ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/3175/15-а
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Циганій С.І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача- Потапчука В.О.
суддів - Жука С.І.
- ОСОБА_1
При секретарі - Алексєєвої Н.М.
За участю представника апелянта ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Каховський завод електрозварювального устаткування" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2016 року по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Каховський завод електрозварювального устаткування" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, -
В С Т А Н О В И Л А:
Публічне акціонерне товариство Каховський завод електрозварювального устаткування звернулось до суду з позовом до Каховської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області (далі - ДПІ), в якому просить визнати протиправними та скасувати у повному обсязі рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 10.12.2014р. №0015331702, №0015341702, №0015371702, №0015471702, №0015481702, №0015501702, №0015631702 та вимогу про сплату боргу (недоїмку) від 14.01.2015р. №Ю-603-17.
В обґрунтування позову зазначено, що висновки документальної планової виїзної перевірки, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, є хибними, не ґрунтуються на дійсних фактичних обставинах та зроблені у зв'язку з невірним застосуванням норм податкового та іншого законодавства, а прийняті на їх підставі податкові повідомлення-рішення та вимога про сплату боргу (недоїмки) є незаконними та підлягають скасуванню.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2016 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у звязку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Каховською ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області проведено документальну планову виїзну перевірку ПАТ КЗЕСО з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої складено акт перевірки від 08.10.2014р. №248/22/00213993.
Перевіркою встановлено, що ПАТ КЗЕСО в порушення вимог пп.1) п.2. ст.6 Розділу II та пп.1) п.1, ст.7 Розділу III Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування несвоєчасно перераховувались нараховані суми єдиного внеску (авансових платежів) в бюджет (не одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок), а також не нараховано ЄСВ з сум нарахованої премії у 2013 році працівникам основного складу, внаслідок чого занижено зобовязання, задекларовані до сплати в бюджет по єдиному соціальному внеску у 2013 році на загальну суму 815,53 грн.
На підставі акту перевірки, Каховською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.10.2014р. №0012091702 про застосування штрафних санкцій у сумі 704111,45 грн.
Не погоджуючись з висновками, викладеними у акті перевірки, позивач подав первинну скаргу до ГУ ДФС у Херсонській області.
02.12.2014р. ГУ ДФС у Херсонській області прийнято рішення №330/10/21-22-10-04-06 про результати розгляду первинної скарги, яким скаргу позивача задоволено частково, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27.10.2014р. №0012091702 скасовано, зобовязано відповідача винести рішення у відповідності до чинного законодавства.
За результатами рішення про результати розгляду первинної скарги Каховською ОДПІ були прийняті оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 10.12.2014р. №0015331702, №0015341702, №0015371702, №0015471702, №0015481702, №0015501702, №0015631702.
18.12.2014р. позивачем подано повторну скаргу до Державної фіскальної служби України.
20.01.2015р. позивачем отримано рішення ДФС України від 14.01.2015р. №373/6/99-99-10-01-07-15 про залишення скарги без розгляду. Рішення обґрунтоване тим, що позивачем не була подана первинна скарга на оскаржувані рішення до ГУ ДФС у Херсонській області.
Також позивачем було отримано вимогу Каховської ОДПІ про сплату боргу (недоїмку) від 14.01.2015р. №Ю-603-17 на суму 896946,73 грн.
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України від 08.07.2010р. №2464-VI Про збір пі облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (із змінами та доповненнями) (далі - Закон №2464).
Статтею 1 Закону №2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державною соціального страхування в обовязковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобовязані сплачувати єдиний внесок.
Згідній із ст.12 Закону №2464 та Податкового кодексу України, Міністерство доходів і зборів (його територіальні органи) є органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державне податкову і митну політику, завданням якого є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Платники єдиного внеску визначені ст.4 Закону №2464. Зокрема, до них відносяться роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту).
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону №2464 платники єдиною внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20-го числа місяця, що настає за базовим, звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до абз.2 ч.8 ст.9 Закону №2464, платники-роботодавці під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобовязані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок
Виходячи із змісту ч.12 ст.9 цього Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч.5-8, 10-12 ст.9 Закону №2464 сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунка.
Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається - день списання, банком центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням, пені та застосуванням штрафів.
У разі несвоєчасної сплати або не в повному обсязі єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом №2464.
Згідно п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) несвоєчасну спалату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до п.1 ч.12 ст.25 Закону №2464 за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на рахунки органів доходів і зборів сум єдиного внеску, фінансових санкції, зазначених у частині одинадцятій цієї статті, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування).
Згідно ч.13 ст.25 Закону №2464 нарахування пені, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Колегія суддів вважає правильною позицію суду першої інстанції, що позивачем порушено вимоги ч.8 ст.9 Закону №2464, а саме: не забезпечено своєчасної сплати, сум єдиного внеску, самостійно визначених в поданих звітах про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 7.2 розділу VII Наказу Міндоходів України Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування від 09.09.2013р. №455 зареєстрованого в Мінюсті України від 19.09.2013р. №1622/24154 із змінами і доповненнями визначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: - за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій і а нарахування пені за формою згідно з додатком 8. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі, недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період (пп.7.2 Інструкції). - за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. До сплати визначаються суми штрафів, що не перевищують максимальний їх розмір, визначений цим підпунктом. При цьому складається, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 10 вказаної Інструкції (пп.3 п. 7.2 Інструкції).
За результатами документальної планової перевірки своєчасності перерахування в бюджет єдиного внеску із сум заробітної плати: Каховською ОДПІ встановлено в порушення вимог, передбачених пп.1) п.2 ст.6 Розділу ІІ та пп.1) п.1, ст..7 розділу ІІ Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування ПАТ КЗЕСО допущено не своєчасне перерахування нарахованих сум єдиного внеску (авансових платежів) в бюджет (не одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої нараховується єдиний внесок.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що позивачем сплачено: 27.08.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 7107,00 грн. (7 днів затримки); 05.09.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 220793,00 грн. (16 дні затримки); 10.09.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 172000,74 грн. (21 день затримки); 20.09.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 429320,0 грн. (31 день затримки); 27.09.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 398443,36 грн. (38 днів затримки); 27.09.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 1035,58 грн. (7 днів затримки); 03.10.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 185791 грн. (13 днів затримки); 09.10.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 85450 грн. (19 днів затримки); 16.10.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 824819,56 грн. (26 днів затримки); 28.10.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 395680 грн. (8 днів затримки); 01.11.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 387,80 грн. (12 днів затримки); 06.11.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 305260 грн. (17 днів затримки); 18.11.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 250718 грн. (29 днів затримки); 19.11.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 582,17 грн. (30 днів затримки); 29.11.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 290795,45 грн. (40 днів затримки); 29.11.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 114214,89 грн. (9 днів затримки); 09.12.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 364901 грн. (19 днів затримки); 10.12.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 343,43 грн. (20 днів затримки); 11.12.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 408,91 грн. (21 день затримки); 12.12.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 254772,34 грн. (22 дні затримки); 26.12.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 619,48 грн. (36 днів затримки); 30.12.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 443405,54 грн. (40 днів затримки); 30.12.2013р. єдиний соціальний внесок у сумі 42234,16 грн. (10 днів затримки).
Колегія суддів зазначає, що Закон №2464 не містить норми, яка передбачають звільнення платника єдиного внеску від фінансової відповідальності за порушення вимог цього Закону у вигляді штрафної санкції, за наявності, будь-яких обставин та/або вини.
Таким чином, висновок суду першої інстанції щодо відстуності підстав для задоволення позову грунтується на правильному тлумачені норм матеріального права.
Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 200,206,211,254 КАС України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Каховський завод електрозварювального устаткування" залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2016 року по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Каховський завод електрозварювального устаткування" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст виготовлено 26.10.2016 року.
Суддя-доповідач:ОСОБА_3
Судді:Жук С.І.
ОСОБА_1