Ухвала суду № 62277155, 25.10.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
815/3074/16
Номер документу
62277155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2016 р. Справа № 815/3074/16

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Стеценко О. О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О. судді - Семенюка Г.В.при секретаріБерекет Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвас" до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиЛА:

До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Алвас" (далі - Позивач, або ТОВ "Алвас") з адміністративним позовом до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (далі - Відповідач, або Ізмаїльська ОДПІ ГУДФС в Одеській області) про визнання протиправними дії Ізмаїльської ОДПІ ГУДФС в Одеській області щодо неприйняття до реєстрації Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "Алвас" згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року; зобов'язання Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області здійснити реєстрацію Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "Алвас" згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року із внесенням його даних до Єдиного реєстру податкових накладних.

Суд першої інстанції своєю постановою від 29 липня 2016 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвас" до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнив.

Визнав протиправними дії Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області щодо відмови у прийнятті Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального, поданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Алвас" згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року.

Вважати Акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвас" (ідентифікаційний код юридичної особи: 23856703) згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року поданим до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області 21.03.2016 року, тобто в межах граничного строку, встановленого пунктом 9 Підрозділу 5 розділу ХХ ПК України для його подання контролюючому органу та, відповідно прийнятим Ізмаїльською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області з моменту його подання, а саме з 21.03.2016 року.

Стягнув з Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39639539, адреса місцезнаходження: 68609, Одеська обл., місто Ізмаїл,вул. Кишинівська, будинок 3) за рахунок її бюджетних асигнувань, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвас" (код ЄДРПОУ 23856703, адреса місцезнаходження: 68600, Одеська обл., місто Ізмаїл, вул. Калініна, будинок 33, квартира 2) судові витрати в розмірі 2756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень 00 копійок).

Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Одеській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Одеській області посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 20.03.2015 року між Ізмаїльською ОДПІ ГУ Міндоходів (органом ДПС) та ТОВ "Алвас" (платником податків) був укладений договір №200320151 відповідно до п.1 якого предметом договору є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.

Також встановлено, що 21.03.2016 року ТОВ "Алвас" засобами електронного зв'язку подало до Ізмаїльської ОДПІ Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.2016 року. Згідно квитанції №1 вказаний Акт інвентаризації обсягів залишку пального надійшов від Позивача до автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронної звітності" ДФС України 21.03.2016 року о 21 годині 17 хвилин. За результатами обробки вказаного Акта інвентаризації обсягів залишку пального автоматизованою системою було сформовано повідомлення наступного змісту: "документ доставлено до Державної фіскальної служби України. Документ не прийнято. Документ не може бути прийнятий відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24.02.2016 року, операційний день для реєстрації документів триває щодня з 08 до 19 години".

Не погоджуючись з відмовою Відповідача у прийнятті Акта інвентаризації обсягів залишку пального, Позивач звернувся з листами: №36 від 30.03.2016 року до начальника Ізмаїльської ОДПІ ГУДФС України в Одеській області, №37 від 30.03.2016 року, №39 від 31.03.2016 року, №41 від 08.04.2016 року до Голови ДФС України, №38 від 30.03.2016 року до начальника ГУДФС в Одеській області. За результатами розгляду вказаних звернень ДФС України була надана відповідь №8763/6/99-99-11-02-02-15 від 19.04.2016 року відповідно до якої листи Позивача були направлені за належністю до ГУ ДФС в Одеській області для розгляду питання щодо проведення перевірки даних, як це передбачено абз. 3 пункту 9 розділу ХХ ПК України.

Вважаючи протиправними дії Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області щодо неприйняття до реєстрації Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "Алвас" згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року, Позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Правові засади адміністрування акцизного податку визначені ПК України. Так, Законом України № 909-VIII від 24.12.2015 року "Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році" п.212.3 ст.212 ПК України було доповнено підпунктом 212.3.4. відповідно до якого особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Пунктом 9 Підрозділу 5 розділу ХХ ПК України встановлено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.

З викладеного вбачається, що Позивач, як платник акцизного податку, був зобов'язаний подати до Ізмаїльської ОДПІ ГУДФС України Акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року в термін, з урахуванням положень п. 49.20 ст. 49 ПК України, до 21.03.2016 року включно.

Відповідно до пунктів 1-5 Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №219 від 25.02.2016 року платник податку зобов'язаний протягом 20 календарних днів, починаючи з 01 березня 2016 року, подати до контролюючого органу за основним місцем обліку Акт в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису підзвітних осіб, затвердженого в установленому порядку. Підтвердженням прийняття контролюючим органом Акта є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається платнику податку протягом операційного дня. Датою та часом подання Акта в електронному вигляді до контролюючого органу є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надісланий Акт сформовано з порушенням вимог, передбачених цим Порядком, протягом операційного дня платнику податку надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про відмову у прийнятті в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або відмову в прийнятті Акта, такий Акт вважається прийнятим контролюючим органом. В Акті вказуються всі передбачені його формою показники та відомості. Відсутність передбачених формою Акта показників і відомостей є підставою для відмови у його прийнятті контролюючим органом. Відомості, наведені в Акті, повинні підтверджуватися первинними документами та даними бухгалтерського обліку.

Водночас, вказаний Порядок заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального набрав чинності з дня офіційного опублікування, яке відбулось 05.04.2016 року. В зв'язку з цим слід зазначити, що станом на 21.03.2016 року - дату подання Позивачем до Ізмаїльської ОДПІ ГУДФС України Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального, Порядок заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №219 від 25.02.2016 року не набрав законної сили, а отже не може бути застосований до спірних правовідносин.

Згідно з пунктом 2 Порядку ведення єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №114 від 24.02.2016 року для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Однак, судова колегія вважає безпідставним посилання Відповідача на пункт 2 вказаного Порядку ведення єдиного реєстру акцизних накладних, як на підставу для відмови у прийнятті вищевказаного Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального, з огляду на те, що відповідно до цього ж пункту 2 Порядку він регулює виключно правовідносини, пов'язані з реєстрацією акцизних накладних та розрахунків коригування до них і не поширюється на реєстрацію Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального.

Враховуючи те, що станом на час направлення Відповідачу в електронному вигляді Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального, а саме о 21:17 год. 21.03.2016 року, чинним законодавством не було встановлено часових обмежень в межах календарного дня , а саме 21.03.2016 року, протягом якого Позивач повинен був надіслати Відповідачу Акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального, а також звертаючи увагу на те, що у Відповідача станом на 21.03.2016 року були відсутні правові підстави для відмови у прийнятті Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального, судова колегія приходить до висновку про протиправність дій Відповідача щодо такої відмови у прийнятті Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального згідно квитанції № 1 від 21.03.2016 року.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області здійснити реєстрацію Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "Алвас" згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року із внесенням його даних до Єдиного реєстру податкових накладних, слід зазначити наступне.

Визнання протиправними дії Відповідача щодо відмови у прийнятті Акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального згідно квитанції №1 від 21.03.2016 року тягне за собою визнання такого Акта поданим 21.03.2016 року, тобто в межах граничного строку, встановленого пунктом 9 Підрозділу 5 розділу ХХ ПК України для подання такого Акта контролюючому органу та, відповідно, прийнятим з моменту його подання, а саме з 21.03.2016 року.

На підставі матеріалів справи та оцінки представлених доказів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвас" до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою апеляційного суду законної сили.

Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Г.В. Семенюк