Постанова № 62260658, 26.10.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
805/971/16-а
Номер документу
62260658
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2016 року справа №805/971/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Казначеєва Е.Г., суддів Василенко Л.А., Жаботинської С.В., секретаря судового засідання Борисова А.А., за участю представника позивача Маліновської А.А., представника відповідача-2 Куриги О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 р. у справі № 805/971/16-а (головуючий І інстанції Кошкош О.О.) за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби, Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання протиправними дій щодо нарахування та списання пені,-

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Межрегіонального Головного управління ДФС (відповідач-1), Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (відповідач-2), в якому просило, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.12.2015 року № 0000894100/5951/10/28-03-41 винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Донецьку Межрегіонального Головного управління ДФС; визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Межрегіонального Головного управління ДФС щодо нарахування ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" та списання пені в сумі 383965,13 грн.; визнати протиправними дії Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо нарахування ВП "Миронівська ТЕС" ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" та списання пені в сумі 76233,17 грн (а.с.5-9 т.1).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 року в задоволені позовних вимог відмовлено (а.с.228-229 т.1).

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Апеляційна скарга мотивована невідповідністю висновків суду першої інстанції обставинам справи та порушенням судом норм матеріального та процесуального права (а.с.170-172 т.1).

Представник позивача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважає, що рішення суду першої інстанції винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Представник відповідача-2 в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував, вважає, що рішення суду першої інстанції винесено з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню

Представник відповідача-1 у судове засідання не з'явися, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у його відсутність.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вул. Островського, будинок 8) зареєстроване у якості юридичної особи 12.11.1998 року.

До складу ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» входить Відокремлений підрозділ "Миронівська теплова електрична станція" (код ЄДРПОУ ВП: 0547097, 84791, Донецька обл., Бахмутський район, селище міського типу Миронівський, вул.Леніна, будинок 43)

25 квітня 2014 року рішенням Загальних зборів учасників товариства (протокол №1/2014 від 25.04.2014 року) та рішенням Наглядової ради (протокол № 18 від 02.06.2014 року), зокрема, затверджено загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи товариства у 2013 році - 60930972,75 грн; зобов'язано нарахувати та виплатити дивіденди до 01 липня 2014 року (а.с.42-53, т.1).

ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на виконання підпункту 153.3.2 пункту 153.3 статті 153 ПК України та на підставі п. 54.1 ст. 54, п. 57.1 ст. 57 та п. 2 підрозділу 4 розділу ХХ ПК України, розрахований платіж за авансовими внеском з податку на прибуток, нарахований на суму дивідендів за 2013 рік у розмірі 5082568,64 грн (у тому числі 4473435 грн, які нараховані на фактично виплачені у 2014 році дивіденди), що підлягає сплаті до проведення виплати дисидентів або в момент такої виплати.

Фактично дивіденди за підсумками роботи товариства за 2013 рік сплачені: 15.07.2014 року у сумі 845,80 грн. (платіжне доручення №28258 від 15.07.2014 року), 9299,15 грн. (платіжне доручення №28260 від 15.07.2014 року), 55969,34 грн. (платіжне доручення №28258 від 15.07.2014 року), 17.07.2014 року у сумі 6274,79 грн. (платіжне доручення №29050 від 17.07.2014 року), 23.07.2014 року у сумі 593235,34 грн. (платіжне доручення №29239 від 23.07.2014 року), 14.08.2014 року у сумі 40822476,20 грн. (платіжне доручення №31724 від 14.08.2014 року), 02.12.2014 року у сумі 1673,15 грн. (платіжне доручення №2000076279 від 02.12.2014 року), 371,15 грн. (платіжне доручення №2000076276 від 02.12.2014 року), 278,15 грн. (платіжне доручення №2000076277 від 02.12.2014 року), 04.12.2014 року у сумі 385,10 грн. (платіжне доручення №2000077344 від 04.12.2014 року), 09.12.2014 року у сумі 171,20 грн. (платіжне доручення №2000080340 від 09.12.2014 року), 4426,88 грн. (платіжне доручення №2000080334 від 09.12.2014 року), 24.12.2014 року у сумі 944,96 грн. (платіжне доручення №2000487266 від 24.12.2014 року), 0,08 грн. (платіжне доручення №2000487322 від 24.12.2014 року), 13.01.2015 року у сумі 1327,19 грн. (платіжне доручення №2000495180 від 13.01.2015 року), 22.01.2015 року у сумі 33364,76 грн. (платіжне доручення №2000500845 від 22.01.2015 року), 27.01.2015 року у сумі 280217,45 грн. (платіжне доручення №2000502498 від 27.01.2015 року), 11.06.2015 року у сумі 163427,12 грн. (платіжне доручення №2111608376 від 11.06.2015 року).

