Справа №521/15921/16-а
Номер провадження №2а/521/330/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2016 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Жуган Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Малиновського районного суду м. Одеси 16.09.2016 року звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси, згідно якого просив визнати неправомірними дії управління щодо відмови у перерахунку йому розміру пенсії; зобовязати управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси Одеської області здійснити йому перерахунок пенсії, з 15.12.2015 року із розрахунку 90% від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці №288 від 27.04.2016 року, виданої Прокуратурою Одеської області та виплатити заборгованість, що виникає на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси у Малиновському районі м. Одеси з 2006 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», виходячи з максимального розміру, а саме 90 % від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури, а саме прокурора району.
04.08.2016 року він подав заяву з необхідними документами до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про проведення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до вимог ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» з більшого заробітку, додавши довідку №288 від 27.04.2016 року, оскільки з часу проведення останнього перерахунку пенсії з січня 2015 року відбулось істотне збільшення посадових окладів працівників прокуратури.
Згідно відповіді ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в Малиновському районі м. Одеси від 09.08.2016 року №211/к-1 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки від 27.04.2016 року №288, у звязку з тим, що відповідно до пункту прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, а також Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», тому, з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважає відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в Малиновському районі м. Одеси незаконною та безпідставною, у звязку з чим просить задовольнити позов.
06.10.2016 року відповідач надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що на момент звернення ОСОБА_1 за перерахунком пенсії, ч. 17 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» не діяла, тому ОСОБА_2 не мало законних підстав для здійснення перерахунку пенсії на підставі норм даної статті, вказано, що з 01.06.2015 року пенсії, згідно Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені не перераховуються.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.3, ч.4 та п.4 ч.5 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та наявні докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні, згідно Постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 07.12.2015 року, встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси у Малиновському районі м. Одеси з 2006 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», виходячи з максимального розміру, а саме 90% від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.
Згідно довідки №228 від 27.04.2016 року, виданої прокуратурою Одеської області, вбачається, що ОСОБА_1 працював на посаді прокурора району в Біляївській міжрайонній прокуратурі, заробітна плата з 15.12.2015 року складається з: основного окладу, доплати за класний чин, вислуги років, премії, та інших виплат, які передбачені чинним законодавством, фактична заробітна плата для перерахування пенсії станом на 15.12.2015 року складає 17101,16 грн.
04.08.2016 року позивач ОСОБА_1 подав до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в Малиновському районі м. Одеси заяву про проведення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до вимог ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» з більшого заробітку, додавши довідку №228 від 27.04.2016 року.
ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 09.08.2016 року №211/к-1 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки від 27.04.2016 року №228, у звязку з тим, що відповідно до пункту прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, а також Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 1ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру»в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
В подальшому редакція даної правової норми неодноразово зазнавала змін щодо як розміру пенсії у відсотках до заробітку, так і порядку її призначення та перерахунку.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону в тій же редакції, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, ОСОБА_2 державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Змінами у ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру", які були внесеніЗаконом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»від 08.07.2011р. (далі Закон № 3668-VI)встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08.07.2011р.
Відповідно до п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011р. № 3668-VIобмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цимзаконом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цьогоЗаконурозмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
31.05.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року.
Таким чином новий порядок призначення та виплати пенсій, встановленийЗаконом України від 08.07.2011 р. № 3668-VІне поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст. 50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинностіЗаконом України від 08.07.2011р. № 3668-VІ), оскільки редакція цьогозаконузвужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії, що суперечить Конституції України. Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).
Статтею 22 Конституції Українивизначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтями22та64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числіЗаконом України "Про прокуратуру".
УРішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Разом з тим, згідно з положеннями частини четвертоїстатті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Тобто дана норма цьогоЗаконунадає можливість здійснити перерахунок пенсії з першого числа місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком, або з першого числа наступного місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком пенсії, і визначення дати перерахунку пенсії залежить від дати звернення особи за таким перерахунком.
Позивач звернувся із заявою до відповідача за перерахунком пенсії 04.08.2016 року, тобто до 15 числа, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 1 числа місяця, в якому пенсіонер звернувся до відповідача, тобто з 01.08.2016 року, а не з 15.12.2015 року як вказано у прохальній частині позовної заяви.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного суду України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії, суд вважає обґрунтованими, та такими, що підлягають частковому задоволенню. Перерахунок пенсії відповідач зобов'язаний провести на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки Прокуратури Одеської області від 27.04.2016 року № 288 для перерахунку пенсії за правилами статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії) в розмірі 90% від суми заробітку, починаючи з 01.08.2016 року та здійснювати виплату пенсії згідно перерахунку, виплатити заборгованість, що виникла по такому перерахунку, з урахуванням сплчених сум.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 11, 13, 159-163, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо відмови у перерахунку пенсіїпротиправними.
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з урахуванням довідки № 288 від 27.04.2016 року, виданої Прокуратурою Одеської області у розмірі 90 % від суми місячного заробітку, починаючи з 01.08.2016 року та здійснити виплату по заборгованості за таким перерахунком, з урахуванням сплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі через Малиновський районний суд м. Одеси апеляційної скарги.
Головуючий: Л.В. Жуган