Постанова № 62270823, 26.10.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
813/4800/15
Номер документу
62270823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2016 року № 813/4800/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулкевич І.З.

секретар судового засідання Іванес Х.О.

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львові адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунку ,-

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» в порядку пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України про арешт коштів на рахунках платника податків. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем не надано до перевірки документи фінансово-господарської діяльності, які підтверджують показники податкової звітності та документи, необхідні для проведення перевірки, що унеможливило проведення перевірки за наявності законних підстав для її проведення та здійснено не допуск посадових осіб до перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив. У запереченнях зазначив, що відповідно до постанови Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2015 р по справі №813/5201/15 за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС про скасування наказу №76 від 19.08.2015 року «Проведення документальної позапланової виїзної перевірки», позовні вимоги задоволено. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2016 р вищевказану постанову залишено без змін. Оскільки вказаний наказ скасований, відповідач вважає позов необґрунтованим,та немає підстав для застосування арешту коштів на рахунках.

Представник відповідача, в судовому засіданні подані заперечення підтримала. Просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи судом встановлено, що Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» перебуває на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС.

Відповідно до наказу від 19.08.2015 р №76 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ЛМКП «Львівтеплоенерго» та направлень на проведення перевірки №24/28-06-22-20 від 20.08.2015 р, №25/28-06-42 від 20.08.2015 р доручено ревізорам-інспекторам провести документальну позапланову виїзну перевірку ЛМКП «Львівтеплоенерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства України щодо своєчасності,достовірності, повноти нарахування та податку на додану вартість за період 2012-2014 років, в тому числі по взаєморозрахунках із ПВКП «Укрметалцентр» за лютий-березень 2013 р, лютий 2014 р, ТзОВ «Газенергокомплект» за грудень 2013 р, ПП «Техінфо» за вересень-листопад 2012 р, грудень 2013 р, січень 2014 р, ТОВ «Українська нафто-газова компанія» з 01.06.2012 року по 31.01.2014 року, ТОВ «Востокспецсервіс» з 01.03.2013 по 30.04.2013 р.

Наказ на перевірку та направлення вручені в.о.директору ЛМКП «Львівтеплоенерго» В.В.Штейбарту.

При перевірці на усну вимогу ревізорів про надання документів, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків та зборів, відповідачем не надано жодних первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку.

За наслідком ненадання документів посадовим особам органу державної податкової інспекції до проведення позапланової документальної перевірки податковими ревізорами складено акт №12/28-06-22-20 від 20.08.2015 р про ненадання документів.

Позивач письмово звернувся листом від 26.08.2015 р №9702/28-06-22-20/199 про надання документів, що є предметом перевірки, який був вручений 27.08.2015 р податковими ревізорами платнику при виході за юридичною адресою : м. Львів, вул..Д.Апостола,1.

Листом від 27.08.2015 р №01-6633 ЛМКП «Львівтеплоенерго» повідомило, що наказ №76 від 19.08.2015 «Про проведення документальної позапланової перевірки» вважають протиправним та оскаржений до суду, відтак не вбачають сенсу у наданні інформації згідно листа №9702/28-06-22-20/199 від 26.08.2015 р.

Відповідно до вимог п.81.2 ст.81 Податкового кодексу України складено акт відмови посадових осіб ЛМКП «Львівтеплоенерго» у допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 27.08.2015 р №13/28-06-22-20/05506460.

Оскільки арешт коштів на рахунку платника податків, відповідно до абзацу другого підпункту 94.6.2 пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України (далі - ПК України), здійснюється виключно на підставі рішення суду, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС звернулася до суду з вищезазначеним позовом.

При прийнятті рішення суд виходить з наступного.

Перелік підстав, за наявності яких здійснюється документальна позапланова перевірка передбачено у пункті 78.1 статті 78 ПК України.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначено у статті 78 ПК України, зокрема нею передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки. Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Пунктом 85.6 статті 85 ПК України передбачено, що у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі органу державної податкової служби така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

Відповідно до статті 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених Законом.

Відповідно до підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин, зокрема, платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

Перелік обставин, за наявності яких контролюючим органом може бути застосовано арешт майна платника податку є вичерпним.

Підпунктом 94.6. статті 94 ПК України передбачено, що арешт коштів на рахунках платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.

Арешт коштів на рахунку платника податків є різновидом адміністративного арешту, який застосовується виключно на підставі рішення суду (на відміну від адміністративного арешту іншого майна, який здійснюється за рішенням керівника податкового органу). Разом з тим, підстави його застосування визначені пунктом 94.2 статті 94 ПК України, є загальними як для керівника податкового органу так і для суду.

Суд зазначає, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року у справі №813/5201/15 за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС про скасування наказу №76 від 19.08.2015 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки», позовні вимоги задоволено. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2016 р вищевказану постанову залишено без змін.

Зазначене свідчить про відсутність законних підстав для проведення перевірки, які є необхідною передумовою для застосування арешту майна платника в порядку, передбаченому пунктом 94.2 статті 94 ПК України.

Відповідно до статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з статтею 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи те, що факт відмови платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби не знайшов свого підтвердження, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування арешту коштів на рахунках ЛМКП «Львівтеплоенерго»

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача безпідставні, не підтверджені матеріалами справи, не доведені у судовому засіданні, і тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати зі сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 27 жовтня 2016 року.

Суддя Гулкевич І.З.