Ухвала суду № 62261238, 26.10.2016, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
916/1419/16
Номер документу
62261238
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

______________________________

УХВАЛА

"26" жовтня 2016 р.Справа № 916/1419/16

Господарський суд Одеської області у складі колегії суддів: головуючий суддя - Мостепаненко Ю.І., судді: Желєзна С.П., Рога Н.В.

при секретарі судового засідання Чебан К.В.

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_1 (довіреність № 4817 від 09.12.2015р.);

від відповідача ОСОБА_2 (довіреність № 21/р8-067 від 26.04.2016р.);

розглядаючи у відкритому судовому засіданні справу

за позовом публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ

про стягнення 18 650 912,72 грн.

встановив :

Публічне акціонерне товариство УКРТРАНСГАЗ звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ про стягнення 55 725 562,41 грн., з яких: 37 074 649,69грн. сума основної заборгованості за послуги з транспортування газу, надані в лютому, березні 2016р., 8 903 727,78грн. пеня, 8 376 818,41грн. штраф, 620 089,75грн.- 3% річних, 750 276,78грн. інфляційні витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 01.07.2015 року між ПАТ "Укртрансгаз" (газотранспортне підприємство) та ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ (замовник) укладено договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1506000276/Н031.

Відповідно до пунктів 11.1, 11.2 договору сторони погодили, що цей договір набирає чинності з дня його підписання сторонами та діє в частині транспортування газу з 01.07.2015р. до 31.12.2015р., а в частині проведення розрахунків за надані газотранспортним підприємством послуги - до повного виконання замовником своїх зобовязань за цим договором. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Усі зміни та доповнення до цього договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими особами та скріплюються печатками обох сторін.

Згідно з пунктом 1.1. договору газотранспортне підприємство зобовязується надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій, а замовник зобовязується внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами у розмірі, у строки та порядку, передбаченим договором.

Відповідно до п.1.2 договору річний плановий обсяг транспортування природного газу, замовника складає 282000,0 тис. куб. м, у тому числі по місяцях.

Відповідно до пункту 5.1. договору розрахунки за послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами здійснюються за тарифами, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. Газотраспортне підприємство зобов'язується розміщувати інформацію про чинні тарифи на своєму офіційному веб-сайті та в засобах масової інформації.

Вартість фактично наданих газотранспортним підприємством замовнику послуг за звітний місяць визначається на підставі акта наданих послуг. Оплата послуг за транспортування природного газу здійснюється замовником (крім гарантованого постачальника) шляхом перерахування грошових коштів на рахунок газотранспортного підприємства на умовах 100 % попередньої оплати за 10 (десять) днів до початку місяця, у якому буде здійснюватися транспортування газу. Замовник самостійно визначає розмір суми платежу попередньої оплати як добуток тарифу та планового обсягу газу на відповідний місяць. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться замовником до 20 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. У платіжних дорученнях Замовник повинен обов`язково вказувати номер договору та звітний період, за який здійснюється оплата. У випадку, якщо в платіжних дорученнях Замовника не зазначено номер договору, звітний період, за який здійснюється оплата, газотранспортне підприємство зараховує кошти, що надійшли від замовника, у першу чергу як погашення заборгованості за надані послуги з транспортування газу, що виникла перша за часом у попередніх періодах (пункти 5.4-5.5 договору).

П. 7.3 договору сторони передбачили, що у випадку порушення Замовником строків оплати, передбаченої розділом 5 Договору, із замовника стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Як зазначає позивач, на виконання умов договору, ПАТ "Укртрансгаз" у липні 2015р. березні 2016р. надало відповідачу послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу на загальну суму 212 087 629,24 грн. відповідно до актів наданих послуг.

