КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 693/1498/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Шимчик Р.В.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н.П.
Суддів: Желтобрюх І.Л., Мамчура Я.С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області на постанову Жашківського районного суду Черкаської області від 23 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні ді, -
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулась до Жашківського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області, в якому просила:
- визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області щодо відмови в здійсненні перерахунку призначеної пенсії державного службовця, з урахуванням призначеного розміру 90 % заробітної плати, згідно з наданою довідкою від 04.11.2015 року № 175 про заробітну плату за 24 місяці підряд перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог та вирішення соціально-побутових питань та сум одноразових премій;
- зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України Жашківському районі Черкаської області провести перерахунок та постійну виплату призначеної пенсії державного службовця, починаючи з 1 вересня 2008 року, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному розмірі 90 % заробітної плати, згідно з наданою довідкою № 175 від 04.11.2015 року про заробітну плату за 24 місяці перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальних допомог на оздоровлення і т.д.
Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 23 грудня 2015 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером та отримує пенсію, починаючи з 03 січня 2008 року відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ у розмірі 90 % заробітної плати державного службовця (стаж роботи на державній службі 29 років 6 місяців 10 днів).
Позивачці при ознайомленні з пенсійною справою стало відомо, що при призначенні їй пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області не було враховано отримані нею за період з 01.09.2008 року по 30.09.2010 року інші виплати, а саме: надбавки за високі досягнення у праці, премії, індексації та матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 14 638 грн. 03 коп. з яких, відповідно до чинного законодавства, проведені відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
08.09.2016 року ОСОБА_2 звернулася до пенсійного органу із заявою про проведення донарахування ій пенсії з дня призначення та надала довідку № 175 від 04.11.2015 року про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати за останні 24 календарних місяців роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою правління Пенсійного фонду України, видану 14.10.2014 року № 23-11/60-172 та № 23-11/60-173.
Проте, листом від 19 листопада 2015 року № 5266/02 відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки що матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою, тому, для включення до заробітної плати для обчислення пенсії, відповідно до Закону № 3723, сум матеріальної допомоги та індексації підстав не має. Крім того, пенсійний орган у своїй відповіді зазначив, що відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ пенсії державним службовцям призначаються в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Позивачка вважаючи такі дії відповідача протиправними, відмову необґрунтованою, а свої законні права порушеними звернулась з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов прийшов до висновку про необґрунтованість відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 37 Закон України №3723 (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З наведених положень вбачається, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати та премії входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Разом з тим, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).
Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України "Про державну службу" та «;Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції, аналізуючи положення статті 37 Закону № 3723-XII, статті 41 Закону № 1058-IV та статті 66 Закону № 1788-XII, погоджується із висновком суду першої інстанцій, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку та сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Крім того, відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, колегія суддів походжується з висновком суду першої інстанції, що дії відповідача є протиправними та перерахунок пенсії, на підставі ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», підлягає проведенню з 01.09.2016 року, оскільки позивачка звернулась до пенсійного органу з відповідною заявою та довідкою про складові заробітної плати від 04.11.2015 року № 175 лише 08.09.2016 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Згідно ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягаює залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає (ч. 10 ст. 183-2 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160,183-2,197,198,200,205,206,212,254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Жашківського районного суду Черкаської області від 23 грудня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Бужак Н.П.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Мамчур Я.С.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Мамчур Я.С