ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/17238/16-а
провадження № 2-а/753/747/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" жовтня 2016 р. Суддя Дарницького районного суду м. Києва Кириченко Н.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в Дарницький районний суд м. Києва з позовом до відповідача, в якому просила суд:
-визнати неправомірними дії щодо відмови Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням суми індексації, матеріальної допомоги, грошової допомоги державним службовцям, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
-зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, починаючи з 07.03.2016 року, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги, грошової допомоги державним службовцям та індексації заробітної плати, згідно довідки від 06.09.2016 року за № 18 про складові заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 87 % відповідно до Закону України «Про державну службу».
В обґрунтування зазначених позовних вимог позивачем вказано про те, що з 11.07.2007 року вона отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», розрахунок пенсії проведено в межах діючого законодавства в розмірі 87% із заробітної плати державного службовця з урахуванням вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу», тобто включені оклад, ранг, вислуга років, надбавки та премії.
07.09.2016 року вона звернулася до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії у відповідності з чинним законодавством та включити до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, грошових допомоги, на підставі довідки від 06.09.2016 року № 18. Проте у відповідь отримала відмову.
Позивач вважає вказане рішення неправомірним, оскільки відповідач не включає до складу виплат для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги та грошової допомоги державним службовцям.
Відповідачем до суду було направлено заперечення на позовні вимоги ОСОБА_2, в яких зазначено про безпідставність доводів позивача та необхідність відмови у задоволенні позову.
Суддя, дослідивши матеріали справи, подані заперечення, оцінивши зібрані по справі докази, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в суді, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку Лівобережному об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 11.07.2007 року. Призначення пенсії проведено в межах діючого законодавства в розмірі 87% із заробітної плати державного службовця з урахуванням вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу», тобто включені оклад, ранг, вислуга років, надбавки та премії.
07.09.2016 року вона звернулася до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії у відповідності з чинним законодавством та включити до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, грошових допомоги, на підставі довідки від 06.09.2016 року № 18.
Проте листом від 07.09.2016 року за № 12291/14/М-895/1 відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону, яка діяла на час призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З наведених положень вбачається, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати та премії входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Разом з тим, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).
Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України "Про державну службу" та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Отже, висновок відповідача про те, що вказані виплати не враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії державного службовця, - є помилковим, тому суддя вважає, позовні вимоги в цій частині задовольнити.
Разом з тим, відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Враховуючи, що заява про перерахунок пенсії подана позивачем 07.09.2016 року, тому суд вважає за необхідне зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії за віком починаючи з 01.09.2016 року.
Керуючись ст. ст. 2, 18, 71, 93, 94, 99, 100, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України,Конституцією України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії за віком з урахуванням виплати заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників починаючи з 01.09.2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів.
Суддя: