КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 712/424/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Евтушенко П.М. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
У Х В А Л А
Іменем України
20 жовтня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Епель О.В.,
при секретарі: Вітковській К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Служби у справах дітей Черкаської міської ради на постанову Соснівського районного суду м.Черкаси від 25 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Служби у справах дітей Черкаської міської ради, треті особи: Черкаська міська рада, Департамент освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про визнання дії протиправними та стягнення невиплаченої заробітної плати, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до Соснівського районного суду м. Черкаси з позовом до Служби у справах дітей Черкаської міської ради, де треті особи: Черкаська міська рада, Департамент освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради та просила (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації заробітної плати та стягнути нараховану за період з 16. 11. 2011 по 30. 11. 2015 індексацію заробітної плати та суму індексації відпускних, матерільної допомоги та лікарняних у сумі 27 097,03 грн.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 25 серпня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання дії протиправними залишено без розгляду. Стягнуто зі Служби у справах дітей Черкаської міської ради на користь ОСОБА_3 нараховану за період з 16. 11. 2011 року по 30. 11. 2015 року індексацію заробітної плати та суму індексації відпускних, матерільної допомоги та лікарняних в загальній сумі 26 682,09 грн.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, а висновки, викладені ним в оскаржуваній постанові, не відповідають обставинам справи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання,вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 16. 11. 2011 позивачку було звільнено з посади головного спеціаліста служби у справах дітей виконавчого комітету Соснівської районної ради м.Черкаси згідно з п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, у зв'язку з переведенням на роботу у службу у справах дітей Черкаської міської ради за згодою сторін, у зв'язку з припиненням діяльності Служби у справах дітей виконавчого комітету Соснівської районної ради м. Черкаси.
27 Грудня 2011 року начальником служби у справах дітей Черкаської міської ради Шишлюк С.О. було видано наказ за № 23/30-01-21 «Про визначення базового місяця для нарахування індексації працівникам служби» згідно з яким базовим місяцем для проведення індексації заробітної плати працівників служби, в т.ч. і позивачки став листопад 2011 року.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 20. 05. 2015 по справі № 712/1744/15-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21. 07. 2015, за позовом ОСОБА_5 до Служби у справах дітей Черкаської міської ради, Черкаської міської ради та її виконавчого комітету, Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, наказ начальника служби у справах дітей Черкаської міської ради від 27.12.2011 № 23/30-01- 21 «Про визначення базового місяця для нарахування індексації працівникам служби» було скасовано та зобов'язано Службу у справах дітей Черкаської міської ради здійснити перерахунок заробітної плати виходячи з попередньо встановленого базового місяця для нарахування індексації працівникам служби.
В подальшому, Управлінням Держпраці у Черкаській області було проведену перевірку стану дотримання законодавства з питань оплати праці працівникам служби у справах дітей Черкаської міської ради, за результатами якої встановлено низку порушень КЗпП України, зокрема, щодо ненарахування індексації на заробітну плату, а саме: при проведенні індексації працівникам служби ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_9 листопад 2011 року визначено базовим місяцем безпідставно.
За результатами перевірки начальнику служби у справах дітей внесено припис, яким зобов'язано усунути виявлені порушення до 08. 11. 2015 року.
Однак, станом на час розгляду справи припис не виконано, позивачка досі не отримує індексацію заробітної плати, що зумовило її звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на встановлену таким, що набрало законної сили рішенням суду протиправність наказу начальника служби у справах дітей Черкаської міської ради від 27.12.2011 № 23/30-01- 21 «Про визначення базового місяця для нарахування індексації працівникам служби», у відповідача не було підстав для зміни базового місяця для розрахунку індексації позивачки на листопад 2011 року.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 32 Кодексу законів про працю України переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 цього Кодексу та в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно пункту 5 частини першої статті 36 цього Кодексу переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду є підставою для припинення трудового договору.
Частиною третьою цієї норми встановлено, що у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (пункт 1 частини першої статті 40).
Зважаючи на приведені норми та встановлені обставини, позивача було переведено в службу у справах дітей Черкаської міської ради на роботу без припинення трудового договору.
Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації, відповідно до статті 2 цього Закону підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці.
Відповідно до правил статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Цей Порядок поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
При цьому переведення працівника на підставі пункту 5 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України на іншу роботу, в силу вказаного Порядку (в редакції, станом на час спірних правовідносин), не є підставою для визначення нового базового місяця для нарахування індексації.
Більш того, постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року № 526 до зазначеного Порядку внесено зміни, відповідно до яких для працівників, яких переведено на іншу роботу, сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, - такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
Таким чином, нарахування сум індексації залежить від зростання грошових доходів громадян. Якщо грошові доходи, в тому числі у вигляді заробітної плати, не зросли, то вони індексуються на загальних підставах. Також, індексація нараховується якщо доходи збільшились на суму, меншу від суми індексації, нарахованої відповідно до вказаного Порядку. Базовим при обчисленні індексу споживчих цін населення вважається той місяць, у якому відбулось підвищення грошових доходів.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами починаючи з 16 листопада 2011 року до 30 листопада 2015 року позивачці не нараховується індексація заробітної плати на підставі наказу начальника служби у справах дітей Черкаської міської ради Шишлюк С.О. від 27 грудня 2011 року №23/30-01-21, яким для проведення індексації працівникам служби у справах дітей вирішено вважати базовим місяць - листопад 2011 року.
При цьому, як вже було зазначено вище, даний наказ прийнято з порушенням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, оскільки при його прийнятті не враховано розміру грошових доходів працівника, та пізніше скасовано постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 20 травня 2015 року у справі №712/1744/15-а.
Відповідно до частин першої, третьої, п'ятої статті 254, статті 255 та частини першої статті 72 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України, а встановлені ними обставини не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, а також те, що доказів погашення заборгованості перед позивачем щодо виплати індексації заробітної плати за період з 11 листопада 2011 року по 31 грудня 2015 року відповідачем на час розгляду справи не надано, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав до задоволення позовних вимог.
Таким чином, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови суду немає.
Керуючись ст.ст.41, 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Служби у справах дітей Черкаської міської ради залишити без задоволення, а постанову Київського постанову Соснівського районного суду м.Черкаси від 25 серпня 2016 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 25 жовтня 2016 року.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Епель О.В.
Мамчур Я.С