При цьому, ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ розрахувалось за надані послуги частково - в сумі 175 012 979,55грн. та зі значним простроченням, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом, в якому він просить суд стягнути з відповідача:

- 37 074 649,69грн. - основної заборгованості за надані в лютому (частково) та березні 2016р. послуги з транспортування газу,

- 620 089,75грн. - 3% річних, нарахованих станом на 20.05.2016р. за порушення строків оплат за надані в липні 2015р. - березні 2016р. послуги з транспортування газу,

- 8 903 727,78грн. пені, нарахованої станом на 20.05.2016р. за порушення строків оплат за надані в липні 2015р. - березні 2016р. послуги з транспортування газу,

-750 276,78грн. інфляційних витрат - за порушення строків оплат за надані: в липні 2015р. послуги (інфляція нарахована за вересень 2015р.), листопаді 2015р. послуги (інфляція нарахована за січень 2016р.), січні 2016р. послуги (інфляція нарахована за березень 2016р.), лютому 2016р. послуги (інфляція нарахована за квітень 2016р.);

- 8 376 818,41грн. 7% штрафу, нарахованого за порушення строків оплат за надані в липні 2015р. лютому 2016р. послуги, - на підставі ч. 2 ст. 231 ГК України.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.06.2016р. порушено провадження по справі № 916/1419/16 за даним позовом, розгляд справи призначено на 15.06.2016р.

В судовому засіданні 15.06.2016р. представником відповідача надано суду відзив на позовну заяву (вх. № 15001/16), відповідно до якого ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ просить суд відмовити в задоволенні позову, зазначаючи наступне.

Відповідно до ст. 11 ЗУ „Про ринок природного газу та постанови КМУ № 758 від 01.10.2015р. „Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період) на відповідача покладено спеціальні обов`язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) до зміни постачальника природного газу.

Грошові зобов`язання між сторонами в частині компенсації, яку буде перераховано постачальнику за рахунок державного бюджету, регулюються, в першу чергу, нормами спеціального законодавства. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005 року затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Міністерства фінансів України 03.08.2015 року №493/688 затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.

Відповідно до пунктів 1.1 -1.3 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією Нафтогаз України, ДП Енергоринок та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20 (далі - Порядок).

Розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку.

Схеми розрахунків узгоджують відповідні департаменти фінансів спільно з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг). Відповідні органи Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) контролюють проведення розрахунків від початку розрахунків до зарахування податків до Державного бюджету України або на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Згідно з пунктом 2.6. розпорядники коштів за рахунок отриманих субвенцій із загального фонду Державного бюджету України здійснюють розрахунки за природний газ, теплопостачання та електроенергію шляхом перерахування коштів на рахунки постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг), відкриті в органах Казначейства, в разі проведення розрахунків за електроенергію - на поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергопостачальників, відкриті в уповноваженому банку.

Відповідач зазначає, що в спірний період - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005р. - між Головним управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Департаментом фінансів Одеської обласної державної адміністрації, відповідними головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів, ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ, ПАТ "Укртрансгаз" та НАК "Нафтогаз України" було укладено низку спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання в 2015-2016р.р.

За умовами пунктів 2.2. спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків Державна казначейська служба України перераховує кошти загального фонду Державного бюджету України Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області з приміткою: "Постанова Уряду від 11.01.2005 року № 20".

Пункт 2.7. спільних протокольних рішень передбачено, що відповідач перераховує позивачу кошти із записом у графі "призначення платежу": "Постанова Уряду від 11.01.2005 року, № 20, дата і номер спільного протокольного рішення, за транспортування природного газу, договір від 01.07.2015 року № 1506000276/Н031, у тому числі ПДВ ".

Відповідач зазначає, що уклавши договори про організацію взаєморозрахунків, сторони тим самим змінили порядок і строк проведення розрахунків за природний газ, поставлений відповідно до договору поставки природного газу, що у свою чергу, потягло відсутність підстав для стягнення пені, передбаченої договором на транспортування природного газу, та застосування наслідків за порушення грошового зобовязання, передбачених частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.06.2016р. розгляд справи відкладено на 01.07.2016р. в зв`язку з неявкою в судове засідання представника позивача та ненаданням всіх витребуваних судом доказів.

Ухвалами господарського суду Одеської області від 01.07.2016р.:

- строк розгляду справи продовжено на 15 днів, - згідно ст. 69 ГПК України;

- розгляд справи відкладено на 10.08.2016р., - згідно ст. 77 ГПК України.

В судовому засіданні 10.08.2016р. оголошено перерву до 15.08.2016р. в порядку ст. 77 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.08.2016р. справу № 916/1419/16 призначено до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.

Згідно з протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 15.08.2016р., справу № 916/1419/16 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя - Мостепаненко Ю.І., судді: Рога Н.В., Смелянець Г.Є.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.08.2016р. зазначеною колегією суддів прийнято до провадження справу № 916/1419/16, розгляд справи призначено на 07.09.2016р.

В судовому засіданні 07.09.2016р. представником відповідача надано суду клопотання про призначення по справі фінансово-економічної експертизи (вх. № 2-4696/16) для встановлення наступних питань:

1. Чи дійсно в період виконання договору № 1506000276/Н031 від 01.07.2015р. відбулось прострочення зобов`язань понад 30 днів щодо оплати за послуги з магістрального транспортування природного газу?

2. Чи підтверджено документально в позовній заяві ПАТ УКРТРАНСГАЗ розмір штрафних санкцій за здійснення несвоєчасної оплати ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ за надані послуги за договором № 1506000276/Н031 від 01.07.2015р.?

3. Яка сума боргу Державного бюджету України за компенсацію пільг та субсидій населенню за спожитий природний газ (в розрізі помісячно) за період липень 2015р. березень 2016р.?

Проведення судової експертизи ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ просить доручити Одеському НДІСЕ, витрати з проведення експертизи - покласти на ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ.

В обґрунтування зазначеного клопотання ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ зазначає, що позивачем при здійсненні розрахунку штрафних санкцій не враховано сум, які мала сплатити держава в особі управлінь соціального захисту населення в якості компенсації пільг та субсидій населенню за спожитий природний газ.

За таких обставин, ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ вважає, що для правильного розрахунку суми штрафних санкцій, що належить до сплати відповідачем позивачу за договором № 1506000276/Н031 від 01.07.2015р., необхідно виділити щомісячні суми компенсацій, які мала сплатити держава, та, відповідно, необхідний висновок особи із спеціальними знаннями.

Ухвалами господарського суду Одеської області від 07.09.2016р. та від 21.09.2016р., розгляд справи № 916/1419/16 відкладено на 21.09.2016р. та на 05.10.2016р., відповідно.

30.09.2016р. до господарського суду Одеської області від позивача надійшли письмові пояснення (вх. № 23848/16), відповідно до яких останній зазначає, що станом на 27.09.2016р. відповідач повністю погасив суму основного боргу у розмірі 37 074 649,69 грн. за послуги з транспортування газу, надані йому позивачем в лютому та березні 2016р. за договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1506000276/Н031 від 01.07.2015р. Також в своїх поясненнях позивач заперечує проти задоволення клопотання відповідача про призначення по справі судової фінансово-економічної експертизи, зазначаючи, що питання виділення суми боргу, яку мала сплатити держава, в якості компенсації пільг та субсидій населенню, не потребує спеціального вивчення, оскільки в межах даної справи позивачем заявлено вимоги про стягнення сум, що виникли внаслідок порушення вимог договору № 1506000276/Н031 від 01.07.2015р., а протокольні рішення жодним чином не змінюють та не припиняють зобов`язань сторін за договором.

На підставі розпорядження керівника апарату господарського суду Одеської області № 846 від 05.10.2016р., приймаючи до уваги перебування члена колегії судді Смелянець Г.Є. у відпустці, призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/1419/16, для внесення змін до складу колегії суддів, згідно з яким, справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя - Мостепаненко Ю.І., судді: Рога Н.В., Желєзна С.П.,

Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.10.2016р. зазначеною колегією суддів прийнято до провадження справу № 916/1419/16, розгляд справи призначено на 19.10.2016р.

04.10.2016р. до господарського суду Одеської області від відповідача надійшло клопотання (вх. № 2-5223/16), згідно якого ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ просило суд припинити провадження по справі в частині позовних вимог про стягнення 37 074 649,69 грн. суми основної заборгованості, в зв`язку з її сплатою відповідачем.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.10.2016р. провадження у справі №916/1419/16 в частині вимог, заявлених публічним акціонерним товариством УКРТРАНСГАЗ до товариства з обмеженою відповідальністю ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ про стягнення 37 074 649,69 грн. - основної заборгованості за договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1506000276/Н031 від 01.07.2015р. припинено на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України.

