Постанова № 62283589, 27.10.2016, Чугуївський міський суд Харківської області

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
636/3137/16-а
Номер документу
62283589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 636 / 3137 / 16-а

№ 2-а / 636 / 236 / 2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2016 року Чугуївський міський суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Ковригіна О.С.

при секретарі - Фатєєвої С.М.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чугуївського ОУПФУ Харківської області, в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення відповідача

№ 4106-02/23 від 13.07.2016 року щодо відмови в поновленні йому пенсії за віком державного службовця, та зобов'язати відповідача поновити виплату йому пенсії державного службовця за віком з урахуванням довідки Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 07.07.2016 року № 3823-04/23 про розмір заробітної плати начальника управління станом на 01.05.2016 року виходячи з розрахунку 84 % від місячного заробітку, зазначеного у довідці та здійснити відповідні виплати з дня звернення за поновленням пенсії, тобто з 07.07.2016 року.

В обґрунтування позову пояснив, що з 11.12.1996 року він перебував на обліку у Чугуївському ОУПФУ Харківської області і отримував пенсію призначену згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, в редакції на день звернення за призначенням у розмірі 84% від суми заробітної плати.

З 31 травня 2011 року ОСОБА_1 було переведено на пенсію по втраті годувальника за померлу дружину - державного службовця ОСОБА_2, померлу ІНФОРМАЦІЯ_1

Позивач є непрацюючим пенсіонером.

На момент виходу на пенсію позивач працював начальником управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області, правонаступником якого на теперішній час є відповідач, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055.

01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII та згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу"( 1993 року) , крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. А саме, зазначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (1993 р.) та актами Кабінету Міністрів України зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (1993 р. із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців ( пункт 10).

07 липня 2016 року позивач звернувся до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про поновлення виплати йому пенсії як державному службовцю з урахуванням довідки про заробітну плату № 3823-04/23 від 07.07.2016 року.

Чугуївське ОУПФУ Харківської області рішенням № 4106-02/23 від 13.07.2016 року відмовило позивачу в поновленні пенсії.

Вважаючи такі дії протиправними ОСОБА_1 вимушений звернутися до суду з даним позовом.

Від відповідача надійшли письмові заперечення (а.с. 16-18) в яких він просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року та Постановою КМУ № 292 від 06.04.2016 року визначено деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році. Додатками 1-3 вказаної Постанови є схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів; розміру надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців та перелік посад державної служби, що прирівнюється до відповідних груп оплати праці. За змістом даної Постанови, яка набрала чинності одночасно із Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, її правозастосування стосується державних службовців, які на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року обіймають посади державної служби. Перелік посад державної служби, які обіймали особи з-поміж колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених Законом № 3723-ХІІ, визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, на законодавчому рівні не визначено механізму застосування зазначених у Постанові КМУ № 292 від 06.04.2016 року схем, в тому числі і переліку посад державної служби, що прирівнюється до відповідних груп оплати праці, до осіб, які були звільнені з посад державних службовців, у зв'язку з виходом на пенсію до набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року. Відповідно до п.10 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення ЗУ «Про державну службу» право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 мають державні службовці, які станом на 01.05.2016 року займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України.

Позивач у судове засідання не з'явився, надав заяву в якій вимоги, викладені в позові підтримав та просив розглянути справу за його відсутності (а.с. 19). Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу за його відсутності з урахуванням наданих заперечень (а.с. 21).

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України - особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши в порядку письмового провадження матеріали справи, перевіривши письмові докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, суд приходить до наступного:

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

На підставі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України передбачає право кожного громадянина на соціальний захист.

Як передбачено частинами 2 та 3 статті 22 Конституції України, конституційні права гарантуються та не можуть бути скасованими або звуженими. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Судом встановлено і не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію як державний службовець - пенсія по втраті годувальника померлої дружини.

07.07.2016 року позивач звертався до відповідача з заявою про поновлення виплати йому його пенсії як державному службовцю з урахуванням довідки про заробітну плату № 3823-04/23 від 07.07.2016 року (а.с.10).

