УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2016 року Справа № 876/6922/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 серпня 2016р. у справі №607/7523/16-а за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов"язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку, -
В С Т А Н О В И Л А:
13.07.2016 року позивач звернувся із позовом в якому просить зобов»язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку на 5 років, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ) починаючи з 31.08.2015р.
Свої вимоги мотивує тим, що являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії. Із 01 лютого 1988 року по 03 травня 1988 року, в тому числі у суботні та недільні дні, він виконував службову обов'язки в Прип'ятському УМВС Київської області по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено призначення пенсій за віком із зниженням пенсійного віку на 05 років особам, які працювали в зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від одного до п'яти календарних днів, у 1987 року - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 серпня 2016р. позов в частині вимог з 31.08.15р. по 26.11.2015р. залишено без розгляду.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 серпня 2016р. позов задоволено. Визнано дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку із 27 листопада 2015 року - протиправними. Зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 27 листопада 2015 року.
Не погодившись із рішенням суду, його оскаржив відповідач, який покликаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне дослідження та з'ясування всі обставини справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що згідно поданих позивачем документів не вказано дні перебування в зоні відчуження на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Також первинними документами за період перебування в зоні відчуження за основним місцем роботи не встановлено причину відсутності нарахування заробітної плати за лютий-квітень 1988 року.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1,2 ч.1 ст.183-2 цього Кодексу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи третьої категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим 11.05.1993 року Тернопільською обласною державною адміністрацією (а.с.9).
Як вбачається із довідки №440 від 03.05.1988 року, виданої Прип'ятським УМВС Київської області, сержант міліції ОСОБА_1 із 01.02.1988 року по 03 травня 1988 року, в тому числі в суботні і недільні дні виконував службові обов'язки в Прип'ятському УМВС Київської області по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має право на пільги… Період служби із 01.02.1988 року по 03 травня 1988 року на протязі 93 днів підлягає зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах один день за півтори.
Згідно довідки Головного Управління Національної поліції в Київській області №3/вх. - 12257 від 25 листопада 2015 р. вказано, що ОСОБА_1 приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із 01.02.1988 року по 30.04.1988 року .
Згідно Довідки №вх.4882 від 16.05.2016 року, виданої Головним Управлінням МВС України в Київській області, колишній працівник Прип'ятського МВС УВС Київського облвиконкому ОСОБА_1, відповідно до наказів УВС Київського облвиконкому про виплату кратних окладів особовому складу, який брав участь у заходах із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дійсно залучався до зазначених заходів на території зони відчуження в такі періоди: із 01.02.-29.02.1988 року, із 01.03.-31.03.1988 року, із 01.04.-30.04.1988 року, із 01.05. - 03.05.1988 року.
Згідно Довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №150 від 11.05.2016 року, виданої Відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області, заробітна плата ОСОБА_1, яка враховується при обчисленні пенсії, за період лютий-квітень 1988 року складає 0 грн. 00975 коп. Довідка видана на підставі розрахункового листа за 1988 рік.
27 листопада 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав вищевказані документи.
Згідно Протоколу №6 від 26.02.2016 року засідання комісії Управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі ОСОБА_1 відмовлено в призначенні такої пенсії у зв'язку з тим, що у поданій позивачем довідці Головного Управління Національної поліції в Київській області №3/вх. - 12257 від 25 листопада 2015 р., не зазначено інформації, де було б вказано дні перебування в зоні відчуження. Також, що первинними документами за період перебування в зоні відчуження за основним місцем роботи не встановлено причину відсутності нарахування заробітної плати за лютий-квітень 1988 року, про що свідчить Акт зустрічної перевірки УПФУ в м.Тернополі №3508/06 від 26.02.2016 р.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправними дій Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку та зобов'язання призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з наступного:
Згідно статті 10 Закону № 796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 55 вказаного Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, пенсійний вік зменшується на 5 років.
Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону № 796-ХІІ є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналізуючи наведені норми права, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Управлінням не доведено правомірність відмови у призначенні позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.94, 160, 195, 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 серпня 2016р. у справі №607/7523/16-а - без змін.
Стягнути з Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на рахунок отримувача №31219206781004 УДКСУ у Галицькому районі м.Львова код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007573 Банк отримувача ГУДКСУ у Львівській області Код банку отримувача (МФО 825014 Код класифікації доходів бюджету 22030001, код 34668371, "Призначення платежу" - судовий збір в сумі 606 (шістсот шість) грн. 32 коп.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточна та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець