ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 жовтня 2016 року № 826/25387/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., суддів: Кобилянського К.М., Мазур А.С., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомДержавної архітектурно-будівельної інспекції УкраїнидоДержавної регуляторної служби Українитретя особаТовариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Електроіндустрія"провизнання протиправним та скасування розпорядження
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ВСТАНОВИВ:
Державна архітектурно-будівельна інспекція України (надалі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної регуляторної служби України (надалі - відповідач), за участю третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Електроіндустрія" (надалі - третя особа), в якому, з урахуванням наступних уточнень, просить визнати незаконним та скасувати розпорядження відповідача від 23 жовтня 2015 року №47.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, прийнявши розпорядження від №47 від 23 жовтня 2015 р. в частині зобов'язати скасувати наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 № 33-Л щодо прийняття Державною архітектурно-будівельною інспекцією України наказу від 08.09.2015 № 33-Л в частині зупинення дії ліцензії ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електроіндустрія" серії АЕ № 273893 на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, вийшов за межі компетенції та втрутився у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень, а тому таке розпорядження є протиправним та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач проти позовних заперечував в повному обсязі з підстав викладених в письмових запереченнях на позовну заяву.
В обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що спірне розпорядження прийняте на підставі, в межах та у спосіб визначених частиною першою статті 4 та частиною одинадцятою статті 5 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності".
Також, представник відповідач зазначає, що не втручався у компетенцію Державної архітектурно-будівельної інспекції України, а лише реалізував надані Державній регуляторній службі України Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності" повноваження, а тому розпорядження № 7 від 27.01.2016 р. є правомірним та не підлягає скасуванню.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України. Позиції щодо позовних вимог суду не надав.
Відповідно до вимог ч. 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 23 жовтня 2015 року Державною регуляторною службою України прийнято розпорядження №47 про задоволення апеляції ТОВ "НВП "Електроіндустрія" від 07.10.2015 р. №12/00-703 щодо прийняття Державною архітектурно-будівельною інспекцією України наказу від 08.09.2015 р. №33-Л в частині зупинення дії ліцензії серії АЕ № 273893 на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.
Вказане розпорядження прийнято на підставі рішення Експертно- апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України від 22.10.2015 р. № 3.7, що підтверджується витягом з протоколу № 04-16.
З розпорядженням №47 від 23.10 р. вбачається, що Державна регуляторна служба України зобов'язала Державну архітектурно-будівельну інспекцію України в частині зупинення дії ліцензії ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електроіндустрія" серії АЕ № 273893 на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про обґрунтування позовних вимог виходячи з наступного.
Відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності регулюються Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02.03.2015 р. № 222-VIII (надалі - Закон № 222-VIII).
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 1 Закону № 222-VIII орган ліцензування - орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, або уповноважений законом державний колегіальний орган.
У відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону № 222-VIII орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності отримує та розглядає заяву разом з документами, подання яких до органу ліцензування передбачено законом, і за результатом їх розгляду приймає рішення про залишення заяви про отримання ліцензії без розгляду, відмови у видачі ліцензії чи про видачу ліцензії (в електронній формі та/або на паперовому носії), оформлення, переоформлення та видачу інших документів, що стосуються сфери повноважень органу ліцензування.
Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, згідно Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №294 (надалі - Положення №294).
Пунктом 5 частини четвертої Положення №294 визначено, що Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.
Пунктом 7 частини 4 Положення №294 Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням ліцензійних умов на провадження господарської діяльності.
Отже, Державна архітектурно-будівельна інспекція України є органом ліцензування в розумінні Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності".
Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюється органами ліцензування у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності".
Частиною 7 статті 19 Закону № 222-VIII контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюють у межах своїх повноважень органи ліцензування шляхом проведення планових і позапланових перевірок відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
У відповідності до частини 1 статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Як вбачається з матеріалів справи листом Мінрегіону від 20 липня 2015 року №12/20-17-2016 повідомило Кабінет Міністрів України, що починаючи з 01 липня 2015 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України поновила здійснення заходів архітектурно-будівельного контролю, зокрема, за дотриманням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, згідно із квартальними планами.
Відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" з метою забезпечення завдань, покладених на Державна архітектурно-будівельна інспекція України відповідно до Положення №296, керуючись Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553, позивачем видано наказ від 24 червня 2015 року № 627 "Про затвердження плану перевірок дотримання суб'єктами господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, яка підлягає ліцензуванню Держархбудінспекцією, на III квартал 2015 року".
Згідно затвердженого вказаним наказом Державна архітектурно-будівельна інспекція України плану перевірок ТОВ "НВП "Електроіндустрія" включено до переліку. Період проведення перевірки вказаного суб'єкта господарської діяльності: 19.08.2015 року - 26.08.2015 року.
Так, в період з 19 серпня 2015 року по 26 серпня 2015 року завідувачем сектору по роботі з ліцензіатами Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області проведено планову перевірку ТОВ "НВП "Електоіндустрія", за результатами якої складено акт перевірки додержання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури №010 від 26.08.2015 (надалі - акт перевірки).
Актом перевірки від 26.08.2015 №010 запропоновано Ліцензійній комісії Державної архітектурно-будівельної інспекції України розглянути питання щодо зупинення дії ліцензії серії АЕ № 273893 суб'єкта господарювання ТОВ "НВП "Електроіндустрія" відповідно до п.22 Порядку № 1396 від 05.12.2007 р., у зв'язку з неможливістю суб'єкта господарювання забезпечити виконання ліцензійних умов на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури та неможливістю усунути порушення в процесі провадження господарської діяльності.
Згідно пункту 22 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 №1396 (далі - Порядок №1396), підставами для зупинення дії ліцензії є акт перевірки суб'єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов, якщо виявлені порушення неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності.
У зв'язку з виявленими порушеннями ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, на підставі вказаного вище акта перевірки та висновку Ліцензійної комісії Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальних органів видано наказ від 08.09.2015 року №33-Л "Про результати розгляду питань щодо ліцензування", відповідно до якого дію ліцензії ТОВ "НВП "Електроіндустрія" (код ЄДРПОУ 37056792) від 30.08.2013року серія АЕ №273893 зупинено.
Товариством з обмеженою відповідальністю "НВП "Електроіндустрія" 07.10.2015 р. подано скаргу до Державної регуляторної служби України, яким просило скасувати наказ від 08.09.2015 р. №33-Л Державної архітектурно-будівельної інспекції України в частині зупинення дії ліцензії серії АЕ № 273893 на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.
Державна регуляторна служба України 23 жовтня 2015 року на підставі рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України (далі - Експертно-апеляційна рада) від 22.10.2015 р. №3.7, прийняла розпорядження №47, яким зобов'язано Державну архітектурно-будівельну інспекцію України скасувати наказ від 08.09.2015 р. №33-Л в частині зупинення дії ліцензії серії АЕ № 273893 на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.
Згідно ч. 1 Положення про Державну регуляторну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2014 р. №724 (надалі - Положення №724), Державна регуляторна служба України є спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності.
Пунктом 6 частини першої статті 4 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" визначено, що спеціально уповноважений орган з питань ліцензування утворює Експертно-апеляційну раду з питань ліцензування та забезпечує її діяльність.
Згідно частин першої та другої статті 5 Закону № 222-VIII експертно-апеляційна рада з питань ліцензування є постійно діючим колегіальним органом при спеціально уповноваженому органі з питань ліцензування та діє за регламентом, що затверджується спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування. Обов'язками Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування є: 1) розгляд апеляцій та інших скарг здобувачів ліцензії, ліцензіатів на дії органу ліцензування або інших заявників щодо порушення законодавства у сфері ліцензування; 2) розгляд звернень органів ліцензування або спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування щодо проведення позапланових перевірок додержання ліцензіатами вимог ліцензійних умов на підставах, передбачених пунктами 4 та 5 частини дев'ятої статті 19 цього Закону.
Пунктом одинадцятим статті 5 Закону № 222-VIII визначено, що рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування приймається більшістю голосів її членів і оформлюється протокольним рішенням, що підписується особою, яка головувала на засіданні Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування, та секретарем ради, який призначається головою ради з числа її членів.
Рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування щодо розгляду апеляцій або інших скарг здобувачів ліцензії чи ліцензіатів, проектів нормативно-правових актів та/або пропозицій про запровадження чи скасування ліцензування виду господарської діяльності є обов'язковими для розгляду спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування у триденний строк з дня ухвалення відповідного рішення Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування і є підставою для видання спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування розпорядження про задоволення апеляції або про відхилення апеляції, про розгляд скарг, про погодження чи відхилення проектів нормативно-правових актів та/або усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
Розпорядження про задоволення апеляції чи про відхилення апеляції, про розгляд скарг, про погодження чи відхилення проектів нормативно-правових актів та/або усунення порушень законодавства у сфері ліцензування надсилаються відповідному органу ліцензування та здобувачеві ліцензії, ліцензіату чи заявнику протягом трьох робочих днів з дня їх прийняття.
Аналіз приписів Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" свідчить про наступний алгоритм розгляду скарг здобувачів ліцензії: Експертно-апеляційна рада розглядає скарги здобувачів ліцензії на дії органу ліцензування; за результатами розгляду зазначених скарг Експертно-апеляційна рада приймає рішення, більшістю голосів її членів, яке оформлюється протоколом; рішення Експертно-апеляційної ради, яке оформлене протоколом є підставою для видання спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування розпорядження про задоволення апеляції або про відхилення апеляції.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, Державна регуляторна служба України зобов'язана діяти відповідно до покладених на неї Положенням №724 завдань.
Пунктом 29 частини четвертої Положення №724 визначено, що Державна регуляторна служба України видає відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
Таким чином, приписи Положення №724 узгоджуються з приписами пункту одинадцятого статті 5 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", а саме, Державна регуляторна служба України на підставі рішення Експертно-апеляційної ради приймає розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування, а не про зобов'язання органу ліцензування вчинити ті чи інші дії, які по своїй природі є реалізацією адміністративним органом влади своїх дискреційних повноважень.
Враховуючи вищевикладе, Суд приходить до висновку, що згідно приписів статті 5 Закону № 222-VIII та пунктом 29 частини четвертої Положення №724, за результатами розгляду рішення Експертно-апеляційної ради від 22.10.2015 №3.7 Державна регуляторна служба України повинна була прийняти рішення щодо оцінки правомірності/неправомірності дій органу ліцензування, а не зобов'язувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України скасувати наказ від 08.09.2015 р. №33-Л в частині зупинення дії ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Електроіндустрія" серії АЕ № 273893 від 30.08.2013 р. на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, що є правом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, яке прямо передбачене Порядком №1396.
З аналізу вищезазначених норм права та матеріалів справи Суд приходить до висновку, що розпорядження Державної регуляторної служби України від 23.10.2015 р. №47 яким зобов'язано Державну архітектурно-будівельну інспекцію України скасувати наказ від 08.09.2015р. №33-Л в частині зупинення ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю НВП "Електроіндустрія" серії АЕ № 273893 від 30.08.2013 р. на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури - прийняте із втручанням у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень - Державної архітектурно-будівельної інспекції України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2016 №826/25389/15.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати розпорядження Державної регуляторної служби України від 23 жовтня 2015 року №47 в частині щодо зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України скасувати наказ від 08.09.2015 р. №33-Л в частині зупинення ліцензії товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Електроіндустрія" серії АВ №273893 від 30 серпня 2013 р. на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.
3. Стягнути з Державної регуляторної служби України за рахунок державних асигнувань на користь Державної архітектурно-будівельної інспекції України (м. Київ, бульв. Лесі Українки, 26) судові витрати в розмірі 1378,00 (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.) грн.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя А.Б. Федорчук
Судді К.М. Кобилянський
А.С. Мазур