Постанова № 62278886, 27.10.2016, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
279/4613/16-а
Номер документу
62278886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 279/4613/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2016 р. 11 год. 30 хв. м.Коростень

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Шульги О.М., розглянувши в скороченому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов»язання перерахувати пенсію, -

В С ТА Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України . 30.7.2008 року був звільнений з ОВС України у запас за п.64 «б» ( через хворобу) відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ( наказ №310о/с від 27.07.2008 року). Вважає, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне зебезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб має право на перерахунок пенсії із урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. З 01.01.2016року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим, ніж грошове забезпечення з якого йому виплачується пенсія, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 таке грошове забезпечення збільшено. З питання проведення перерахунку він звертався до відповідачів, однак фактично отримав відповідь зі змісту якої слідує, що Закон України від 23.12.2015 року №900-VІІІ набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, а тому не має зворотньої дії в часі. Отже, від відповідача 1 фактично отримав безпідставну відмову щодо направлення до Управління Пенсійного фонду України інформації про необхідність проведення перерахунку його пенсії. Просить рішенням суду визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії протиправною та зобов»язати надіслати вказану інформацію; Визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку пенсії з 1.01.2016 року протиправною та зобов»язати провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезепечення гарантій захисту колишніх працівників органів внутріщніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб» постанов КМУ №988 від 11.11.2015 року « Про грошове забезпчення поліційських Національної поліції» і №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року №268.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне.

Спірні правовідносини між сторонами щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992 року N 2262-XII (надалі - Закон N 2262-XII), Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх праціників органів внутрішніх справ України та членів їхнії сімей» від 23.12.2015 року N 900-VIII із змінами та доповненнями.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону N 2262-XII.

Позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, однак отримав відмову зі змісту якої слідує, що факт прийняття вказаної постанови не породжує підстав для перерахунку пенсії.

Така відмова не відповідає вимогам чинного законодавства , отже є протиправною.

Відповідно до ч. 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст.51 цього Закону.

З зазначеної норми права слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 Порядку, перерахунок раніше призначених, згідно із вказаним Законом пенсій, проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліційських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року №900 -VІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст.102 Закону України «Про національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Станом на 01.01.2016року грошове забезпечення поліцейських є відмінним і значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії Позивачу, і що розмір такого грошового забезпечення зумовлений саме постановою КМУ №988 від 11.11.2015 року.

Посилання у запереченнях на те, що Закон України від 23.12.2015 року набув чинності після прийняття вищевказаної постанови, а тому не має зворотної дії в часі є помилковим.

Загально - відомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

Конституційний суд у рішенні №1-рп/99 від 9.02.1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої ст.58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

В рішенні від 6.07.1999 року №8-рп/99 Конституційний суд у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень ст.5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» зазначив, що що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Отже, на день набрання чинності Законом України «Про національну поліцію» діяла постанова КМУ №988 від 11.11.2015 року, яка є чинною на даний час.

Згідно п.2. Порядку N 45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало Відповідача 1 повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців - у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

В п.24 вказаного Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 вказаного Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведене свідчить про те, що право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка є підставою для здійснення перерахунку пенсії та зобов'язання надіслати таку інформацію про зміни у такому грошовому утриманні.

Вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області суд вважає передчасними.

За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. 6,9, 87, 98, 99, 100, 162, 183-2,185, 186 КАС України, ст. ст. 8, 22 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , Постановою Кабінету Міністрів від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліційських Національної поліції» , розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію»,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави перерахунку позивачу пенсії з 30.03.2016 року.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 30.03.2016 року.

В позові до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а в разі подання апеляційної скарги -після закінчення апеляційного розгляду справи, якщо її не скасовано.

Суддя: