КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 708/1152/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Ткаченко С.Є.
Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 жовтня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на постанову Чигиринського районного суду Черкаської області від 12 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з даним позовом, в якому просила суд:
- визнати дії Чигиринського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови ОСОБА_2 в переведенні з пенсії по інвалідності другої групи загального захворювання на пенсію, згідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», протиправними;
- зобов'язати Чигиринське об`єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити переведення ОСОБА_2 з пенсії інваліда другої групи загального захворювання на пенсію, розраховану відповідно до ст. 37 Закону України «Про держану службу», починаючи з 01.08.2016 року.
Постановою Чигиринського районного суду Черкаської області від 12 вересня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанцію та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення помилково застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 183-2 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Чигиринському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області, де з 16.04.2014 року отримує пенсію як інвалід другої групи загального захворювання, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
08.08.2016 року ОСОБА_2 звернулася до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про переведення її з пенсії по інвалідності другої групи загального захворювання на пенсію посадової особи місцевого самоврядування відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Листом від 15.08.2016 року відповідач повідомив позивача про відмову у переведенні на пенсію державного службовця.
Відмова мотивована тим, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених відповідними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Крім цього, у запереченнях на позов відповідач зазначає, що з 26.07.1988 року по 24.03.2002 року вона працювала на посаді завідуючого відділом листів та масової роботи, з 25.03.2002 року по 01.07.2002 року - на посаді відповідального секретаря в редакції «Чигиринські вісті», з 16.09.2010 року по 18.11.2010 року - на посаді редактора газети «Чигиринські вісті», а з 18.11.2010 року по 02.12.2015 року - на посаді секретаря Чигиринської міської ради Черкаської області в зв'язку з обранням на сесії міської ради, які не віднесено до категорій посад, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» №3723- XII, стаж державної служби становить 8 років 2 місяці 15 днів.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_2 має 13 років 3 місяці стажу державної служби та має право на переведення на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Перевіряючи законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
На підставі ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсій / за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника/ призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Для призначення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» до заяви встановленого зразка необхідно надати довідку про стаж державної служби, надання якої передбачено Постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 3 травня 1994 року, довідку про основні види оплати праці державного службовця на момент виходу на пенсію, довідку про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд, за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 11 лютого 2011 року № 5-1.
Відповідно до частини п'ятої Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до де яких законодавчих актів стосовно пенсійного забезпечення» (який набрав чинності 1 квітня 2015 року) у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
У зв'язку з тим, що до 1 червня 2015 року не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу».
Станом на дату звернення позивача із заявою щодо переведення на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» Закон України від 2 березня 2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів стосовно пенсійного забезпечення» вже був чинним, відтак відповідач на законних підставах відмовив позивачу у задоволенні її заяви стосовно призначення нового виду пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
При вирішенні справи суд враховує, позивач на час звернення за призначенням пенсії (серпень 2016 року) не працювала на посаді державного службовця, оскільки була звільнена з 02.12.2015, що підтверджується трудовою книжкою, а тому відсутні підстави для призначення державної пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», якими передбачено, що пенсія призначається особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах.
Крім того, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на час звернення до відповідача із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» не досягла 60-річного віку, що є необхідною умовою згідно з вимогами ст. 37 цього закону.
Суд першої інстанції наведеного не врахував, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 41, 167, 195, 183-2, 198, 200, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області задовольнити.
Постанову Чигиринського районного суду Черкаської області від 12 вересня 2016 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області відмовити.
Постанова набирає законної сили з через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська
Головуючий суддя Парінов А.Б.
Судді: Грибан І.О.
Губська О.А.