Постанова № 62268479, 27.10.2016, Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
339/310/16-а
Номер документу
62268479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 339/310/16-а

83

2-а/339/30/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2016 року м. Болехів

Болехівський міський суд Івано-Франківської області у складі:

головуючої - судді Головенко О. С.

секретаря судового засідання Стельмах М.Ю.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Павлів В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком, як державному службовцю, починаючи з 12.11.2009 року з розрахунку 85% від суми заробітньої плати з урахуванням всіх сум виплат.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вона працювала на посаді державного службовця. 12.11.2009 року їй призначено пенсію за віком згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» при страховому стажі 39 років 11 місяців 27 днів.

При призначенні пенсії відповідачем не враховано суми всіх видів виплат, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що призвело до зменшення розміру пенсії на 369.78 грн.

Зокрема, для розрахунку не включена такі виплати, зазначені в довідці з місця роботи: індексацію заробітної плати в сумі 779,94грн., виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 7169,54грн. та матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань в сумі 751грн.

10.05.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок, однак 16.05.2016 року отримала формальну відповідь, з якої вбачається, що їй відмовлено в здійсненні такого перарахунку.

Не погодившись з такими діями відповідача, вона звернулася в суд.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги в уточненій редакції та просила суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії за віком, як державному службовцю, починаючи з 12.11.2009 року, з урахуванням про включення в суму заробітку для обчислення пенсії сум матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з довідкою Долинської ОДПІ №29/Г/09-05-050-027/86 від 12.04.2016 року.

Представник відповідач, заперечуючи позовним вимогам, вказував, що позивач отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу» з 12.11.2009 року з розрахунку 85% від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач звернулася з заявою до управління 13.05.2016, надавши довідку про складові заробітної плати від 12.04.2016, а тому вважає, що позовні вимоги з 12.11.2009 по 01.05.2016 слід залишити без розгляду за пропуском строку позовної давності. Не заперечуючи, що до заробітної плати позивачу при нарахуванні пенсії не включено суми матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з довідкою Долинської ОДПІ від 12.04.2016 року, покликалася на те, що КМУ не приймалося жодних законодавчих актів щодо проведення перерахунку пенсій державним службовцям. Що ж стосується правової позиції ВСУ, викладеної в постанові щодо даного спору, то вона не може бути застосована, оскільки перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений чинним законодавством .

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до висновку, що позов в уточненій редакції підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Долинському об'єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області, як одержувач пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 12.11.2009 року (а.с.25-26).

13.05.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії, як державного службовця згідно поданої довідки №29/Г/09-05-050-027/86 від 12.04.2016 , перерахунок провести з моменту нарахування пенсії (а.с.38).

Листом від 16.05.2016 року №18/П-13 Управління Долинського об'єднаного Управлінні Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії (а.с.11-12).

З довідки Долинської об'єднаної податкової інспекції від 12.04.2016 року №29/Г/09-05-050-027/86 "Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу" вбачається, що позивач отримувала за даний період інші виплати - індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.13-14).

Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, наведені відповідачем підстави для відмови в перерахунку пенсії є повністю необґрунтовані .

Так, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Крім того, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому необхідно врахувати, що матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітноїплати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, винагороди за вислугу років, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства, а тому позовні вимоги є обґрунтованими .

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи встановлено, що позивач звернулася з заявою до відповідача, в якій просила включити до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів , з яких утримано єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування лише 13.05.2016р., до якої додала довідку Долинської об'єднаної податкової інспекції від 12.04.2016 року №29/Г/09-05-050-027/86 ".

ЗгідноЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки, звернення за перерахунком пенсії з наданням підстави такого перерахунку-довідки з нарахованими сумами, які не були враховані відповідачем при призначенні пенсії відбулося лише 13.05.2016 року, то саме з 01 травня 2016року виникає обов"язок у відповідача для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Отже вимоги позивачки про перерахунок пенсії з 12.11.2009 року є безпідставними і в цій частині позовних вимог їй належить відмовити.

Виходячи з того, що обов"язок здійснити перерахунок пенсії позивачки виник для відповідача лише 01.05.2016р., позивач звернулася до суду 30.09.2016року, тобто в межах встановлених строків для звернення до суду , то немає підстав для вирішення питань щодо строку звернення до суду (поновлення даного строку чи залишення без розгляду вимог поза межами такого строку)..

Окрім цього, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Долинського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області на користь позивача понесені ним судові витрати у розмірі 551 грн. 20 коп. сплаченого судового збору.

Керуючись ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» та ст. 2, 6-9, 17, 94, 99,158-163, 167 КАС України суд,

постановив:

Позов в уточненій редакції задоволити частково.

Зобов'язати Долинське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю, ОСОБА_1, починаючи з 01.05.2016 року з урахуванням про включення в суму заробітку для обчислення пенсії сум матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з довідкою Долинської ОДПІ від 12.04.2016 року.

Стягнути з Долинського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області (77503, Івано-Франківська область, м. Долина вул. Грушевського,18, код ЄДРПОУ 40387826) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,77202, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят один) грн. 20 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Болехівський міський суд протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАСУ апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Головенко О.С.

Постанова в повному обсязі виготовлена 27.10.2016