Справа № 815/3642/16
У Х В А Л А
21 жовтня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Корой С.М.
секретаря судового засідання Лєсної Т.О.,
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_1 (за ордером та угодою),
представника відповідача Масловського М.О. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача - Головного управління Національної поліції в Одеській області про залишення без розгляду адміністративного позову, у зв'язку із пропуском строку звернення до суду у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, атестаційної комісії № 10 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, атестаційної комісії № 10 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення.
23.09.2016 р. представником Головного управління Національної поліції в Одеській області подано через канцелярію суду за вхідним № 24783/16 клопотання про залишення позову без розгляду.
В обґрунтування даного клопотання представник відповідача посилаючись на приписи ч. 1, 3 ст. 99, ч. 2 ст. 100 КАС України, зазначив наступне.
На виконання вимог Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року за № 1465 позивач пройшов тестування, а в подальшому і співбесіду з атестаційною комісією, за результатами яких 03.03.2016 р. АК № 10 ГУНП в Одеській області прийнято рішення, що ОСОБА_3 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, що в свою чергу відповідає пп. 4 п. 15 розділу IV Інструкції.
Відповідно до п. 24 розділу IV Інструкції висновки атестування, зазначені в протокол атестаційної комісії, заносяться до атестаційного листа, який підписується головою та секретарем комісії та в місячний строк направляється до керівника, якому надано право на приучення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції.
Поліцейський, який атестувався, ознайомлюється з висновком атестування вказаним в атестаційному листі, зазначає дату та підпис (п. 25 розділу IV Інструкції).
Представник відповідача зазначив, що після надходження атестаційного листа, позивач 10 березня 2016 року ознайомився з ним та викладеним в ньому рішенням, про що поставив власний підпис.
Однак свій адміністративний позов (виходячи з дати його підписання) подав лише 25.07.2016 року, тобто майже через 4 місяці після ознайомлення з рішенням, яке він оскаржує.
Таким чином, з сукупного аналізу матеріалів справи та з урахуванням встановлених законодавством приписів щодо строку звернення до суду з адміністративним позовом, можна стверджувати, що позивач пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Представник Головного управління НП в Одеській області в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити його.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення вказаного клопотання представника відповідача та зазначив, що позивачем було оскаржено прийняте щодо нього рішення атестаційною комісією № 10 Головного управління НП в Одеській області від 03.03.2016 р. до апеляційної атестаційної комісії у строки встановлені Інструкцією. Про результати розгляду скарги апеляційною атестаційною комісією Південного регіону № 1 позивачу стало відомо з листа «Про надання відповіді» управління кадрового забезпечення Головного управління НП в Одеській області від 03.10.2016 р. за вихідним № 9/5283. З огляду на зазначене позивач не пропустив строку звернення до суду з вказаним позовом.
Представник атестаційної комісії Головного управління Національної поліції в Одеській області № 10 до суду не прибув, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 3 статті 99 КАС України визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Приписами статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Вказана норма Конституції України є нормою прямої дії для забезпечення права особи на доступ до суду, який гарантований особі ч. 1 ст. 6 Європейської Конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, яке є гарантоване державою Україна та не може бути звужено або обмежено нормами національного законодавства.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 25.12.1997 року по справі № 9-зп/1997 зазначив, що частину першу статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
У рішенні від 25.11.1997 року у справі №18/1148-97 за зверненням громадянки ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення ч. 2 ст. 55 Конституції України та ст. 248 -2 ПК України Конституційний суд України роз'яснив, що частину 2 статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен, тобто громадян України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо громадян України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх рішення, дії чи бездіяльність порушують або ущемляють права і свободи громадян України, іноземця, особи без громадянства чи перешкоджають їх здійсненню, а тому потребують правового захисту в суді. Такі скарги підлягають безпосередньому розгляду в судах незалежно від того, що прийнятим рішенням міг бути встановлений інший порядок їх розгляду (оскарження до органу, посадової особи вищого рівня по від ношею до того органу і посадової особи, що прийняли рішення, вчинили дії або допустили бездіяльність). Подання скарги до органу, посадової особи вищого рівня не перешкоджає оскарженню цих рішень, дій чи бездіяльності до суду.
Також, слід зазначити, що предметом даного спору є рішення відповідача щодо відповідності позивача займаній посаді, дана справа відноситься до справ щодо проходження публічної служби, тобто позов мав бути поданий в межах місячного строку з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що спірні висновки атестаційної комісії щодо невідповідності позивача займаній посаді та звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність до теперішнього часу не реалізовані. Позивач без будь-яких зауважень досі проходить службу в органах поліції, рішення про його звільнення, на підставі оскаржених висновків, не приймалося.
Отже, наявність нереалізованих негативних висновків атестаційної комісії має триваючу невичерпану дію та беззаперечно впливає на права та інтереси позивача, є перешкодою у реалізації його права на працю, оскільки він в будь-який час може бути звільнений зі служби.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі "Ілхан проти Туреччини" (22277\93, 27 червня 2000р. §59), правило встановлення обмежень звернення до суду у зв'язку з пропуском строку звернення, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача - Головного управління Національної поліції в Одеській області про залишення без розгляду адміністративного позову, у зв'язку із пропуском строку звернення до суду у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, атестаційної комісії № 10 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення - задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника відповідача - Головного управління Національної поліції в Одеській області про залишення без розгляду адміністративного позову, у зв'язку із пропуском строку звернення до суду у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, атестаційної комісії № 10 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Ухвала суду окремо від рішення суду не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включені до апеляційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до приписів ст. 254 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано суддею 21 жовтня 2016 року.
Суддя Корой С.М.