Постанова № 62276540, 26.10.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
826/21469/15
Номер документу
62276540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/21469/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.

Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 жовтня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Желтобрюх І.Л.,

Мамчура Я.С.

за участю секретаря судового засідання: Строй Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві, у порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційну скаргу відповідача - Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг Донбасхліб» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2016 року позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Холдинг Донбасхліб», звернулись до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просили визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві №0004402202 від 17 серпня 2015 року.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 лютого 2016 року адміністративний позов - задоволено.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 лютого 2016 року та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову - відмовити. Апелянт мотивує свої вимоги тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів, у відповідності до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно зі ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити: постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо судом не доведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального чи процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Холдинг Донбасхліб» зареєстроване 12 грудня 2013 року №12661020000045033 та перебуває на обліку у відповідача.

Державною податковою інспекцією Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань фінансово-господарських відносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» за період з 01 липня 2014 року по 31 липня 2014 року.

За результатами перевірки складено Акт №4447/26-51-22-02/39020800 від 27 липня 2015 року, яким встановлено порушення позивачем пунктів 198.1, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість за липень 2014 року на суму 3168389 грн.

На підставі Акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0004402202 від 17 серпня 2015 року, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 4752583 грн. 50 коп. (основний платіж - 3168389 грн., штрафні санкції - 1584194 грн. 50 коп.)

Вважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач підтвердив своє право на формування податкового кредиту за вказаними операціями, оскільки надав необхідні первинні документи.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам, колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Видами діяльності позивача за КВЕД є: 10.41 Виробництво олії та вторинних жирів; 10.61 Виробництво продуктів борошномеляно-круп'яної промисловості; 10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання (основний); 10.72 виробництво сухарів та сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання; 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.90 спеціалізована оптова торгівля.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Холдинг Донбасхліб» (покупець) Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» (постачальник) укладено договір поставки сільськогосподарської продукції від 01 квітня 2014 року №01/03, за умовами якого постачальник зобов'язався поставити, а покупець - прийняти та оплатити продукти переробки в кількості, асортименті та умовах, передбачених у додаткових угодах.

Відповідно до видаткових накладних, податкових накладних (перелік яких наведено на стор. 4, 5 акта перевірки) та товарно-транспортних накладних Товариство з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» у липні 2014 року поставило позивачу борошно житнє на загальну суму 351977 грн. 20 коп.., у тому числі податок на додану вартість - 58662 грн. 92 коп.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Холдинг Донбасхліб» (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» (постачальник) укладено договір постачання від 30 липня 2014 року №30/07-2014, за умовами якого постачальник зобов'язався поставити покупцю борошно пшеничне вищого ґатунку.

Постачальник виписав позивачу податкову накладну від 31 липня 2014 року №7 на суму проведеної передплати у розмірі 12600000 грн., у тому числі податок на додану вартість 2100000 грн.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Холдинг Донбасхліб» (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» (виконавець) укладено договір про надання послуг від 01 липня 2014 року №01/07-2014, відповідно до якого виконавець зобов'язався здійснити технічне обслуговування та ремонт обладнання замовника згідно з додатком 1 до договору, а саме: пусконаладка вузла обліку газу СПП №11, розташованого за адресою: м. Дружківка, вул. Л.Чайкіної, 56 і модернізація пристрою вузла обліку газу ДПП №2, розташованого за адресою: м. Донецьк, вул. Адигейська 13а; режимно-налагоджувальні роботи газових пальників печей БСМ-50 ПХС-25 м. Красноармійськ ХЗ №7; чищення каналізаційних мереж і колодязів ЦПП №15, №16; режимно-налагоджувальні роботи газових пальників печі м. Горлівка, вул. Первомайська, 23; режимно-налагоджувальні роботи печей з газовими пальниками СПП Х3№11, розташованого за адресою: м. Дружківка, вул. Л. Чайкіної, 56; режимно-налагоджувальні роботи і екологотеплотехнічне випробування казанів СПП ХЗ №11, розташованого за адресою: м. Дружківка, вул. Л.Чайкіної, 56 капітальний ремонт казана ДКВРСВП №1.8 м. Єнакієве; режимно-налагоджувальні роботи і екологотеплотехнічне випробування казанів ЮПП ХЗ №4, розташованого за адресою: м. Маріуполь, вул. Ломізова 1; режимно-налагоджувальні роботи газових пальників печі м. Донецьк, вул. Білецького,8а; ремонт приміщення пічного цеху, розташованого за адресою м. Єнакієве, пр-т. 50-річчя Жовтня, 11; посилення стін та колон будівлі з прибудовами, розташованого за адресою: м. Маріуполь, вул. Ломізова 1; посилення стін та колон будівлі хлібозаводу, розташованого за адресою: м. Макіївка, вул. Литійна, 2; посилення стін та колон будівлі хлібозаводу, розташованого за адресою: м. Донецьк, вул. Білецького, 8а.

Згідно з актами приймання виконаних будівельних робіт, довідками про вартість виконаних будівельних робіт, локальних кошторисів, підсумкових кошторисів виконавець протягом липня 2014 року виконав обумовлені договором роботи та виписав податкові накладні на загальну суму 6016172 грн.79 коп., у тому числі податок на додану вартість 1002695 грн. 47 коп.

У Акті перевірки встановлено, що розрахунки між сторонами проведено в безготівковій формі.

Встановлені в акті перевірки порушення мотивовані неправомірним включенням до складу податкового кредиту відповідних сум податку на додану вартість по взаємовідносинам із Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп», у зв'язку із тим, що за даними податкової звітності останнього встановлено відсутність матеріальних ресурсів та необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької діяльності, а декларація з податку на додану вартість за липень 2014 року має статус «до відома»; встановлено маніпулювання результатами податкової звітності та здійснення операцій з надання податкової вигоди третім особам; з урахуванням чого відповідач дійшов висновку про відсутність фактів реального здійснення господарських операцій та про неможливість первинних документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» підтвердити податковий кредит позивача.

