Постанова № 62257414, 25.10.2016, Бериславський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
647/1974/16-а
Номер документу
62257414
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №647/1974/16-а

Провадження № 2-а/647/23/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2016 року Бериславський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді: Корсаненкової О.О.

за участю секретаря: Бондаренко Г.В.

позивача: ОСОБА_1

представника позивача адвоката ОСОБА_2

представника відповідача: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Бериславі Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бериславського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, суд

встановив:

У вересні 2016 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Бериславського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Херсонської області про підвищення заробітної плати за №18/134-вих15 від 30.03.2015 року; зобов'язати Бериславське обєднане управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»у розмірі 90 відсотків від розміру чинної заробітної плати відповідної категорії працівників органів прокуратури, зазначеній у довідці від 30.03.2015 року № 18/134-вих15, виданій прокуратурою Херсонської області, з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та з урахуванням проведених виплат; стягнути з відповідача судові витрати.

Позивач та його представник у судовому засідання позов підтримали та просили його задовольнити, посилаючись на неприпустимість при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів звуження змісту і обсягу існуючих прав, в тому числі права на перерахунок пенсії працівникам прокуратури. Оскільки механізм перерахунку пенсії на даний час не визначений, вважають, що застосуванню підлягають норми, передбачені ч.ч.12, 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII в редакції на час призначення пенсії.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити. Також пояснила, що ОСОБА_1 з 20.09.2002 року перебуває на обліку в Управління та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90 % від посадового окладу відповідно дост.50-1 Закону України «Про прокуратуру»в редакції від 05.11.1991 року. Вважає, що вимоги позивача є безпідставними, оскільки на даний час призначення пенсії працівникам прокуратури регулюється ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, якою передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. За діючим Законом України «Про прокуратуру», умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Механізм перерахунку пенсій працівникам прокуратури до теперішнього часу не визначений, а тому, підстав для проведення будь якого перерахунку пенсії позивачу на даний час не має.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі факти та відповідні ним правовідносини.

ОСОБА_1, позивач по справі, з 31.07.1978 року по 26.03.2015 року працював на прокурорсько слідчих посадах в органах прокуратури Херсонської області, що підтверджується копією трудової книжки ( а.с.29-37).

З 20.09.2002 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України (на даний час у Бериславському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області) та отримує пенсію за вислугу років, яку було призначено у порядку, визначеномустаттею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ у розмірі 90% від місячного (чинного) заробітку. На підставі заяв ОСОБА_1 у період до березня 2008 року було здійснено декілька перерахунків розміру призначеної йому пенсії, що підтверджується довідкою Бериславського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 2480/04 від 13.10.2016 року (а.с.38).

Наказом прокурора Херсонської області № 231-К від 26.03.2015 року ОСОБА_1 звільнено з посади старшого прокурора прокуратури Бериславського району Херсонської області.

Згідно із довідкою прокуратури Херсонської області № 18/134-вих15 від 30.03.2015 року, заробітна плата ОСОБА_1 станом на 26.03.2015 року складалася з основного окладу 1379 грн., кл.чину 135 грн., вислуги років 605,60 грн. Інші виплати, які передбачені чинним законодавством: премія 225746,54 грн., матеріальна допомога 49023,40 грн., надбавка за особливо важливу роботу 106422,60 грн., надбавка за роботу в умовах режимного обмеження (таємницю) 1891,95 грн. (згідно із постановами КМУ № 268 від. 09.03.2006 року та № 505 від 31.05.2012 року). Сума заробітної плати для нарахування пенсії 8504,34 грн. (а.с.10)

На підставі чого, 07.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Бериславського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії та надав оригінал довідки №18-134вих15 від 30.03.2016 року про заробітну плату (а.с.11-12).

