ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1235/16
25 жовтня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
при секретарі судового засідання Хоменко Л.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Калашник Н.Я.
представника третьої особи Ліскова В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_5 з адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14 вересня 2016 року позивач звернулася до відповідача з вимогою про повернення їй збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості, а саме: 1 695 (одну тисячу шістсот дев'яносто п'ять) грн. 48 коп.
17 вересня 2016 року позивачем отримано відповідь № 11294/07 від Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якій йдеться про те, що відповідач не може повернути вище вказаний судовий збір, так як Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно. Тому позивач змушена була звернутися до суду для стягнення помилково сплаченого судового збору.
Позивач ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити з мотивів наведених у позовній заяві.
Представник відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Калашник Н.Я. в судовому засіданні заперечила проти позову, просила в його задоволенні відмовити в повному обсязі з мотивів викладених в запереченні.
Представник третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області Ліскова В.Г. в судовому засіданні при вирішенні даного спору покладається на думку суду.
Суд, заслухавши в судовому засіданні думку сторін, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Восьмого квітня 2016 року на підставі договору купівлі-продажу 1/2 частки квартири, посвідченого приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Білецькою H.A. і зареєстрованого в реєстрі за №1258, ОСОБА_5 придбала частину квартири АДРЕСА_1. Право власності на вказане нерухоме майно зареєстровано 08.04.2016 року.
Відповідно до п.16. вказаного договору на позивача, як на покупця, були покладенні витрати, пов'язанні з нотаріальним посвідченням договору купівлі-продажу.
Пунктом 15.3. постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740 «Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. У зв'язку з наведеним, « 08» квітня 2016 року мною було сплачено 1695 (одну тисячу шістсот дев'яносто п'ять) грн. 48 коп. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, що підтверджується наданою відділення філії-Тернопільське облуправління AT «Ощадбанк» квитанцією №53 від « 08» квітня 2016 року.
Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», пп.15.1. вказаної постанови Кабінету Міністрів України збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно у розмірі 1 (одного) відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
У зв'язку з цим, позивач 14.09.2016 року звернулась до Тернопільського об'єднаного УПФУ Тернопільської області із заявою, в якій просила повернути безпідставно сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 695,48 грн.
За результатами розгляду даної заяви, 17.09ю2016 року Тернопільське об'єднане УПФУ Тернопільської області надало відповідь заявниці за № 11294/07 про те, що підстав для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 1 695,48 грн. немає з посиланням на відсутність у Пенсійного фонду України інформації щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно.
Не погоджуючись із відповіддю відповідача позивач звернулася до суду із даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Як видно з матеріалів справи, факт придбання ОСОБА_5 нерухомого майна вперше підтверджується такими документами:
- відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об 'єктів нерухомого майна щодо суб 'єкта за параметрами пошуку «фізична особа - ОСОБА_5» є власником одного об'єкту нерухомості, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Тоді, як Реєстр прав власності на нерухоме майно - є єдиною державною інформаційною системою, що містить відомості про зареєстровані права, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна та незавершеного будівництва, правовстановлювальні документи та документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва;
- довідкою ТВБВ №10019/08 філії - Тернопільського обласного управління АТ «Ощадбанк» від 01.09.2016р. №54, де вказано, що ОСОБА_5 включена в списки для приватизації житла за адресою АДРЕСА_3, про те, житлові чеки не використані.
Як вбачається з довідки № 3529, виданої 17.10.2016 року управлінням Державної казначейської служби України у м. Тернополі, яка підтверджує надходження сплаченого 08.04.2016 року позивачем збору в розмірі 1695,48 до державного бюджету.
Дослідивши матеріали, а саме Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за номером 70771393, сформованої 18.10.2016 року за результатом розгляду заяв у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є лише відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_5.1/2 частки квартири за адресою: АДРЕСА_4, придбаної на підставі договору купівлі-продажу від 08.04.2016 року, що посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Білецькою Н.А. та зареєстрований в реєстрі за №1258. Згідно з відомостями Реєстру прав власності на нерухоме майно у позивачки будь-яке інше нерухоме майно, крім придбаної квартири в місті Тернополі, відсутнє .
Як вказано у довідці товариства з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" №2987 від 19.10.2016 року, що станом на 29.12.2012 року згідно обліку технічної інвентаризації в м. Тернополі не має зареєстрованого за ОСОБА_5 права власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.
Згідно довідки Тернопільського міськрайонного суду від 24.10.2016 р., де вказано, що в період з 08.04.2016 року по 21.10.2016 року ОСОБА_8 не зверталась з позовом до ОСОБА_5 про визнання недійсним договору купівлі-продажу частини квартири по АДРЕСА_1
Тобто враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що будь-якого нерухомого майна за позивачкою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та у Реєстрі прав власності на нерухоме майно не зареєстровано, крім як права власності на нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу, повернення якого є предметом даного адміністративного позову.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження ОСОБА_5 про придбання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дійсно 08.04.2016 року позивач вперше придбала житло і при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості, а саме: 1 695 (одну тисячу шістсот дев'яносто п'ять) грн. 48 коп.
Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до пункту 5 даного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, ОСОБА_5 сплачено помилково, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, у зв'язку з чим кошти в сумі 1695,48 грн., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню. А тому, суд приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 20 серпня 2015 року (справа № К/800/41597/14), від 25 червня 2015 року (справа №К/800/17652/15), від 16 квітня 2015 р. (справа №К/9991/37325/11) тощо.
Відповідно до ст.94 КАС України судовий збір сплачений позивачем підлягає стягненню з державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_5 (інд. НОМЕР_1, 46027, АДРЕСА_1) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 1 695 (одна тисяча шістсот дев'яносто п'ять) гривень 48 копійок.
Повернути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_5 (інд. НОМЕР_1, АДРЕСА_1) сплачений нею судовий збір в сумі 552 (п'ятсот п'ятдесят дві) гривні.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.