ВП «Миронівська ТЕС» ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на виконання підпункту 153.3.2 пункту 153.3 статті 153 ПК України та на підставі п. 54.1 ст. 54, п. 57.1 ст. 57 та п. 2 підрозділу 4 розділу ХХ ПК України, розрахований платіж за авансовими внеском з податку на прибуток, нарахований на суму дивідендів за 2013 рік у розмірі 371621,66 грн, що підлягає сплаті до проведення виплати дивідендів або в момент такої виплати.

Фактично дивіденди за підсумками роботи товариства за 2013 рік сплачені: платіжним дорученням № 1 від 24.06.2014 року на суму 2194115,67 грн, № 2 від 24.06.2014 на суму 13038628,68 грн.

Відповідно до акту № 2136-20 від 29.08.2014 року складеного СДПІ з обслуговування великих платників у м. Донецьку та ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» за результатами звірення розрахунків платника податків за період з 01.01.2014 року по 01.08.2014 року за податком на прибуток за кодом класифікації 11024000, у позивача станом на 01.08.2014 року рахувалась переплата (позитивне сальдо розрахунків з бюджетом) по авансових внесках з податку на прибуток приватних підприємств (а.с.153 т.1)

Наявність переплати з податку на прибутку підтверджується також зворотнім боком облікової картки та не заперечувалось відповідачами.

Позивач у листі №68/ис-5931 від 02.07.2014 року просив СДПІ по ОВП у м.Донецьку МГУ Міндоходів здійснити сплату (погашення) авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів за 2013 рік у розмірі 5082568,64 грн. за рахунок надміру сплачених сум (переплати) з податку на прибуток (код класифікації доходів бюджету 11024000) (а.с.57 т.1).

Також, позивач у листі №68/пр-5931 від 02.07.2014 року просив Дебальцевське відділення Єнакієвської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області здійснити сплату (погашення) авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів за 2013 рік у розмірі 371621,66 грн. за рахунок надміру сплачених сум (переплати) з податку на прибуток (код класифікації доходів бюджету 11024000). (а.с.58 т.1)

Зазначені листи отримані податковим органом, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.157 т.1), листом Єнакієвської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 19.01.2016 року (а.с.74 т.1) та не спростовується відповідачем.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Донецьку у період з 12.10.2015 року по 19.10.2015 року проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» з питання своєчасності сплати податку на прибуток в частині авансового внеску у зв'язку із виплатою дивідендів (прирівняних до них платежів) за 2014 рік.

За результатами перевірки вкладено акт від 23.10.2015 № 181/28-03-41/00131268 (а.с.18-19). Зазначеним висновком встановлено, що ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2014 рік 02.03.2015 вхідний № 9081371422, відповідно до якої, сума узгодженого авансового внеску у зв'язку із виплатою дивідендів склала 4473435 грн. Граничний термін сплати 11.03.2015 року. Фактично авансовий внесок з податку на прибуток сплачено 29 липня 2015 року платіжним дорученням № 30 від 29.07.2015 року, тобто, сплачено із затримкою 140 календарних днів.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Донецьку прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.12.2015 року №0000894100/5951/10/28-03-41, яким у зв'язку з встановленим актом перевірки № 181/28-03-41/00131268 від 23.10.2015 року порушенням граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств визначеного п. 57.1 ст. 57 ПК України та на підставі статті 126 ПК України за затримку більше 30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 2800704,89 грн позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 560140,98 грн за платежем податок на прибуток приватних підприємств 11021000 (а.с.23).

Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку на грошове зобов'язання в розмірі 2800704,89 грн, яке було сплачено з порушенням строку було здійснено нарахування ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» та списання пені в сумі 383965,13 грн.

Крім того, Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області сформовано податкову вимогу від 09.09.2015 № 75-23, відповідно до якої за ВП «Миронівська ТЕС» ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» станом на 08.09.2015 року сума податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 37596 грн (а.с.59).

Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області анульовано податкову вимогу від 09.09.2015 № 75-23, оскільки податковий борг в сумі 37596 грн було погашено 06.10.2015 року за рахунок перенесення надміру сплачених грошових зобов'язань з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств. Оскільки вказаний борг було погашено з порушенням граничного строку було здійснено нарахування ВП «Миронівська ТЕС» ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» та списано пеню в сумі 76233,17 грн.

Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивачем авансовий внесок із податку, нарахованого на суму дивідендів, сплачено несвоєчасно з порушенням вимог пп.153.3.2 п.153.3 ст.153 Податкового кодексу України, тобто вже після виплати дивідендів, в результаті чого правомірно нарахована пеня.

Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції не погоджується, з наступних підстав.

На думку представників ДПІ, позивач у відповідності до вимог законодавства не сплатив до 11.03.2015 року суму авансових платежів на дивіденди, а тому, відповідно до ПК України позивачу нарахована штрафна санкція та пеня.

Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачає, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з вимогами пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Порядок оподаткування операцій особливого виду, в тому числі оподаткування дивідендів, визначається статтею 153 ПК України, в редакції на час спірних правовідносин, яка діяла до 01.01.2015 року.

Відповідно до пп. 153.3.1 п. 153.3 ст. 153 ПК України у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 152 цього Кодексу, чи ні.

Крім випадків, передбачених підпунктом 153.3.5 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку в розмірі ставки, встановленої пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, нарахованої на суму дивідендів, що фактично виплачуються, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів (пп. 153.3.2 п. 153.3 ст. 153 ПК України).

Як зазначалось, позивач звертався до податкових органів з листами від 02.07.2014 року про зарахування надміру сплачених сум (переплати) з податку на прибуток (код класифікації доходів бюджету 11024000) в рахунок авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів за 2013 рік.

Однак, податковими органами було проігноровано вказані заяви та жодних дій щодо їх виконання не було здійснено.

Як вбачається з листа Єнакієвської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 19.01.2016 року, в липні 2014 року на підставі заяви позивача було підготовлено пакет документів для здійснення зарахування надміру сплачених сум, проте й зв'язку з загостренням суспільно-політичної ситуації та проведення бойових дій ОДПІ було захоплено, у зв'язку з чим не було можливості забезпечення збереження первинних документів (а.с.74 т.1)

Відповідно до матеріалів справи, у позивача рахувалась переплата (позитивне сальдо розрахунків з бюджетом) по авансових внесках з податку на прибуток приватних підприємств за кодом класифікації 11024000, що на час звернення з заявами значно перевищувало платіж за авансовим внеском з податку на прибуток, нарахований на суму дисидентів (а.с.153 т.1).

Відповідно до абз. 1, 4, 11 п. 57.1 ст. 57 ПК України (в редакції на час спірних правовідносин), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

Джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів (п. 87.1 ст. 87 ПК України в редакції на час звренння з заявами).

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України, податок на прибуток підприємств належить до доходів загального фонду Державного бюджету України.

При виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України (ч. 1 ст. 43 БК України).

За змістом ч. 5 ст. 45 БК України встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

У даній справі відповідачем не заперечується, що перерахована платником податків сума авансового внеску з податку на прибуток надійшла до бюджетної системи на рахунок Державного казначейства.

В свою чергу, податкове законодавство не пов'язує факт сплати податкового платежу з правильністю зазначення платником коду бюджетної класифікації у відповідній графі платіжного документа.

Надходження грошових коштів за призначенням досягається шляхом правильного міжбюджетного розподілення коштів органами державного казначейства. Усі надходження у вигляді сплати загальнодержавних податків зараховуються на відповіді рахунки державного казначейства та в подальшому розподіляються між загальним та спеціальним фондами Державного бюджету.

У відповідності до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Пунктом 17.1.10 ст.17 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу..

Виходячи з положень п.43.3 - 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України (в редакції на час звренення позивача з заявами), обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Аналіз наведених норм Податкового кодексу України вказує на те, що сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Тобто, спрямування надміру сплачених сум з одного платежу в погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів здійснюється виключно на підставі заяви платника податку у довільній формі відповідно до Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказ Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року № 882/1188, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 р. за № 146/24923, який був чинний на час звернення з заявами (далі - Порядок), який був чинний на час подання позивачем відповідних заяв.

Відповідно до пункту 1 Порядку, цей Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України (далі - органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до пункту 5 Порядку, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

За підпунктом 2 пункту 6 Порядку, обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені, зокрема на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Міндоходів, незалежно від виду бюджету.

Виходячи із системного аналізу вищезазначених норм матеріального права, суд дійшов до висновку, що ПК України встановлено можливість погашення платниками податків грошових зобов'язань за рахунок наявної переплати з інших платежів, а реалізація такої можливості здійснюється шляхом подання відповідної заяви платником податків з правом визначити джерело сплати грошових зобов'язань, якому кореспондує обов'язок податкового органу здійснити відповідне зарахування без будь-яких додаткових дій.

Судом встановлено, що позивач в заявах від 02.07.2014 року, направлених податковим органам, просив зарахувати суми переплати з податку на прибуток в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів за 2013 рік. Колегія суддів зазначає, що вказані листи-заяви відповідають вимогам законодавства.

З огляду на зазначене, суд вважає, що податковий орган, як суб'єкт владних повноважень, безпосереднім обов'язком якого є контроль за правомірністю нарахування та сплати податків і зборів суб'єктами господарювання, безпідставно проігнорував та фактично відмовив позивачу у вимогах щодо зарахування зазначеної переплати в рахунок авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів за 2013 рік.

Відповідно, бездіяльність відповідача щодо не проведення платнику податку заліку переплати в рахунок авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів за 2013 рік, призвела до виникнення у позивача заборгованості зі сплати грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств.

Колегія суддів наголошує, що обставини щодо оплати позивачем 29.07.2015 року авансового внеску з податку на прибуток у сумі 2800704,89 грн та погашення податкового боргу у сумі 371596 грн за рахунок перенесення надміру сплачених грошових зобов'язань 06.10.2015, не може вважитись порушенням граничного строку сплати, оскільки підстави для виникнення таких обставин слугувало порушення податковим органом вимог податкового законодавства та прав позивача.

Крім того, оплата авансового внеску з податку на прибуток у сумі 2800704,89 грн 29.07.2015 року здійснено казначейським платіжним дорученням шляхом перерахування частини суми переплати у розмірі 4473435 грн. в рахунок погашення податкового зобов'язання платника податків з авансових внесків у зв'язку із виплатою дивідендів. Тобто, оплата авансового внеску з податку на прибуток у сумі 2800704,89 грн здійснено відповідачем без безпосередньої участі позивача, що підтверджується наданими позивачем виписками з рахунку та поясненнями сторін.

Відповідно дії відповідачів щодо нарахування позивачу штрафу та пені є безпідставними.

Таким чином, колегія суддів вважає, що податковий орган, як суб'єкт владних повноважень, безпосереднім обов'язком якого є контроль за правомірністю нарахування та сплати податків і зборів суб'єктами господарювання, безпідставно не зарахував та фактично відмовив позивачу у зарахуванні на підставі його заяви зазначеної переплати в рахунок авансових внесків, а тому у нього були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення від 04.12.2015 року №0000894100/5951/10/28-03-41 та нарахування штрафу та пені за несвоєчасну сплату податку.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку щодо задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Межрегіонального Головного управління ДФС від 04.12.2015 року № 0000894100/5951/10/28-03-41, визнання протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Межрегіонального Головного управління ДФС щодо нарахування ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" та списання пені в сумі 383965,13 грн та визнання протиправними дії Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо нарахування ВП «Миронівська ТЕС» ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» та списання пені в сумі 76233,17 грн.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 р. у справі № 805/971/16-а задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2016 р. у справі № 805/971/16-а скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Межрегіонального Головного управління ДФС від 04.12.2015 року № 0000894100/5951/10/28-03-41.

Визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Межрегіонального Головного управління ДФС щодо нарахування ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" та списання пені в сумі 383965,13 грн.

Визнати протиправними дії Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо нарахування ВП «Миронівська ТЕС» ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» та списання пені в сумі 76233,17 грн.

Стягнути витрати по сплаті судового збору в сумі 16128 (шістнадцять тисяч сто двадцять вісім) гривень 64 копійок на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вул. Островського, будинок 8) за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Межрегіонального Головного управління ДФС (ЄДРПОУ38769166).

Стягнути витрати по сплаті судового збору в сумі 2893 (дві тисячі вісімсот дев'яносто три) гривень 80 копійок на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вул. Островського, будинок 8) за рахунок бюджетних асигнувань Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ 39884035).

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Повний текст складено та підписано колегією суддів 27 жовтня 2016 року.

Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв

Судді: Л.А. Василенко

С.В. Жаботинська