ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2016 року м.Житомир справа № 806/1843/16
категорія 8.2.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання - Коваль О.В.,
представники позивача та відповідача у судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області до Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради про стягнення податкового боргу з рахунків у банках обслуговуючих платника
встановив:
27 вересня 2016 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулась Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Житомирська ОДПІ) із позовом до Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради (далі - КП "Житомиртеплокомуненерго") про стягнення податкового боргу з рахунків у банках обслуговуючих платника у сумі 354369 грн 98 коп.
У позовній заяві Житомирська ОДПІ вказала, що КП "Житомиртеплокомуненерго" перебуває на обліку у Житомирській ОДПІ і є платником податків і зборів. За КП "Житомиртеплокомуненерго" рахується податкова заборгованість у сумі 354369 грн 98 коп., з яких 348631 грн 96 коп. земельний податок та 5738 грн 02 коп. податок на додану вартість. Просить стягнути з КП "Житомиртеплокомуненерго" 354369 грн 98 коп. податкової заборгованості з рахунків у банках обслуговуючих платника.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.28). 24 жовтня 2016 року через канцелярію Житомирського окружного адміністративного суду подала заяву про розгляд справи без її участі, у заяві вказала, що станом на 24 жовтня 2016 року борг відповідачем не погашений (а.с.29).
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про причини неявки у судове засідання не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.27).
Справа розглядається судом за наявними у ній доказами на підставі положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
КП "Житомиртеплокомуненерго" зареєстроване як юридична особа 21 серпня 2007 року виконавчим комітетом Житомирської міської ради за №13051020000005877 та перебуває на обліку як платник податків у Житомирській ОДПІ з 22 серпня 2007 року за №9915 (а.с.7-8).
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1. статті 16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Станом на 26 вересня 2016 року за КП "Житомиртеплокомуненерго" рахується податковий борг у розмірі 354369 грн 98 коп. з різних податків.
Стосовно сплати грошових зобов'язань з земельного податку.
Статтею 285 Податкового кодексу України встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Положеннями пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 287.6 статті 287 Податкового кодексу України встановлено, що при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Судом встановлено, що посадовими особами Житомирської ОДПІ була проведена планова виїзна перевірка КП "Житомиртеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 1 липня 2011 року до 31 березня 2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 1 липня 2011 року до 31 березня 2013 року.
За результатами перевірки Житомирської ОДПІ було складено акт перевірки від 29 липня 2013 року №486/22-2/35343771, за висновками якого КП "Житомиртеплокомуненерго" порушено: пункт 287.6 статті 287 Податкового кодексу України, внаслідок чого підприємством занижено податок (плату) за землю всього у сумі 265147 грн 82 коп.; статтю 285, пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, оскільки підприємством не подано у встановлені законодавством терміни до податкового органу податкові декларації по платі за землю за 2012 рік та 2013 рік.
Позивачем на вказаний акт були подані заперечення, розглянувши які, відповідач листом від 13 серпня 2013 року залишив висновки акту без змін, а заперечення на акт перевірки без задоволення.
На підставі акту перевірки від 29 липня 2013 року №486/22-2/35343771 Житомирською ОДПІ 16 серпня 2013 року прийнято податкове повідомлення-рішення №000066222, яким КП "Житомиртеплокомуненерго" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за землю за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 340 грн 00 коп. та податкове повідомлення-рішення №000065222, яким КП "Житомиртеплокомуненерго" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за землю на 331434 грн 78 коп., у тому числі за основним платежем - 265147 грн 82 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями – 66286 грн 96 коп. (а.с.10).
Вказані податкові повідомлення-рішення були оскаржені КП "Житомиртеплокомуненерго" у судовому порядку.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 березня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2016 року, у задоволенні позову відмовлено (а.с.11-13).
Отже, грошові зобов’язання, визначені позивачу податковими повідомленнями-рішеннями від 16 серпня 2013 року №000065222 та №000066222, є узгодженими та підлягають сплаті.
Крім того посадовими особами Житомирської ОДПІ було проведено перевірку КП "Житомиртеплокомуненерго" з питань терміну сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з земельного податку.
За результатами перевірки Житомирською ОДПІ складено акт перевірки від 23 травня 2016 року №2684/12-03 (а.с.15), за висновками якого КП "Житомиртеплокомуненерго" у порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов’язання по земельному податку до бюджету сплачено із порушенням терміну сплати. Затримка у розрахунках з бюджетом по земельному податку допущена у межах більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання у сумі 129285 грн 90 коп. (а.с.15 на звороті).
На підставі акта перевірки від 23 травня 2016 року №2684/12-03 Житомирською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 30 травня 2016 року №0004071203, яким зобов’язано КП "Житомиртеплокомуненерго" сплатити штраф у розмірі 20% а саме: 25857 грн 18 коп. (а.с.14).
Загальна сума заборгованості КП "Житомиртеплокомуненерго" по земельному податку складає 348631 грн 96 коп.
Стосовно сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість.
Судом встановлено, що заборгованість КП "Житомиртеплокомуненерго" зі сплати податку на додану вартість виникла на підставі визначених контролюючим органом грошових зобов’язань, а саме: Житомирською ОДПІ на підставі акта перевірки від 27 липня 2016 року №4264/06-25-12-01, 27 липня 2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення від 27 липня 2016 року №0003691201, яким застосовано штраф у розмірі 5738 грн 02 коп. за платежем податок на додану вартість (а.с.30).
Загальна сума заборгованості КП "Житомиртеплокомуненерго" зі сплати податку на додану вартість складає 5738 грн 02 коп.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Житомирською ОДПІ відповідно до положень статті 59 Податкового кодексу України на адресу КП "Житомиртеплокомуненерго" направлено податкову вимогу від 8 червня 2016 року №5290-17 про необхідність сплатити грошове зобов'язання у сумі 278851 грн 12 коп., у тому числі основний платіж 265298 грн 64 коп. та штрафні (фінансові) санкції 13552 грн 48 коп. (а.с.17).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.3 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Житомирською ОДПІ на підтвердження заборгованості відповідача додано до позовної заяви зведений розрахунок сум податкового боргу (а.с.9).
Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд задовольняє адміністративний позов.
Керуючись статтями 71, 86, 94, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках обслуговуючих Комунальне підприємство "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради на користь державного бюджету в особі Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області 354369 грн 98 коп. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Гурін
Повний текст постанови виготовлено: 26 жовтня 2016 р.