Згідно з пп. «а» п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Так, податковий кредит для визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість має бути підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операцій, яка є підставою для формування податкового обліку платника.

У Акті перевірки зазначено, що до перевірки надано податкові накладні та підтверджуючі документи щодо транспортування товарів. Інших документів щодо підтвердження зазначених господарських операцій до перевірки не надано.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Харчові продукти «Мультимікс» є засновником Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Золотий Урожай» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Лауффер Україна».

У той же час, засновниками Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасхліб» є Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Золотий Урожай» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Харчові продукти «Мультимікс».

Засновниками Товариства з обмеженою відпвідальністю «Зерноресурс Груп» та Товариства з обмеженою відпвідальністю «Зерноальянс Груп» є Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Харчові продукти «Мультимікс» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Лауффер Україна».

Згідно з пп.14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України пов'язані особи - юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням таких критеріїв: а) для юридичних осіб: одна юридична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов'язаних осіб) володіє корпоративними правами іншої юридичної особи у розмірі 20 і більше відсотків; одна і та сама юридична або фізична особа безпосередньо та/або опосередковано володіє корпоративними правами у кожній такій юридичній особі у розмірі 20 і більше відсотків; одна і та сама юридична або фізична особа приймає рішення щодо призначення (обрання) одноособових виконавчих органів кожної такої юридичної особи; одна і та сама юридична або фізична особа приймає рішення щодо призначення (обрання) 50 і більше відсотків складу колегіального виконавчого органу або наглядової ради кожної такої юридичної особи; принаймні 50 відсотків складу колегіального виконавчого органу та/або наглядової ради кожної такої юридичної особи складають одні і ті самі фізичні особи; одноособові виконавчі органи таких юридичних осіб призначені (обрані) за рішенням однієї і тієї самої особи (власника або уповноваженого ним органу); юридична особа має повноваження на призначення (обрання) одноособового виконавчого органу такої юридичної особи або на призначення (обрання) 50 і більше відсотків складу її колегіального виконавчого органу або наглядової ради; сума всіх кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від однієї юридичної особи та/або кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від інших юридичних осіб, гарантованих однією юридичною особою, стосовно іншої юридичної особи перевищує суму власного капіталу більше ніж у 3,5 раза (для фінансових установ та компаній, що провадять виключно лізингову діяльність, - більше ніж у 10 разів). При цьому сума таких кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення (на початок та кінець звітного періоду).

При визнанні осіб пов'язаними враховується вплив, який може здійснюватися через володіння однією особою корпоративними правами інших осіб відповідно до укладених між ними договорів або за наявності іншої можливості однієї особи впливати на рішення, що приймаються іншими особами. При цьому такий вплив враховується незалежно від того, чи здійснюється він особою безпосередньо і самостійно або спільно з пов'язаними особами, що визнаються такими відповідно до цього підпункту.

Тобто, у розумінні підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України усі зазначені товариства є пов'язаними особами.

Враховуючи викладене, у спірних правовідносинах дослідженню підлягає джерело походження товару.

Згідно з наданими позивачем товарно-транспортними накладними та актами виконаних робіт поставки товарів роботи здійснювались більшою частиною на території так званих ДНР і ЛНР.

Відповідно до акту Маріупольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області № 15433/7/05-19-22-01 від 14 листопада 2014 року (на який посилається відповідач) Товариство з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» перебуває на обліку та провадить діяльність на територіях підконтрольних організаціям ДНР та ЛНР і є одним із суб'єктів господарської діяльності, якими акумульовані найбільші обсяги схемного податкового кредиту.

Згідно з даними аналітичної системи «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» ТОВ «Зерноресурс Груп» придбавало реалізовані у подальшому Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноальянс Груп» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Донбасхліб» товари у Товариства з обмеженою відповідальністю «Донком-М» та Публічного акціонерного товариства «Сімферопольський КХП».

Відповідач зазначає, що аналіз звітності цих підприємств дає підстави для висновку, що вони не мали господарських взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп».

Основними видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» є неспеціалізована оптова торгівля.

Відповідно до Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів», наданого Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» до податкових органів за липень 2014 року загальна чисельність працюючих на підприємстві - 1 особа. Заробітна плата не нараховувалась та не сплачувалась. Дані про наявність основних засобів для здійснення господарської діяльності відсутні.

Позивачем не надано доказів укладення Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноресурс Груп» з третіми особами угод для виконання зобов'язань перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Холдинг Донбасхліб».

Тобто, в силу відсутності необхідних умов назване товариство не могло виконувати роботи с капітального та поточного ремонту.

Враховуючи викладені обставини, складені податкові накладні, акти виконаних робіт не можна вважати документами, які належним чином посвідчують факт придбання позивачем товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку, а тому віднесення відображених у них сум до складу податкового кредиту є безпідставним.

З'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України та судову практику, колегія суддів дійшла висновків щодо: відсутності правових підстав для задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг Донбасхліб» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004402202 від 17 серпня 2015 року.

Приписами ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо судом не доведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального чи процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.

Колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової, якою у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Керуючись ст. 160, 198, 201, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 лютого 2016 року - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 лютого 2016 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг Донбасхліб» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004402202 від 17 серпня 2015 року. - відмовити.

Постанова законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови виготовлено 26.10.2016

Головуючий суддя Л.В.Бєлова

Судді І.Л. Желтобрюх,

Я.С. Мамчур

Головуючий суддя Бєлова Л.В.

Судді: Мамчур Я.С

Желтобрюх І.Л.