Справа № 279/4877/16-к
1-кс/279/1020/16
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" жовтня 2016 р. Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Слідчий суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Моголівець І.А.
з секретарем Аллахвердієвою Ю.С.,
за участю прокурора Лисич Л.Ю.
слідчого Бігун Л.Л.
розглянувши клопотання слідчого СВ Коростенського ВП ГУ НП в Житомирській області ОСОБА_1 по кримінальному провадженню внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016060060000626 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, за фактом незаконної порубки дерев на території Ушомирського лісництва ДП "Коростенський лісгосп АПК", -
В С Т А Н О В И В :
В клопотанні вказано,що в період з 04.01.2016 року по 25.03.2016 року невстановлена особа здійснила незаконну порубку дерев в кількості 110 шт. в кварталі 2 виділі 34 Ушомирського лісництва ДП "Коростенський лісгосп АПК", а також незаконну порубку 199 дерев в кварталі 3 виділах 14, 17, 21, 23 Ушомирського лісництва ДП "Коростенський лісгосп АПК", чим заподіяли істотної шкоди лісу.
З метою встановлення суми спричинених злочином збитків, необхідні фактичні дані, отримані в передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлює наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження, підлягають доказуванню.
В цьому випадку для встановлення точної суми збитків, необхідний висновок експерта (спеціаліста). Відповідно до п. 3 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, основними завданням Держекоінспекції України є здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно підпункту д) пункту 2 частини 4 даного Положення, Держекоінспекція України, відповідно до покладених завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення. Тому в рамках вказаного кримінального провадження, виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки дотримання ДП «Коростенський лісгосп АПК» вимог природоохоронного законодавства, проведення якої віднесено до компетенції Державної екологічної інспекції, яка проводить такі перевірки на підставі наступних обставин: - подання субєктом господарювання письмової заяви до відповідного органу Держекоінспекції про здійснення заходу державного нагляду (контролю) на його бажання; - виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обовязкової звітності, поданих субєктом господарювання; - перевірка виконання субєктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів, щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом Держекоінспекції; - обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; - неподання у встановлений термін субєктом господарювання документів обовязкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; - настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було повязано з діяльністю субєкта господарювання.
Враховуючи викладене та з огляду на положення кримінального процесуального законодавства України, покласти обовязок проведення позапланової перевірки на Держекоінспекцію неможливо, окрім, шляхом зобовязання рішенням суду.
Із змісту ч. 1 ст. 16 Конституції України вбачається, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, збереження генофонду Українського народу є обовязком держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 7 ст. 41 Конституції України використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Із змісту ч. 4 ст. 49 Конституції України вбачається, що держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя населення. Згідно ч. 5 ст. 532 КПК України ухвали слідчого судді та суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту їх оголошення.
Із змісту ч. 1 ст. 533 КПК України вбачається, що ухвала суду, яка набрала законної сили, обовязкова для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України зобовязання органу досудового розслідування застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення його ефективності, передбачає вчинення слідчим не всіх слідчих і процесуальних дій, передбачених КПК України, а саме тих, без яких неможливе законне, обґрунтоване, всебічне, неупереджене і своєчасне кримінальне провадження.
Згідно розділу 3 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.01.2009 року за № 18/16034 (із змінами і доповненнями), планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
В суді ініціатор клопотання підтримав його з мотивів вказаних в ньому.
Судом встановлено, що згідно п.4. ч.1 ст.40 КПК України, слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
За правилами ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 99 ч.2 п.4, 84 КПК України, висновки ревізій є документами, тобто процесуальними джерелами доказів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та задовольняє його.
Керуючись ст.36, 84, 93, 99 КПК України
У Х В А Л И В :
1. Клопотання задовольнити.
2.Надати дозвіл у кримінальному провадженні № 12016060060000626 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України на проведення спеціалістами Державної екологічної інспекції в Житомирській області позапланової виїзної перевірки ДП «Коростенський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради (адреса: м. Коростень, вул. Кірова (Шевченка), буд. 61, код ЄДРПОУ 30913009), в ході якої вирішити наступні питання:
- який розмір заподіяної шкоди внаслідок проведення незаконних (самовільних) рубок у кварталі 2 виділі 34, кварталі 3 виділах 14, 17, 21, 23 Ушомирського лісництва Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»?;
- які види дерев знищені у кварталі 2 виділі 34, кварталі 3 виділах 14, 17, 21, 23 Ушомирського лісництва Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК» внаслідок проведення незаконних (самовільних) рубок?;
- яка загальна кубомаса вирубаних дерев на території кварталу 2 виділі 34, кварталі 3 виділах 14, 17, 21, 23 Ушомирського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»?;
- чи зареєстрована порубка дерев на території кварталу 2 виділі 34, кварталі 3 виділах 14, 17, 21, 23 в журналі обліку лісопорушень Ушомирського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»?;
- чи виписувався лісорубний квиток на території кварталу 2 виділі 34, кварталі 3 виділах 14, 17, 21, 23 Ушомирського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»?;
- чи погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші властивості у у кварталі 2 виділі 34, кварталі 3 виділах 14, 17, 21, 23 Ушомирського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»?;
- чи вплинула порубка дерев у кварталі у кварталі 2 виділі 34, кварталі 3 виділах 14, 17, 21, 23 Ушомирського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК» на ерозію ґрунту, зміну ландшафту чи якість атмосферного повітря?
2. Тривалість проведення позапланової виїзної перевірки визначити 10 робочих днів, перевірку провести в період з 31.10.2016 по 11.11.2016.
Строк дії ухвали один місяць, з дня її прийняття.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І.А.Моголівець