В судовому засіданні 19.10.2016р. оголошено перерву до 26.10.2016р. в порядку ст. 77 ГПК України.

В судовому засіданні 26.10.2016р. представник відповідача підтримав клопотання про призначення судової експертизи, просив суд його задовольнити, надавши заяву про уточнення питань у клопотання про призначення судової фінансово-економічної експертизи (вх. № 26221/16), відповідно до якої просить суд поставити на вирішення експертизи наступні питання:

1. Чи підтверджується прострочення виконання зобов'язань понад один календарний місяць з боку ТОВ «Одесагаз-Постачання» в період з 20.08.2015 р. (перший день прострочення за послуги транспортування, надані у липні 2015 р.) - по 31.05.2016 р. (кінцева дата погашення основного боргу) за послуги з магістрального транспортування природного газу, які надавалися у липні 2015 р. - березні 2016 р. на загальну суму 212 087 629.24 грн. за Договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1506000276/Н031 від 01.07.2015 року?

2. Чи підтверджується документально та нормативно розмір штрафних санкцій на загальну суму 3 749 418.67 грн. (з них - 3% річних - 247 374,68 грн. та пеня -З 502 043,99 грн.) відповідно до контррозрахунку, проведеного ТОВ «Одесагаз-Постачання»?

3. Чи підтверджується документально та нормативно заборгованість ТОВ «Одесагаз-Постачання» перед ПАТ «Укртрансгаз» за період з 20.08.2015 р. (перший день прострочення за послуги транспортування, надані у липні 2015 р.) - по 31.05.2016 р. (кінцева дата погашення основного боргу) за послуги з магістрального транспортування природного газу, які надавалися у липні 2015 р. - березні 2016 р. на загальну суму 212 087 629.24 грн. за Договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1506000276/Н031 від 01.07.2015 р. в частині оплат держави - в особі розпорядників бюджетних коштів управлінь соціального захисту населення по м. Одесі та Одеської області щодо нарахованої компенсації пільг та субсидій населенню за спожитий природний газ у липні 2015 р. - березні 2016 р. (відповідно до Таблиці - обгрунтування до контррозрахунку штрафних санкцій та Зведеного розрахунку нарахувань пільг та субсидій населенню за спожитий природний газ по м. Одесі та Одеській області за липень 2015 р. березень 2016р.), а саме:

№ п/пПеріод нарахування пільг та субсидійНараховано (гри.)Сплачено (грн.)Різниця (грн.)1.липень 2015 р.423 362,500,00423 362,502.серпень 2015 р.0,000,000,003.вересень 2015 р.543 980,190,00543 980,194.жовтень 2015 р.1 215 530,80543 660,81671 869,995.листопад 2015 р.3 870 411,361 058 988,442 811422,926.грудень 2015 р.6 662 853,946 725 961,92-63 107.987.січень 2016 р.13 086 244,880,0013 086 244,888.лютий 2016 р.7 773 581,187 574 050,39199 530.799.березень 2016 р.17 344 581,7012 710 400.714 634 180.99Всього:50 920 546.5528 613 062.2722 307 484.28

Представник позивача в судовому засіданні 26.10.2016р. проти задоволення клопотання про призначення експертизи заперечував, підтримавши доводи, викладені в письмових поясненнях від 30.09.2016р.

Ретельно проаналізувавши заявлене клопотання ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ про призначення судової експертизи, доводи учасників процесу, господарський суд Одеської області дійшов наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, 01.07.2015 року між ПАТ "Укртрансгаз" (газотранспортне підприємство) та ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ (замовник) укладено договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1506000276/Н031.

Як зазначає позивач, на виконання умов договору, ПАТ "Укртрансгаз" у липні 2015р. березні 2016р. надало відповідачу послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу на загальну суму 212 087 629,24 грн.

ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ розрахувалось за надані послуги зі значним простроченням, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом, в якому він просить суд стягнути з відповідача:

- 620 089,75грн. - 3% річних, нарахованих станом на 20.05.2016р. за порушення строків оплат за надані в липні 2015р. - березні 2016р. послуги з транспортування газу,

- 8 903 727,78грн. пені, нарахованої станом на 20.05.2016р. за порушення строків оплат за надані в липні 2015р. - березні 2016р. послуги з транспортування газу,

-750 276,78грн. інфляційних витрат - за порушення строків оплат за надані: в липні 2015р. послуги (інфляція нарахована за вересень 2015р.), листопаді 2015р. послуги (інфляція нарахована за січень 2016р.), січні 2016р. послуги (інфляція нарахована за березень 2016р.), лютому 2016р. послуги (інфляція нарахована за квітень 2016р.);

- 8 376 818,41грн. 7% штрафу, нарахованого за порушення строків оплат за надані в липні 2015р. лютому 2016р. послуги.

При цьому, в матеріалах справи наявні спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання в 2015-2016р.р., укладені між Головним управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Департаментом фінансів Одеської обласної державної адміністрації, відповідними головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів, ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ, ПАТ "Укртрансгаз" та НАК "Нафтогаз України", - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005р. та на виконання договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1506000276/Н031 від 01.07.2015р.

На виконання зазначених протокольних рішень та, відповідно, на виконання умов договору №1506000276/Н031 від 01.07.2015р., за рахунок отриманих субвенцій із загального фонду Державного бюджету України на рахунок позивача перераховано грошові кошти за частину природного газу, який постачався відповідачем населенню в спірний період.

Відповідно до положень ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, як: висновки судових експертів.

Частиною першою ст. 41 Господарського процесуального кодексу України для розяснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.

Враховуючи необхідність визначення сум пені, 3% річних та інфляційних витрат, нарахованих ПАТ „Укртрансгаз ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ за договором №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого в період з липня 2015р. по березень 2016р. газу, з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету та, відповідно перераховано кошти з призначенням платежу: „договір від 01.07.2015 року № 1506000276/Н031; постанова Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005р., суд вважає за доцільне призначити у справі судову економічну експертизу.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 41 ГПК України, учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.

Проведення судової експертизи має бути доручено державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (судовий експерт), користується правами і несе обов'язки, зазначені у ст. 31 Господарського процесуального кодексу України.

З огляду на вищевикладене, господарський суд призначає судову економічну експертизу, проведення якої доручає Одеському НДІСЕ, та на вирішення якої ставить наступні питання:

1. Чи підтверджується документально та нормативно розмір пені в сумі 8 903 727,78грн., нарахованої ПАТ „Укртрансгаз ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ за договором №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого в період з липня 2015р. по березень 2016р. газу (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету), станом на 20.05.2016р.?

2. Якщо розрахунок пені в сумі 8 903 727,78 грн., наданий до суду ПАТ „Укртрансгаз станом на 20.05.2016р., документально не підтверджується, то навести правильний розрахунок пені у відповідності до умов договору №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого в період з липня 2015р. по березень 2016р. газу (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету) та згідно вимог чинного законодавства України станом на 20.05.2016р.

3. Чи підтверджується документально та нормативно розмір 3% річних в сумі 620 089,75грн., нарахованих ПАТ „Укртрансгаз ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ за договором №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого в період з липня 2015р. по березень 2016р. газу (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету), станом на 20.05.2016р.?

4. Якщо розрахунок 3% річних в сумі 620 089,75грн., наданий до суду ПАТ „Укртрансгаз станом на 20.05.2016р., документально не підтверджується, то навести правильний розрахунок 3% річних у відповідності до умов договору №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за прострочення оплат транспортованого в період з липня 2015р. по березень 2016р. газу (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету) та згідно вимог чинного законодавства України станом на 20.05.2016р.

5. Чи підтверджується документально та нормативно розмір інфляційних витрат в сумі 750 276,78грн., нарахованих ПАТ „Укртрансгаз ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ за договором №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого газу в липні 2015р., листопаді 2015р., січні 2016р., лютому 2016р. (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету), станом на 20.05.2016р.?

6. Якщо розрахунок інфляційних витрат в сумі 750 276,78 грн., наданий до суду ПАТ „Укртрансгаз станом на 20.05.2016р., документально не підтверджується, то навести правильний розрахунок інфляційних витрат у відповідності до умов договору №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого газу в липні 2015р., листопаді 2015р., січні 2016р., лютому 2016р. (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету) та згідно вимог чинного законодавства України станом на 20.05.2016р.

Витрати з проведення експертизи суд покладає на ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках призначення господарським судом судової експертизи.

Таким чином, у звязку з призначенням судової економічної експертизи, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 41, п.1 ч.2 ст.79, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ухвалив:

1. Призначити у справі № 916/1419/16 судову економічну експертизу.

2. Доручити проведення судової комплексної оціночно-економічної експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).

3. Поставити перед судовою економічною експертизою наступні питання:

1. Чи підтверджується документально та нормативно розмір пені в сумі 8 903 727,78грн., нарахованої ПАТ „Укртрансгаз ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ за договором №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого в період з липня 2015р. по березень 2016р. газу (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету), станом на 20.05.2016р.?

2. Якщо розрахунок пені в сумі 8 903 727,78 грн., наданий до суду ПАТ „Укртрансгаз станом на 20.05.2016р., документально не підтверджується, то навести правильний розрахунок пені у відповідності до умов договору №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого в період з липня 2015р. по березень 2016р. газу (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету) та згідно вимог чинного законодавства України станом на 20.05.2016р.

3. Чи підтверджується документально та нормативно розмір 3% річних в сумі 620 089,75грн., нарахованих ПАТ „Укртрансгаз ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ за договором №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого в період з липня 2015р. по березень 2016р. газу (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету), станом на 20.05.2016р.?

4. Якщо розрахунок 3% річних в сумі 620 089,75грн., наданий до суду ПАТ „Укртрансгаз станом на 20.05.2016р., документально не підтверджується, то навести правильний розрахунок 3% річних у відповідності до умов договору №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за прострочення оплат транспортованого в період з липня 2015р. по березень 2016р. газу (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету) та згідно вимог чинного законодавства України станом на 20.05.2016р.

5. Чи підтверджується документально та нормативно розмір інфляційних витрат в сумі 750 276,78грн., нарахованих ПАТ „Укртрансгаз ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ за договором №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого газу в липні 2015р., листопаді 2015р., січні 2016р., лютому 2016р. (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету), станом на 20.05.2016р.?

6. Якщо розрахунок інфляційних витрат в сумі 750 276,78 грн., наданий до суду ПАТ „Укртрансгаз станом на 20.05.2016р., документально не підтверджується, то навести правильний розрахунок інфляційних витрат у відповідності до умов договору №1506000276/Н031 від 01.07.2015р. за порушення строків оплат транспортованого газу в липні 2015р., листопаді 2015р., січні 2016р., лютому 2016р. (з урахуванням всіх здійснених оплат, в тому числі, оплат на виконання спеціальних протокольних рішень, якими в рахунок погашення заборгованості за частину природного газу, що постачався відповідачем населенню, було надано субвенції з державного бюджету) та згідно вимог чинного законодавства України станом на 20.05.2016р.

4. Керівнику Одеського НДІСЕ проведення експертизи доручити необхідному колу експертів відповідної галузі знань.

5. Попередити осіб, які безпосередньо проводитимуть судову економічну експертизу, про відповідальність згідно ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

6. Направити до Одеського НДІСЕ для проведення експертизи справу № 916/1419/16.

7. Витрати з проведення експертизи покласти на ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ.

8. Зобовязати ТОВ ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ надати до суду докази оплати експертизи, а саме платіжне доручення або виписку з банку по банківському рахунку.

9. Зобов'язати Одеський НДІСЕ експертний висновок представити господарському суду Одеської області.

10. Зобов'язати Одеський НДІСЕ - відповідно до ст. 42 ГПК України - надіслати копію експертного висновку сторонам по справі, докази направлення надати суду разом з експертним висновком.

11. Якщо під час проведення судової експертизи будуть встановлені обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, з приводу яких експерту не були поставлені питання, зобовязати та надати можливість експерту у висновку викласти свої міркування і доводи щодо цих обставин.

12. Провадження у справі № 916/1419/16 зупинити до закінчення проведення експертизи та повернення справи до господарського суду Одеської області.

Головуючий суддя Ю.І. Мостепаненко

Суддя С.П. Желєзна

Суддя Н.В. Рога