ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА
судового засідання про заміну сторони виконавчого провадження
25 жовтня 2016 року 813/852/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої - судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання Богаченка В.С.,
за участі представників сторін:
від позивача не прибув,
від відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву Державної архітектурно - будівельної інспекції України про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 813/852/14 за позовом інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_1 про зобовязання до вчинення дій, -
встановив:
Державна архітектурно будівельна інспекція України (далі ДАБІ України, заявник) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 813/852/14 за позовом інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_1 про зобовязання вчинити дії, в якій просить замінити сторону виконавчого провадження, стягувача інспекцію державного архітектурно будівельного контролю у Львівській області на Державну архітектурно - будівельну інспекцію України.
Так, заявник зазначає, що 26.02.2014 року Львівським окружним адміністративним судом винесено постанову у справі № 813/852/14, якою задоволено позовні вимоги інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_1 про зобов'язання до вчинення дій, а саме здійснення перебудови дачного будинку в садовому товаристві "Орбіта" в с. Липники Пустомитівського району Львівської області, згідно норм п. 3,25 ДБН 360-92**, а саме забезпечити дотримання відстані в 1 метр від найбільш виступаючої конструкції будинку до межі земельної ділянки ОСОБА_2 Вказана постанова залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2014 року.
10.10.2016 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява Державної архітектурно - будівельної інспекції України про заміну сторони виконавчого провадження, стягувача інспекції державного архітектурного будівельного контролю у Львівській області на Державну архітектурно - будівельну інспекцію України, яке є правонаступником позивача, який ліквідований.
Представник заявника (позивача) та відповідач в судове засідання не прибули. Причин неявки суду не повідомили. Належним чином повідомлялися про дату, час та місце проведення судового засідання шляхом скерування на їх адресу судової кореспонденції.
Оглянувши матеріали справи, дослідивши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов висновку, що вказана заява підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, 26.02.2014 року Львівським окружним адміністративним судом винесено постанову у справі № 813/852/14, якою позовні вимоги інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_1 було задоволено в повному обсязі.
24.12.2014 року Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №813/852/14, в якому стягувачем вказано інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області.
30.09.2016 року державним виконавцем Антощуком Б.В. Пустомитівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області відкрито виконавче провадження № ВП 52375489 з виконання виконавчого листа № 813/852/14 від 24.12.2014 року.
Суд при вирішенні даної заяви виходив з наступного.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 року № 150 Питання функціонування територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції, територіальний орган Державної архітектурно-будівельної інспекції України - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області перебувала в стані припинення, як юридична особа публічного права.
Наказом Держархбудінспекції від 01.10.2014 року № 229 затверджено Положення про Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області (далі - Департамент).
Крім того, наказом Держархбудінспекції від 22.10.2014 року № 293 Щодо діяльності Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області Департамент зобовязано забезпечити здійснення функцій та повноважень територіального органу, утвореного як структурний підрозділ апарату Держархбудінспекції.
Відповідно до абзацу шостого пункту б Порядку здійснення заходів, повязаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074, права та обовязки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ передбачено, що відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України, в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи правонаступником.
При визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників.
У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
У разі зменшення обсягу компетенції субєкта владних повноважень, не повязаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Враховуючи положення ст..ст. 55 та 56 Конституції України, у будь-якому разі в названих вище випадках, спірні правовідносини допускають правонаступництво, а тому суди повинні враховувати, що відмова у відкритті або закритті провадження у такій справі з підстав ліквідації (припинення діяльності, позбавлення частини повноважень, звільнення з посади, скорочення посади) субєкта владних повноважень є неприпустимими.
Таким чином, Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області територіальний орган, утворений як структурний підрозділ апарату Держархбудінспекції, бере участь в реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду у Львівській області.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із п. 1 Положення про Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області, затв. наказом Державної архітектурно - будівельної інспекції від 01.10.2014 року № 229, вказаний Департамент є територіальним органом - структурним підрозділом апарату Державної архітектурно - будівельної інспекції України.
Як передбачено п.п. 15 п. 6 вказаного положення, Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області для виконання покладених на нього завдань має право здійснювати представництво інтересів Державної архітектурно - будівельної інспекції України в судах, відповідно до наданих повноважень, які визначаються в довіреності.
Таким чином, як випливає з аналізу вказаних положень, Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області немає достатнього обсягу адміністративної процесуальної правосуб'єктності в розумінні ст. 48 КАС України, а тому не може виступати як сторона в адміністративній справі.
Відповідно до ч.5 ст. 8 Закону України Про виконавче провадження, у разі вибуття однієї із сторін, сама заінтересована сторона має право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України та ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Частина 2 ст. 104 Цивільного кодексу України визначає, що юридична особа вважається такою, що припинилась, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
З аналізу наведених вище норм законодавства випливає, що права та обовязки переходять до правонаступника після державної реєстрації факту припинення юридичної особи.
Відповідно до положень ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. В Єдиному державному реєстрі містяться відомості, зокрема, щодо даних про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 вказаного вище Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Судом встановлено, що 15.01.2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 15.01.2015 року внесено запис № 14151110009025725 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Інспекції державного архітектурно будівельного контролю у Львівській області.
У відповідності до ч. 1 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З наведеного вище випливає, що, оскільки інспекція державного архітектурно будівельного контролю у Львівській області ліквідована, а її правонаступником є Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області, який немає достатнього обсягу адміністративної процесуальної правосуб'єктності в розумінні ст. 48 КАС України, а тому не може виступати як сторона в адміністративній справі, у суду наявні всі підстави для задоволення заяви та проведення заміни вибулої сторони виконавчого провадження на Державну архітектурно будівельну інспекцію України.
Керуючись ст.ст. 128, 160, 165, 167, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
заяву Державної архітектурно будівельної інспекції України про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 813/852/14 за позовом інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_1 про зобовязання до вчинення дій задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження у справі № 813/852/14, зазначивши стягувачем Державну архітектурно будівельну інспекцію України (код ЄДРПОУ 37471912), юридична адреса: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 5 днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, або у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Повний текст виготовлено та підписано 26.10.2016 року
Суддя Потабенко В.А.