Рішенням Чугуївського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області № 4106-02/23 від 13.07.2016 року - позивачу було відмовлено у поновленні пенсії посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям (а.с. 11).

Конституційний суд України в своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принципи соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі.

Оскільки Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати конституцію, як акт прямої дії, передбачено ст. 8.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апарату, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України «Про державну службу».

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України « Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015, № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У звязку з тим, що законодавець до 01 червня 2015 року не визначився із призначенням пенсій, з 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначались.

Дана норма стосується нових призначень пенсій, а ОСОБА_1 пенсія вже була призначена раніше, а саме з 11.12.1996 року - за віком як державному службовцю.

Разом з цим, 01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889- VIII та згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень визнано такими, що втратили чинність, зокрема, :1) Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу;

Отже, законодавець з 01 травня 2016 року відновив дію статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-Х11 із зауваженням до кола осіб, визначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-Х11(пенсійне забезпечення державних службовців) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Перелік посад державної служби, які обіймали особи державні службовці, що належать до певної категорії посад, передбачених Законом № 3723, визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 25 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII).

Одним із елементів принципу верховенства права є легітимні очікування. Вони полягають у тому, що органи державної влади, у тому числі законодавчий орган, повинні діяти узгоджено у сфері видання нормативно-правових актів (законів) і зміцнювати довіру до них шляхом запобігання прийняття необгрунтованих та свавільних рішень. Це пов'язано з тим, що суб'єкти права повинні передбачати свою правомірну поведінку і розраховувати на стабільність правового регулювання.

У Рішенні від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 Конституційний Суд України вказав, що із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини).

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який, зокрема, у рішенні від 13 грудня 2001 року у справі "Церква Бесарабської Митрополії проти Молдови" зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим із достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109).

Заробітна плата є основним джерелом доходів державних службовців. Відповідно до заборон, які були встановлені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" (діяв до 01.09.2016 року) державний службовець позбавлений можливості отримувати додатковий прибуток від суміщення діяльності на державній службі з іншими видами оплачуваної діяльності, окрім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту. Підприємницьку діяльність також заборонено, що є складовою антикорупційної політики.

Отже, працюючи на державній службі понад 10 років, позивач мав законні сподівання на забезпечення його у пенсійному віці пенсією держслужбовця.

Частиною третьою статті 22 Основного Закону України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини й громадянина.

Випадки обмеження та звуження змісту й обсягу прав і свобод людини також неодноразово були предметом розгляду Конституційного Суду України.

Тлумачення словосполучення "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", яке міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у Рішенні від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 відповідно до якого "конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя)... Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена" (абзац четвертий підпункту 5.2 пункту 5 мотивувальної частини Рішення).

Зміст норми ст. 37 Закону № 3723-Х11 констатує саме право набуття на пенсійне забезпечення державних службовців за низку умов, а не лише порядок призначення пенсії.

Отже, право позивача на пенсію держслужбовця, яке він набув станом на 11 грудня 1996 року, не може бути звужене або обмежено будь-яким іншим Законом.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», з 01.05.2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.

Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 84 % заробітної плати має розраховуватись з дня звернення, так як позивач звернувся за поновленням пенсії до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області 07.07.2016 року.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у поновленні та перерахунку позивачу пенсії згідно статті 37-1 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів Постановою № 292, є протиправними.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 17-19, 122, 158 - 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 4106-02/23 від 13.07.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в поновленні пенсії державного службовця за віком з урахуванням довідки про заробітну плату № 3823-04/23 від 07.07.2016 року.

Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії державного службовця за віком з урахуванням довідки Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 07 липня 2016 року № 3823-04/23 про розмір заробітної плати начальника Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області станом на 01.05.2016 року виходячи з розрахунку 84 % від місячного заробітку, зазначеного у довідці та здійснити відповідні виплати з дня звернення за поновленням пенсії, тобто з 07.07.2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя -