Справа № 638/10550/16-а
Провадження № 2-а/638/345/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2016 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:
Головуючого: судді Шишкіна О.В.,
за участі секретаря Голуб Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду із адміністративним позовом, яким просила визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про припинення виплати пенсії з 01.04.2015 року ОСОБА_1 та скасувати дане рішення та поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2015 року, здійснити її перерахунок та виплату. Крім того, позивач просила стягнути на її користь судові витрати.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем вказано про те, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, однак на підставі рішення Відповідача, з 01.04.2015 року їй було припинено виплату пенсії за віком у зв'язку із тим, що позивач працює на посаді лікаря судово-медичного експерта гістолога відділення судово-медичної гістології Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи. З 05.04.2006 року ОСОБА_1 присвоєно та з 20.10.2007 року підтверджено 4-Й кваліфікаційний клас судового експерта.
З наказу № 401-к від 01.08.2013 року Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи, копія якого міститься в матеріалах пенсійної справи, вбачається наступне: «працівників бюро прирівняно за умовами оплати праці до наступних категорій: лікарів-судових експертів усіх спеціальностей, які мають вищу кваліфікаційну категорію, та судових експертів усіх спеціальностей з вищою немедичною освітою зі стажем роботи на посадах судового експерта нижчих рівнів понад 15 років до категорії «головний судовий експерт».
Посади судових експертів визначено Порядком обчислення стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років працівникам державних спеціалізованих установ судових експертиз, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2011 року №314 «Про умови оплати праці працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз».
Відтак, з 01.04.2015 року за нормами ст.18 Закону України «Про судову експертизу» та відповідно до вказаного Порядку пенсії не виплачуються особам, які є головними судовими експертами, провідними судовими експертами, старшими судовими експертами, судовими експертами в державних спеціалізованих установах судових експертиз.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 є головним судовим експертом, то підстав для поновлення виплати пенсії, на думку відповідача, немає.
Позивачем наголошено на тому, що вона не є державним службовцем.
26 грудня 2005 року Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики розроблено Національний класифікатор України - класифікатор професій ДК:003:2010, який було затверджено та надано чинності наказом Держспоживстандарту України № 327 від 28 липня 2010 року, що призначений для застосування центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, Федерацією роботодавців України, всіма суб'єктами господарювання під час запису про роботу у трудові книжки працівників. Згідно визначеного класифікатора професій покажчику професійних назв робіт за кодами професій визначено, що «судовий експерт» та «лікар-судово-медичний експерт» являються двома різними професіями, та мають різні облікові дані.
Так, професія «лікар судово-медичний експерт» має код класифікатору професій № 2229.2, що визначається як професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства), натомість професія судовий експерт має код класифікатору 2429 - інші професіонали в галузі правознавства.
Таким чином, займана Позивачкою посада відноситься не до посад судового експерта, а відноситься до лікарських посад у закладах охорони здоров'я, що прямо передбачено Переліком лікарських посад у закладах охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ України № 385 від 28.10.2002 року - розділ 3 «Лікарі-спеціалісти»; порядковий №110 - Лікар-судово-медичний експерт гістолог; Лікарська спеціальність за профілем структурного підрозділу - судово-медична гістологія.
Тобто, враховуючи викладене, норма ст. 18 Закону України «Про судову експертизу», яка скасовує виплату особам, що працюють на посадах судових експертів, пенсій, призначених відповідно до законодавства України (у тому числі, пенсій за віком), не розповсюджується на Позивачку, оскільки, вона працює не на посаді судового експерта, а на посаді лікаря-судово-медичного експерта гістолога, і дані посади не є тотожними.
Крім того, у позові зазначено про те, що у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2011 року № 314 «Про умови оплати праці працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз» втратило чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1995 року № 558-р «Про віднесення деяких посад працівників державних спеціалізованих установ до категорій посад державних службовців», згідно з яким були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців посади, що займали судові експерти державних спеціалізованих установ, яким було присвоєно відповідні кваліфікаційні класи.
З огляду на зазначене, дія Закону України «Про державну службу», у тому числі у частині матеріального та соціально-побутового забезпечення, на працівників держаних спеціалізованих установ судових експертиз не поширюється, крім випадків зарахування періодів роботи працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз, посади яких було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців.
У контексті викладеного не можна погодитися із позицією управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, викладеною ним у Відповіді на адвокатський запит від 12.05.2016 року № 7442-02/26 (далі - Відповідь) з приводу припинення виплати пенсії Позивачці.
статті 18 Закону України «Про судову експертизу» (у редакції, що діяла на 01.04.2015 року) мала наступний зміст: «тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, у період роботи на посадах судових експертів (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12), пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються».
Таким чином, дана норма мала застосовуватися виключно до осіб, посада яких сформульована як «судовий експерт». Як було зазначено вище, згідно Класифікатора професій та Переліку лікарських посад у закладах охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ України № 385 від 28.10.2002 року, посада «судовий експерт» та «лікар- судово-медичний експерт гістолог» є двома різними професіями та мають різні облікові дані.
Таким чином, посада Позивачки (лікар-судово-медичний експерт гістолог) є лікарською посадою, що підтверджується зазначеними вище нормативно-правовими актами, а тому, розповсюджувати на дану посаду дію норму статті, яка стосується посад судових експертів (не лікарських, а правознавчих) не можна.
У судове засідання сторони не з'явились, представниками позивача та відповідача подані заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідачем подано заперечення до позовної заяви, якими відповідач заперечує проти позову у повному обсязі. В обґрунтування заперечень до позову відповідачем зазначено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова та отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
З 01 квітня 2015 року виплату пенсії позивачу припинено на підставі ст. 18 Закону України «Про судову експертизу».
Відповідно до трудової книжки, ОСОБА_1 працює на посаді лікаря судово-медичного експерта гістолога відділення судово-медичної гістології Комунального закладу «Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи» та їй присвоєно четвертий кваліфікаційний клас судового експерта.
Комунальний заклад «Харківське обласне бюро судово-медичної Експертизи» є суб'єктом судово-медичної діяльності та належить до державних спеціалізованих установ, а саме до судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров'я.
Відповідно до наказу №401 - к від 01.08.2013 року Комунального закладу охорони здоров'я Харківського обласного бюро судово - медичної експертизи «працівників бюро прирівняно за умовами оплати праці до наступних категорій: лікарів - судових експертів усіх спеціальностей, які мають кваліфікаційну категорію, та судових експертів усіх спеціальностей з вищою немедичною освітою зі стажем роботи на посадах судового експерта нижчих рівнів понад 15 років до категорії «головний судовий експерт».
Посади судових експертів визначено Порядком обчислення стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років працівникам державних спеціалізованих установ судових експертиз, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 30.03.2011 року №314 «Про умови оплати праці працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз».
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про судову експертизу» (зі змінами внесеними згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213- VIII), на працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз поширюються особливості матеріального та соціально-побутового забезпечення, передбачені Законом України «Про державну службу», якщо інше не передбачено законами України. Тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, у період роботи на посадах судових експертів (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій , осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються.
Оскільки, позивач продовжує працювати на посаді судового експерта, відповідач вважає, що відсутні підстави для поновлення та виплати позивачу пенсії як державному службовцю з 01.04.2015 року.
Розглянувши позовні вимог, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу з 01.04.2015 року припинено виплату пенсії за віком. На час призначення пенсії та в даний час позивач продовжує працювати на посаді лікаря судово-медичного експерта гістолога відділення судово-медичної гістології Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи. З 05.04.2006 року ОСОБА_1 присвоєно та з 20.10.2007 року підтверджено 4-Й кваліфікаційний клас судового експерта.
З 01 квітня 2015 року набули чинності норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII.
Так, статтею 18 Закону України «Про судову експертизу» (зі змінами внесеними згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ), встановлено, що на працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз поширюються особливості матеріального та соціально-побутового забезпечення, передбачені Законом України «Про державну службу», якщо інше не передбачено законами України. Тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, у період роботи на посадах судових експертів (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій , осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються.
Починаючи з 01 квітня 2015 року відповідачем позивачу припинено виплату пенсії.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.2 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно до ч.1 ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші передбачені цим Законом.
Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики 26 грудня 2005 року розроблено Національний класифікатор України класифікатор професій ДК:003:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту України № 327 від 28 липня 2010 року, що призначений для застосування центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, Федерацією роботодавців України, всіма суб'єктами господарювання під час запису про роботу у трудові книжки працівників.
Згідно визначеного класифікатора професій покажчику професійних назв робіт за кодами професій визначено, що «судовий експерт» та «лікар - судово-медичний експерт гістолог» є двома різними професіями, та мають різні облікові дані. Так, професія «лікар судово-медичний експерт гістолог» має код класифікатору професій № 2229.2, що визначається як професіонали в галузі медицини, натомість професія «судовий експерт» має код класифікатору 2429 - інші професіонали в галузі правознавства.
Таким чином займана позивачем посада відноситься не до посад судового експерта, а відноситься до лікарських посад у закладах охорони здоров'я, що прямо передбачено Переліком лікарських посад у закладах охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ України № 385 від 28 жовтня 2002 року - розділ 3 «Лікарі-спеціалісти»; порядковий №110 - Лікар-судово-медичний експерт гістолог; Лікарська спеціальність за профілем структурного підрозділу - судово-медична гістологія.
У зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2011 року № 314 «Про умови оплати праці працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз» втратило чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1995 року № 558-р «Про віднесення деяких посад працівників державних спеціалізованих установ до категорій посад державних службовців», згідно з яким були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців посади, що займали судові експерти державних спеціалізованих установ, яким було присвоєно відповідні кваліфікаційні класи.
З огляду на зазначене дія Закону України «Про державну службу», у тому числі у частині матеріального та соціально-побутового забезпечення, на працівників держаних спеціалізованих установ судових експертиз не поширюються, крім випадків зарахування періодів роботи працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз, посади яких було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За правилами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем у цій справі у відповідності зі своїм обов'язком доказування, встановленим ст.71 КАС України, не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своїх заперечень, а подані - були спростовані матеріалами справи та встановленими в судовому засіданні обставинами, а тому до уваги у цій справі судом не приймаються.
З огляду на викладене, суд, за внутрішнім переконанням, дійшов висновку, що відповідач, порушуючи п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України, неправомірно, починаючи з 01 квітня 2014 року припинив позивачу виплату пенсію, а відтак, права позивача підлягають захисту по суду та відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України для повного захисту прав позивача згідно ст. 162 КАС України належить позовні вимоги задовольнити, визнавши рішення про відмову у виплаті пенсії з 01 квітня 2015 року протиправним та зобов'язавши відповідача нарахувати і виплатити пенсію.
Відповідно до ч.4 ст.99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Представником позивача отримано лист-відмову у поновленні позивачу виплати пенсії за віком 12.05.2016, 23.06.2016 до суду надійшов розглядуваний адміністративний позов, тому підстав для застосування строку звернення до суду, суд не вбачає.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 94 КАС України належить відшкодувати позивачу за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6 11, 71, 99, 183-2 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про припинення виплати пенсії з 01.04.2015 року ОСОБА_1 та скасувати дане рішення;
Поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2015 року, здійснити її перерахунок та виплату.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Дзержинський районний суд м. Харкова апеляційної скарги протягом десяти днів, починаючи з наступного за днем вручення її копії.
Суддя О.В. Шишкін