Згідно із відповіддю від 14.09.2016 року за №23/х-11, ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії на тій підставі, що 14.10.2014 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про прокуратуру» № 1697-VII, на підставі якого положення ст.50-1 Закону №1789 втратили чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої. Питання Пенсійного забезпечення працівників прокуратури передбачене ст.86 ухваленого Закону № 1697. Згідно із ч.20 даної статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На теперішній час такий порядок не визначений. З 01.04.2015 року набрав чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються по ряду законів, в тому числіЗакону України «Про прокуратуру». У звязку з неприйняттям до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються (перераховуються) відповідно до Закону України «Про прокуратуру». В звязку з чим, підстав для перерахунку пенсії відповідно чинного пенсійного законодавства немає (а.с.13-14).

Статтями22,92 Конституції Українивизначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції України перебуваютьна службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Крім того, відповідно до ст. ст.22та64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно дост. 22 Конституції Українине допускається.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, на час призначення йому пенсії, було встановлено приписами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, згідно якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страховівнески,одержуваноїпередмісяцемзвернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991 року (в редакції на час призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на часзверненняза призначенням або перерахунком.

Згідно із ч. 17 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991 року (в редакції на час призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991 року вносились певні зміни, а з 01.07.2015 року із набранням чинності Законом України «Про прокуратуру» № 1697 від 14.10.2014 року цей Закону втратив чинність, крім деяких його положень (в тому числі частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої ст.50-1).

З цього часу пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 від 14.10.2014 року, частиною двадцятою якої визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, відповідно до ч. 1ст. 58 Конституції України- закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

При вирішенні даного спору суд враховує правові позиції Верховного Суду України, висловлені у постановах №21-348а13 від 10.12.2013 року та № 21-2432а15 від 06.10.2015 року, які відповідно до ч.2 ст.161 КАС України.

За встановлених обставин, беручи до уваги, що пенсія ОСОБА_1 була призначена відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991 року (в редакції від 12.07.2001 року), тобто до набрання чинності цими законами, враховуючи, що новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, при цьому, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, зважаючи на відсутність на теперішній час встановленого механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, за яким зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно ч. 2ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(у редакціїчинній на час призначення пенсії), у розмірі 90 % від місячної (чинної) заробітної плати згідно довідки прокуратури Херсонської області від 30.03.2015 року за № 18/134-вих15, чим порушив його соціальні права.

Посилання представника відповідача на пропущення ОСОБА_1 встановленого законом строку звернення до суду суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до листа Бериславського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 23/х-11 від 14.09.2016 року про відмову в перерахунку пенсії, позов подано до суду в межах шестимісячного строку, передбаченогост. 99 КАС України.

Таким чином, враховуючи викладене, з'ясувавши обставини справи, оцінивши надані докази, суд вважає за необхідне зобовязати відповідача здійснитиперерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(у редакціїчинній на час призначення пенсії), із розрахунку 90 відсотків від місячної (чинної) заробітної плати згідно довідки прокуратури Херсонської області від 30.03.2015 року за № 18/134-вих15, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження пенсії граничним розміром та з урахуванням проведених виплат.

На підставі ч.1ст. 94 КАС України,з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 551 грн.20 коп. При цьому, суд вважає необґрунтованим посилання представника відповідача на непередбаченість витрат по оплаті судового збору у 2016 році та неможливість внесення змін до затвердженого кошторису, оскільки Бериславське обєднане управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не є звільненим від сплати судових витрат.

Керуючись ст. ст.22,58, 64 Конституції України, ст. 50-1ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (в редакції від 12.07.2001 року), ст. ст.6,14,71,94,99, 122,159-163,167 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Бериславського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмовиОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 30.03.2015 року за № 18/134-вих15.

Зобов'язати Бериславське обєднане управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснитиперерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(у редакціїчинній на час призначення пенсії), із розрахунку 90 відсотків від місячної (чинної) заробітної плати згідно довідки прокуратури Херсонської області від 30.03.2015 року за № 18/134-вих15, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження пенсії граничним розміром та з урахуванням проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Бериславського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користьОСОБА_1 витрати по оплаті судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Бериславський районний суд Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення. У разі застосування судом ч.3ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О.О. Корсаненкова