сливка Л. М. 17 жовтня 2016 року .
За результатами розгляду вказаних заперечень суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, вважає, що позовні вимоги є підставними і підлягають до задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_1 24 грудня 2010 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% суми заробітної плати .
27 липня 2016 року позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок її пенсії на підставі зростання з 01 травня 2016 року заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям.
Листом №306/П-11 Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 04 серпня 2016 року Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із цим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно частини 7 цієї статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч. 6-7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції закону, що діяв на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 № 865.
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", з 01 травня 2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.
Як убачається з довідки №1-2/2655 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої 25 липня2016 року Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області, ОСОБА_1 працювала в Державній екологічній інспекції у Тернопільській області на посаді заступника начальника відділу інструментально-лабораторного контролю, з 01 травня 2016 року її заробітна плата становила: посадовий оклад - 3963 гривень; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг - 500 гривень; надбавка за вислугу років - 1981, 5 гривень.
Довідкою №320 виданої відділом з виплати пенсій Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі від 13 січня 2011 року стверджується, що ОСОБА_1 дійсно отримує пенсію за віком з 24 грудня 2010 року в розмірі 2446, 32 гривень. Загальний стаж становить 36 років, 13 днів.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч. 1 ст. 58 Конституції України «в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони України та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується». Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Звуження змісту та обсягу прав на пенсійне забезпечення шляхом прийняття нових законів, внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається. Крім того, відповідно до вимог ст. 22 та ст. 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлене Законом України "Про державну службу" є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Отже, на даний час повинні застосовуватися вимоги ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу та ст. 42 Закону України "Про обов'язкове державне пенсійне страхування".
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VШ (далі Закон №76), згідно з п. 2 ч. 4 якого скасовано дію ст. 37-1 Закону України "Про державну службу").
Однак позивачу була призначена пенсія за віком як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції на час призначення пенсії, тобто до набрання чинності Закону України від 28.12.2014р №76-VІІІ. Отже, новий порядок перерахунку пенсій державних службовців, встановлений Законом №76, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія була призначена до набрання ним чинності, до 01.01.2015 року, у тому числі і на позивача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у перерахунку пенсії позивачці, з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру зазначеному у довідці №1-2/2655від 25 липня 2016 року Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Визначаючи час, з якого слід задовольнити позовні вимоги, суд враховує, що перерахунок пенсії має проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати державного службовця, тому, з урахуванням ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, пенсія позивачки підлягає перерахунку з 01 травня 2016 року.
На підставі викладеного, відповідно до Конституції України, Закону України "Про державну службу", керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 99, 159-163, 167, 183-2, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи - неправомірними.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок та виплату з 01 травня 2016 року пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю з розрахунку 90% від розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі виходячи з її розміру, зазначеного у довідці про заробітну плату №№1-2/2655 виданої 25 липня 2016 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області, з урахуванням виплачених сум.
Роз'яснити Тернопільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Тернопільської області його обов'язок виконати постанову негайно відповідно до вимог ст.256 КАС України, у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяЛ. М. Сливка