ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2016 р. Справа № 911/2034/16
Розглянувши матеріали справи за позовом Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Броварської міської ради
до відповідачів ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Київській області
Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Профіт»
Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Кастомс»
Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський»
за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48 Володимирівни, ОСОБА_49 та Держаного підприємства «Радіопередавальний центр»
про визнання недійсними наказів, визнання недійсними договорів іпотеки, витребування земельних ділянок
Суддя Т.П. Карпечкін
В засіданні приймали участь:
від прокуратури: ОСОБА_50 (посвідчення № 028911 від 17.09.2014 року);
від позивача: ОСОБА_51М (довіреність № 2-15/1279 від 16.03.2016 року);
від відповідача 1: ОСОБА_52 (довіреність № 4 від 04.01.2016 року);
від відповідача 2: ОСОБА_23 (довіреність б/н від 08.07.2016 року);
від відповідача 3: ОСОБА_30 (довіреність б/н 08.06.2016 року);
від відповідача 4: не зявився;
від третіх осіб 1-48: не зявилися
від 3-ї особи 49 - Держаного підприємства «Радіопередавальний центр»: ОСОБА_53 (Виписка б/н від 05.02.2016 року);
обставини справи:
В провадженні Господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Броварської міської ради до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Київській області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Профіт», Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Кастомс», Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34 Сергійовича, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49 та Держаного підприємства «Радіопередавальний центр» про визнання недійсними наказів, визнання недійсними договорів іпотеки, витребування земельних ділянок.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за даними відділу Держземагенства у м. Бровари станом на 31.12.2012 року будь-які документи, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою загальною площею 94,67 га, ДП «Радіопередавальний центр» не видавались та не реєструвалися. У період з 01.01.2006 року по 01.01.2013 року вищевказана земельна ділянка була віднесена до земель комунальної власності, як землі промисловості звязку.
Однак, незважаючи на те, що земельна ділянка перебувала у комунальній власності, ГУ Держземагенством у Київській області 25.06.2013 року було прийнято Наказ №КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою», яким припинено право користування земельною ділянкою площею 94, 67 га в межах м.Бровари, яка використовувалася ДП «Радіопередавальний центр» у звязку з добровільною відмовою від неї останнього, та віднесено її до складу земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах м. Бровари Київської області.
У подальшому, в порушення земельного законодавства, та без врахування Генерального плану міста Бровари, ГУ Держземагенством у Київській області, вищезгадану земельну ділянку було передано у власність 48 громадянам для ведення особистого селянського господарства.
Таким чином, позивач вважає, що дана земельна ділянка була передана у незаконний спосіб, та підлягає поверненню номінальному власнику на підставі ст.ст. 387, 388 Цивільного кодексу України територіальній громаді м.Бровари.
Разом з тим, позивач у позовній заяві зазначає, що за наслідками розгляду питань щодо законності відчуження земель, що перебували у користуванні ДП «Радіопередавальний центр», внесено відомості до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №1201611000000114 від 01.04.2016 року за обвинуваченням ОСОБА_54 (колишній заступник начальника ГУ Держземагенства у Київській області, який підписував наказ про припинення права користування земельною ділянкою 94,67 га, та накази про виділення земельних ділянок 48 громадянам України) у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. За результатами досудового розслідування до суду направлено обвинувальний акт.
Також, позивач зазначає, що договори іпотеки укладені між відповідачем2 та відповідачем3 повинні бути визнані недійсними в силу ст.ст.203, 215 Цивільного кодексу України, оскільки Броварська міська рада Київської області, як номінальний власник земельних ділянок, не була стороною в таких договорах.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 29.06.2016 року порушено провадження у справі № 911/2034/16 та призначено справу до розгляду на 12.07.2016 року.
12.07.2016 року через канцелярію суду від відповідача 2 надійшло клопотання про зупинення розгляду справи у звязку з розглядом іншим судом кримінальної справи відносно посадової особи, яка підписувала оскаржувані накази.
Ухвалою суду від 12.07.2016року у задоволенні клопотання про зупинення розгляду справи було відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні клопотання суд виходив з того, що в разі встановлення вини ОСОБА_54, яка полягає у перевищенні наданих йому повноважень при підписання оскаржуваних наказів, відповідні обставини не можуть бути підставою для скасування наказів, та подальшого витребування майна, оскільки це буде суперечити нормам міжнародного права, зокрема рішенню Європейського суду з прав людини «Стретч проти Об'єднаного Королівства Великобританії і Північної Ірландії» від 24.06.2003 року.
Верховний Суд України, розглядаючи справи про витребування майна з чужого незаконного володіння (№6-117цс12, №6-53цс12, 6-140цс14, 6-1203цс15) вказав, що суди при розгляді даної категорії справ мають встановити всі юридичні факти, які визначені статтями 387 та 388 Цивільного кодексу України.
Враховуючи висновки Верховного Суду України, суд зазначає, що наявність та подальше вирішення кримінальної справи відносно ОСОБА_54, не має юридичного значення для правильного вирішення даної справи по суті.
Таким чином, оскільки рішення у кримінальній справі №361/2199/16-к (1-кп/361/172/16) за обвинуваченням ОСОБА_54 не вплине на правильне вирішення даної справи по суті, та таке, що не є взаємопов'язаним з даною справою, суд вважає за можливе продовжити розгляд господарської справи №911/2034/16.
12.07.2016 року через канцелярію суду від відповідачів2, 3 надійшли відзиви на позов, якими останні заперечують проти позову і просять суд відмовити прокуратурі в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. 12.07.2016 року відповідачем4 подано до суду клопотання про відкладення розгляду справи. 12.07.2016 року до суду від прокуратури надійшло клопотання № 5913 вих 16 від 11.07.2016 року про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - 48 фізичних осіб, яким згідно оспорюваних наказів, виданих відповідачем1, було передано у власність спірні земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Крім того, клопотанням б/н від 12.07.2016 року відповідач 3 просив суд залучити до участіу справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Держане підприємство «Радіопередавальний центр», у звязку з тим, що одним з оспорюваних наказів, виданим відповідачем1, припинено право користування Держаного підприємство «Радіопередавальний центр» спірною земельною ділянкою, у звязку з відмовою останнього.
Відповідно до ст. 27 Господарського процесуального кодексу України вищенаведені клопотання були задоволені судом ухвалою суду від 12.07.2016 року.
У звязку з чим, та враховуючи, що в судове засідання 12.07.2016 року представники відповідача1 і відповідача4 не зявилися, позивач та відповідачі1, 4 вимог ухвали Господарського суду Київської області від 29.06.2016 року не виконали, відповідач1 про причини неявки в судове засідання суд не повідомив, розгляд справи відкладався до 26.07.2016 року.
25.07.2016 року від відповідача4 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
26.07.2016 року позивачем через канцелярію суду подано письмові пояснення по суті спору. 26.07.2016 року відповідачем1 подано відзив на позов, яким останній проти позову заперечує і просить суд відмовити прокурору в задоволенні позовних вимог.
В судове засідання, яке відбулось 26.07.2016 року представники відповідача1, відповідача4 та третіх осіб не зявилися, відповідач4 вимог ухвали Господарського суду Київської області від 29.06.2016 року не виконав, відповідач1 та треті особи про причини неявки в судове засідання суд не повідомили. У звязку з чим, розгляд спраи відкладався до 23.08.2016 року.
17.08.2016 року через канцелярію суду від відповідача2 надійшло доповнення до відзиву на позовну заяву. 23.08.2016 року позивачем через канцелярію суду подано додаткові письмові пояснення по суті спору. 23.08.2016 року відповідачем4 подано відзив на позовну заяву, яким останній проти позову заперечував та просив суд відмовити прокуратурі у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В судове засідання, яке відбулось 23.08.2016 року, представники відповідача 1, 4 та третіх осіб, крім Держаного підприємства «Радіопередавальний центр», не зявилися, треті особи вимоги ухвали Господарського суду Київської області від 12.07.2016 року не виконали, про причини неявки в судове засідання суд не повідомили. У звязку з чим, розгляд справи відкладався до 12.09.2016 року.
05.09.2016 року через канцелярію суду від відповідача1 надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. 05.09.2016 відповідачем4 подано клопотання про відкладення розгляду справи. 12.09.2016 року позивачем через канцелярію суду подано додаткові письмові пояснення по суті спору. 12.09.2016 року відповідачем1 подано письмові пояснення на виконання вимог ухвали. 12.09.2016 року безпосередньо в судовому засіданні третя особа 49 подала письмові пояснення по суті спору.
В судове засідання, яке відбулось 12.09.2016 року, представники відповідачів1, 4 та третіх осіб, крім Держаного підприємства «Радіопередавальний центр», не зявилися, прокуратура, відповідачі2, 3 вимоги ухвали Господарського суду Київської області від 23.08.2016 року не виконали, відповідач4 вимог ухвали Господарського суду Київської області від 29.06.2016 року та від 23.08.2016 року не виконав, треті особи 1-48 вимог ухвали Господарського суду Київської області від 12.07.2016 року не виконали, про причини неявки в судове засідання суд не повідомили. У звязку з чим, розгляд справи відкладався до 04.10.2016 року.
У звязку з відрядженням судді Карпечкіна Т.П., ухвалою від 28.09.2016 року призначений на 04.10.2016 року розгляд справи, було перенесено на 13.10.2016 року.
В судовому засіданні 13.10.2016 року прокуратура, позивач та 3-я особа (49) - Державне підприємство «Радіопередавальний центр» позовні вимоги підтримали, відповідачі 1-3 проти позову заперечували, представники відповідача4 та решти 48 третіх осіб в судове засідання не зявились.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами, у нарадчій кімнаті.
Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши надані докази, суд
встановив:
Як вбачається з викладених у позові обставин, прокурор зазначає, що Державне підприємство «Радіопередавальний центр» є юридичною особою, що створена на загальнодержавній власності наказом Міністерства зв'язку України від 12.07.1993 року № 93. Раніше підприємство найменувалось як Республіканська довгохвильова радіостанція РВ-87, а в 70 роках двадцятого століття підприємство по вулиці Кутузова,6 в м. Бровари мало назву Броварська радіостанція № 3. Відвід землі по вул. Кутузова, 6 в м. Бровари - Броварській радіостанції здійснювався розпорядженням ОСОБА_55 Міністрів УРСР від 29.10.1969 року № 1095-рс, яким було відведено за рахунок земель радгоспу ім. Кірова в м. Бровари Броварській радіостанції № 3 земельну ділянку загальною площею 36,7 га, з них 36 га орної землі, лісосмуг - 0,4 га, польовий шлях - 0,3 га, а також земельну ділянку за рахунок земель радгоспу ім. Кірова загальною площею 1,3 га, з них 1,3 га орної землі.
Згідно даних розпоряджень було виготовлено Державний акт на право користування землею від 04.02.1971 року на площу 38 га. На інші земельні ділянки правовстановлюючі документи не видавались та не реєструвались.
Згідно експлікації земель Радіопередавального центру в м. Бровари по вул. Кутузова, 6 від 05.02.1997 року № 32 на той час підприємство володіло земельною ділянкою загальною площею 140,47 га, в тому числі: рілля (огородні ділянки) - 94,67 га; багаторічні насадження: - фруктовий сад - 2,3 га.; - ліс, лісосмуга - 5,2 га.; житлова зона - 4,75 га.; гаражний кооператив-1,21 га; промислова зона-32,34 га.
В подальшому Державне підприємство «Радіопередавальний центр» відмовилось від частини земельної ділянки, на якій розташований гаражний кооператив, житлової зони та частини промислової зони.
Рішенням Броварської міської ради від 29.12.2005 року підприємству передано в користування на умовах оренди за рахунок земель міської ради 115,8643 га землі обмеженого використання - землі зв'яку, по вул. Кутузова, 6.
Таким чином, зазначеним рішенням у відповідності до вимог ст. 20 Земельного кодексу України визначено цільове призначення земельної ділянки ДП «Радіопередавальний центр» у м. Бровари по вул. Кутузова, 6, як землі промисловості - звязку. Інших рішень органу місцевого самоврядування про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки не приймалось.
За даними відділу Держземагентства у м. Бровари станом на 31.12.2012 року будь-які документи, що посвідчують право власності чи право користування ДП «Радіопередавальний центр», не видавались та не реєструвались. У період з 01.01.2006 року по 01.01.2013 року вищевказана земельна ділянка була віднесена до земель комунальної власності як землі промисловості - звязку.
Однак, ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області 25.06.2013 року прийнято наказ № КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою», яким припинено право користування земельною ділянкою площею 94,67 га в межах м. Бровари, яка використовується Державним підприємством «Радіопередавальний центр» у звяку з добровільною відмовою останнього в порядку ст. 142 Земельного кодексу України, та віднесено її до складу земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах м. Бровари, Київської області.
В позові зазначається, що вказаний наказ видано з порушенням вимог земельного законодавства України виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з п. 4.32. Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.05.2012 року № 258, головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Відповідно до п. 7 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року № 5245-УІ з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» передбачено, що в комунальній власності залишаються всі землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» цього розділу.
У державній власності залишаються землі, що розташовані в межах населених пунктів та перебувають у постійному користуванні державних підприємств.
Згідно зі ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
З огляду на викладене та враховуючи, що відомості про надання у постійне користування та реєстрацію цього права за ДП «Радіопередавальний центр» спірних земельних ділянок відсутні, прокуратура стверджує, що такі землі перебували у комунальній власності.
Разом з тим, згідно з листом відділу Держгеокадастру у м. Бровари Київської області № 10-1028-99.1-884/2-16 від 12.03.2016 року, відповідно до Державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 6-зем) земельна ділянка площею 94,6700, яка перебувала у користуванні ДП «Радіопередавальний центр», станом на 24.06.2013 року згідно даних форми 6-зем обліковувалась у графі 74 - землі звязку, рядок 5 сільськогосподарські землі - рілля.
Підставою для віднесення земельних ділянок, наданих у користування ДП «Радіопередавальний центр» до сільськогосподарських угідь, є постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2013 року у справі №. 826/7455/13-а, якою Державне агентство земельних ресурсів України зобовязано внести зміни до Державного земельного кадастру (довідку 6-зем про кількісні та якісні характеристики земельних ділянок, розподілення земель між власниками і користувачами) із зазначенням цільового призначення земельної ділянки площею 115,8643 га в районі вул. Кутузова, м. Бровари, Київської області, яка знаходиться у користуванні ДП «Радіопередавальний центр».
Статтею 20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної ОСОБА_55 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною ОСОБА_55 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Таким чином, зміна цільового призначення земельної ділянки та віднесення земельної ділянки до земель іншої категорії здійснюється виключно на підставі розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, а не на підставі рішення суду.
Встановлення та зміна судом цільового призначення спірної земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування є втручанням у виключну, передбачену законом компетенцію Броварської міської ради.
Проте, відділом Держземагентства у м. Бровари Київської області змінено не цільове призначення земельної ділянки - землі звязку, яка перебувала у користуванні ДП «Радіопередавальний центр», а лише проведено зміну виду угідь зазначеної ділянки, рядок 49 забудовані землі - інші землі транспорту та звязку, змінено на рядок 5 сільськогосподарські землі - рілля, що підтверджується листом відділу Держземагентства у місті Бровари від 12.06.2014 року № 05-3/1-3/986.
Також, як вбачається із постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2013 року у справі № 826/7455/13-а, підставою для віднесення земельної ділянки до категорії земель сільськогосподарського призначення була розроблена ТОВ «Альянсюстиція» технічна документація із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки ДП «Радіопередавальний центр».
Пунктом другим Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).
Статтею 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо категорії земель на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.
Таким чином, розроблена ТОВ «Альянсюстиція» технічна документація із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки ДП «Радіопередавальний центр» та судові рішення не є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру про зміну цільового призначення земельної ділянки площею 94,6700 га, яка перебувала у користуванні ДП «Радіопередавальний центр».
Відповідно до частин 3 та 4 статті 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.
Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймае рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Враховуючи наведене, Головне управління Держземагентства у Київській області, видавши наказ від 25.06.2013 року № КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою» вийшло за межі повноважень, передбачених ст. ст. 122, 142 Земельного кодексу України по розпорядженню землями звязку комунальної власності.
Статтею 21 Земельного кодексу України передбачено наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель. Зокрема, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади про надання (передачу) земельних ділянок громадянам.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Однак, в порушення вищевказаних вимог земельного законодавства та з перевищенням наданих повноважень, ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області в подальшому зазначену земельну ділянку комунальної власності загальною площею 94,67 га передано у власність 48 громадянам для ведення особистого селянського господарства в м. Бровари, вул. Кутузова шляхом видання ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області 24.07.2013 року наступних Наказів про затвердження Проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Київської області, м. Бровари, вул. Кутузова та надано земельні ділянки у власність наступним громадянам:
-№ КИ/3210600000:01:045/00003492 - ОСОБА_4 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0030);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003488 - ОСОБА_13 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0018);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003532 - ОСОБА_8 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0036);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003533 - ОСОБА_18 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0028);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003534 - ОСОБА_16 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0023);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003535 - ОСОБА_56 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0037);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003537 - ОСОБА_22 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0012);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003538 - ОСОБА_38 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0038);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003539 - ОСОБА_6 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0024);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003540 - ОСОБА_44 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0011);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003543 - ОСОБА_17 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0025);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003561 - ОСОБА_11 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0009);
-КИ/3210600000:01:045/00003521 - ОСОБА_19 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0032);
-КИ/3210600000:01:045/00003522 - ОСОБА_7 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0040);
-КИ/3210600000:01:045/00003523 - ОСОБА_57 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0021);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003524 - ОСОБА_9 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0019);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003525 - ОСОБА_46 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0018);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003526 - ОСОБА_42 площею 2,000 га (кадастровийномер 3210600000:01:045:0020);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003527 - ОСОБА_28 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0017);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003508 - ОСОБА_49 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0033);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003509 ОСОБА_2 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0017);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003513 - ОСОБА_3 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0026);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003514 - ОСОБА_23 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0016);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003515 - ОСОБА_40 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0006);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003507 - ОСОБА_41 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0035);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003511 - ОСОБА_27 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0041);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003518 - ОСОБА_35 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0022);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003519 - ОСОБА_30 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0015);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003482 - ОСОБА_37 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0034);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003480 - ОСОБА_25 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0039);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003476 ОСОБА_32 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0031);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003493 - ОСОБА_31 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0021);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003495 ОСОБА_12 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0022);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003484 ОСОБА_15 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0019);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003500 - ОСОБА_39 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0024);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003504 - ОСОБА_26 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0015);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003506 - ОСОБА_29 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0026);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003520 ОСОБА_21 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0014);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003510 - ОСОБА_45 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0025);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003529 ОСОБА_43 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0008);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003530 - ОСОБА_36 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0013);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003531 - ОСОБА_58 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0007);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003570 - ОСОБА_10 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0016);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003541 - ОСОБА_24 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0010);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003505 - ОСОБА_33 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0020);
-№ КИ/3210600000:01:058/00003496 - ОСОБА_34 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:058:0023);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003491 - ОСОБА_5 площею 2,000 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0029);
-№ КИ/3210600000:01:045/00003536 - ОСОБА_47 площею 0,6705 га (кадастровий номер 3210600000:01:045:0027).
Прокуратур в позові стверджує, що вищевказані накази ОСОБА_1 управління Держземагентства у Київській області прийнято також з порушенням вимог містобудівного законодавства.
Зокрема, відповідно до Генерального плану міста Бровари, затвердженого рішенням сесії Броварської міської ради від 26.08.1999 року № 150-11-23, вказані земельні ділянки загальною площею 94,67 га, які розташовані по вул. Кутузова в м. Бровари, передбачені під розміщення транспортної розв'язки та житлово-цивільного і складського будівництва, що не відповідає цільовому призначенню переданих земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на підставі наказів ОСОБА_1 управління Держземагентства у Київській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Положеннями ч. 2 ст. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна ОСОБА_55 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до вповноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаютьсяцільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідною до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України однією з підстав для відмови у наданні громадам дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, приймаючи оскаржувані накази, ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області не дотримано зазначених положень законодавства, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до уніфікованої форми акту перевірки дотримання субєктами господарювання вимог законодавства (акта перевірки) Державної інспекції сільського господарства в Київській області № А-2/180 від 29.02.2016 року, накази ОСОБА_1 управління Держземагенства у Київській області прийнято з порушенням вимог ст.ст. 118, 122, 141, 142 Земельного кодексу, Закону України «Про державний земельний кадастр» та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Крім того, вимогами ст. 65 Земельного кодексу України визначено, що землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.
Тобто, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, не можуть безкоштовно передаватися у власність громадян.
Крім того, за наслідками розгляду питань щодо законності відчудження земель, що перебували у користуванні ДП «Радіопередавальний центр», внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016110000000114 від 01.04.2016 року за обвинуваченням ОСОБА_54 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Встановлено, що службовими особами ОСОБА_1 управління Держземагенства у Київській області всупереч інтересам служби, незаконно припинено право постійного користування земельною ділянкою по вул. Кутузова, 6 в м. Бровари Київської області за рахунок земель ДП «Радіопередавальний центр», та в подальшому передано їх у приватну власність, чим заподіяно шкоду державним інтересам.
ОСОБА_50 час розслідування вказаного кримінального провадження встановлено незаконність позбавлення ДП «Радіопередавальний центр» права користування спірними земельними ділянками.
За результатами досудового розслідування до суду направлено обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування кримінального провадження за №120161100000001 14 за обвинуваченням ОСОБА_54 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.
Статтею 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до положень ч.ч. 2-3 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують ,права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Відповідно до ст. 393 Цивільного кодексу України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 спори, пов'язані із земельними відносинами, розглядаються в позовному провадженні. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 Земельного кодексу України шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів захисту (стаття 16 Цивільного кодексу України).
Враховуючи, що до прийняття спірних наказів, земельні ділянки перебували у комунальній власності, Головне управління Держземагентства у Київській області не було наділене чинним законодавством повноваженнями щодо розпорядження ними, накази ОСОБА_1 управління Держземагентства в Київській області, якими припинено право користування земельною ділянкою площею 94,6700 га ДП «Радіопередавальний центр» та в подальшому передано у приватну власність для ведення особистого селянського господарства наведеним в позові громадянам, мають бути визнані судом на підставі ст. ст. 152, 155 Земельного кодексу України недійсними.
В подальшому, на підставі вищенаведених 48 наказів ОСОБА_1 Управління Держземагентства у Київській області «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Київської області, м. Бровари, вул. Кутузова та на надання земельних ділянок у власність» реєстраційною службою Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області видано свідоцтва про право власності на нерухоме майно та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зокрема:
-ОСОБА_40 свідоцтво № 6948752 від 26.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0006, зареєстровано за № 4392004 від 26.07.2013 року;
-ОСОБА_39 свідоцтво № 7050361 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0024, зареєстровано за № 4447404 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_38 свідоцтво № 7013388 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0038, зареєстровано за № 4427981 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_37 свідоцтво № 6999743 від 27.07.2013 року, на земельну ділянку площею з кадастровим номером 3210600000:01:045:0034, зареєстровано за № 4420683 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_36 свідоцтво № 7012266 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0013, зареєстровано за № 4427355 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_35 свідоцтво № 7034411 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0022, зареєстровано за № 4439158 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_34 свідоцтво № 7049330 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0023, зареєстровано за № 4446850 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_33 свідоцтво № 7033798 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0020, зареєстровано за № 4438788 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_32 свідоцтво № 7049853 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0031, зареєстровано за № 4447138 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_31 свідоцтво №7031288 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0021, зареєстровано за № 4437490 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_30 свідоцтво № 7024940 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0015, зареєстровано за № 4434100 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_29 свідоцтво № 7028433 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0026, зареєстровано за № 4435995 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_28 свідоцтво № 6996824 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0017;
-ОСОБА_27 свідоцтво № 7006849 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0041, зареєстровано за № 4424491 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_26 свідоцтво № 7026340 від 27.07.2013 року на земельну ділянку площею з кадастровим номером 3210600000:01:058:0015, зареєстровано за № 4434879 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_25 свідоцтво № 7005678 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0039, зареєстровано за № 4423851 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_24 свідоцтво №7049191 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0010, зареєстровано за № 4446773 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_23 свідоцтво № 7050447 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0016, зареєстровано за № 4447453 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_22 свідоцтво № 7049018 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0012, зареєстровано за № 4446680 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_21 свідоцтво № 7050545 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0014, зареєстровано за № 4447511 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_20 свідоцтво № 7018222 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0007, зареєстровано за № 4430528 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_47 свідоцтво № 7014275 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0027;
-ОСОБА_46 свідоцтво № 7049577 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0018, зареєстровано за № 4446991 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_4 свідоцтво № 7000670 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0030, зареєстровано за № 4421181 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_5 свідоцтво № 7001950 від 27.07.2013 року на земельну ділянку площею з кадастровим номером 3210600000:01:045:0029, зареєстровано за № 4421861 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_6 свідоцтво № 6996109 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0024, зареєстровано за № 4418724 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_7 свідоцтво № 7008459 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0040, зареєстровано за № 4425332 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_8 свідоцтво № 6995306 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0036, зареєстровано за № 4418270 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_9 свідоцтво№ 7009878 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0019, зареєстровано за № 4426086 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_10 свідоцтво № 7020609 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0016, зареєстровано за № 4431807 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_11 свідоцтво № 7050232 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0009, зареєстровано за № 4447343 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_12 свідоцтво № 7049450 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0022, зареєстровано за № 4446922 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_13 свідоцтво № 6998135 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0018, зареєстровано за № 4419838 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_57 свідоцтво № 7049712 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0021, зареєстровано за № 4447066 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_15 свідоцтво № 7027426 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0019, зареєстровано за № 4435456 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_16 свідоцтво № 6946549 від 26.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0023, зареєстровано за № 4389885 від 26.07.2013 року;
-ОСОБА_17 свідоцтво № 6994939 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0025, зареєстровано за № 4418043 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_18 свідоцтво №7015341 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0028, зареєстровано за № 4428992 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_19 свідоцтво № 7003064 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0032, зареєстровано за № 4422470 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_41 свідоцтво № 7004283 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0035, зареєстровано за № 4423100 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_42 свідоцтво № 7084916 від 29.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0020, зареєстровано за № 4426859 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_43 свідоцтво № 7049966 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0008, зареєстровано за № 4447185 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_44 свідоцтво № 7050101 від 28.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0011, зареєстровано за № 4447255 від 28.07.2013 року;
-ОСОБА_45 свідоцтво № 7032919 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:058:0025, зареєстровано за № 4438349 від 27.07.2013 року;
-ОСОБА_56 свідоцтво № 7308969 від 31.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0037, зареєстровано за № 4508539 від 31.07.2013 року;
-ОСОБА_49 свідоцтво № 7296481 від 31.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0033, зареєстровано за № 4501099 від 31.07.2013 року;
-ОСОБА_28 свідоцтво № 6996824 від 27.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0017, зареєстровано за № 4419110 від 27.07.2013 року;
- ОСОБА_3 свідоцтво № 7299427 від 31.07.2013 року на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:045:0026, зареєстровано за № 4419119 від 27.07.2013 року
В подальшому ОСОБА_40, ОСОБА_29, ОСОБА_7С, ОСОБА_57, ОСОБА_6, ОСОБА_15, ОСОБА_31, ОСОБА_26, ОСОБА_8, ОСОБА_49, ОСОБА_46, ОСОБА_32, ОСОБА_27., ОСОБА_56, ОСОБА_16 на підставі договорів купівлі-продажу земельних ділянок від 30 та 31.07.2013 року за № 1774, № 1597, № 1682, № 1713, № 1642, № 1753, № 1647, № 1622, № 1617, № 1748, № 1708, № 1587, № 1692, № 1743, № 1632, посвідчених приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу ОСОБА_59, відчужили на користь ОСОБА_37 земельні ділянки площами по 2 га кожна, для ведення особистого селянського господарства з кадастровими номерами: 3210600000:01:045:0006, 3210600000:01:058:0026, 3210600000:01:045:0040, 3210600000:01:045:0021, 3210600000:01:045:0024, 3210600000:01:058:0019, 3210600000:01:058:0021, 3210600000:01:058:0015, 3210600000:01:045:0036, 3210600000:01:045:0033, 3210600000:01:058:0018, 3210600000:01:045:0031, 3210600000:01:045:0041, 3210600000:01:045:0037, 3210600000:01:045:0037.
Так само, ОСОБА_41, ОСОБА_35, ОСОБА_37, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_17, ОСОБА_19, ОСОБА_25, ОСОБА_4, ОСОБА_47 на підставі договорів купівлі-продажу земельних ділянок від 30 та 31.07.2013 року за № 1602, № 1697, № 1627, № 1607, № 1718, № і 687. № 1592, № 1637, № 1612, № 1677, посвідчених приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу ОСОБА_59, відчужили на користь ОСОБА_60 земельні ділянки площами по 2 га кожна, для ведення особистого селянського господарства з кадастровими номерами: 3210600000:01:045:0035, 3210600000:01:045:0022, 3210600000:01:045:0034, 3210600000:01:045:0029, 3210600000:01:045:0026, 3210600000:01:045:0025, 3210600000:01:045:0032, 3210600000:01:045:0039, 3210600000:01:045:0030, 3210600000:01:045:0027.
Також, ОСОБА_21, ОСОБА_45, ОСОБА_61, ОСОБА_36, ОСОБА_36, ОСОБА_10, ОСОБА_24, ОСОБА_24, ОСОБА_62, ОСОБА_62, ОСОБА_34, ОСОБА_28, ОСОБА_44, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_13, ОСОБА_42, ОСОБА_18, ОСОБА_38, ОСОБА_23, ОСОБА_22, ОСОБА_39, ОСОБА_12, ОСОБА_30 на підставі договорів купівлі-продажу земельних ділянок від 29 та 30.07.2013 року за № 2170, № 2124, № 2161, № 2154, № 2154, № 2173, № 2176, № 2176, № 2120, № 2120, № 2143, № 2136, № 2140, № 2167, № 2182, № 2185, № 2164, № 2158, № 2150, № 2128, № 2116, № 2146, № 2179, № 2132, посвідчених приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу ОСОБА_63, відчужили на користь ОСОБА_20 земельні ділянки площами по 2 га кожна, для ведення особистого селянського господарства з кадастровими номерами: 3210600000:01:045:0014, 3210600000:01:058:0025, 3210600000:01:045:0008, 3210600000:01:045:0013, 3210600000:01:045:0013, 3210600000:01:058:0016, 3210600000:01:045:0010, 3210600000:01:045:0010, 3210600000:01:058:0020, 3210600000:01:058:0020, 3210600000:01:058:0023, 3210600000:01:045:0017, 3210600000:01:045:0011, 3210600000:01:045:0009, 3210600000:01:045:0019, 3210600000:01:045:0018, 3210600000:01:045:0020, 3210600000:01:045:0028, 3210600000:01:045:0038, 3210600000:01:045:0016, 3210600000:01:045:0012, 3210600000:01:058:0024, 3210600000:01:058:0022, 3210600000:01:045:0015.
В подальшому ОСОБА_20 обєднав земельні ділянки, які придбав у громадян, та отримав свідоцтва на право власності на нерухоме майно:
- № 9459758 від 09.08.2013 року на земельну ділянку площею 26 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:045:0044, зареєстровано за № 5903008 від 09.08.2013 року;
- № 9462089 від 09.08.2013 року на земельну ділянку площею 18 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:058:0029, зареєстровано за № 5909406 від 09.08.2013 року;
Також, ОСОБА_60 обєднав земельні ділянки, які придбав у громадян, та отримав свідоцтво про право власності на нерухоме майно № 9448249 від 09.08.2013 року на земельну ділянку площею 18,6705 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:045:0042, зареєстровано за № 5900534 від 09.08.2013 року.
В свою чергу, ОСОБА_37 обєднав земельні ділянки, які придбав у громадян, та отримав свідоцтво про право власності на нерухоме майно:
- № 9464915 від 09.08.2013 року на земельну ділянку площею 16 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:058:0030, зареєстровано за № 5910799 від 09.08.2013 року;
- № 9457617 від 09.08.2013 року на земельну ділянку площею 16 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:045:0043, зареєстровано за № 5906346 від 09.08.2013 року;
Після цього, ОСОБА_20, ОСОБА_60, ОСОБА_37 вказані земельні ділянки площею 18 га, 26 га, 16 га, 16 га, 18,67 га внесено до статутного капіталу ТОВ «Компанія Інтер-Профіт». На підставі цього, реєстраційною службою Броварською МРУЮ Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Профіт» видано свідоцтва про право власності на нерухоме майно:
- № 9462089 від 16.09.2013 року на земельну ділянку площею 18 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:058:0029 за адресою: вул. Кутузова, м. Бровари, Київська область та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 5909406 від 16.09.2013 року;
- № 9459758 від 16.09.2013 року на земельну ділянку площею 26 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:045:0044 за адресою: вул. Кутузова, м. Бровари, Київська область та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 5903008 від 16.09.2013 року;
- № 9464915 від 16.09.2013 року на земельну ділянку площею 16 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:058:0030 за адресою: вул. Кутузова, м. Бровари, Київська область та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 5910799 від 16.09.2013 року;
- № 9448249 від 16.09.2013 року на земельну ділянку площею 18,6705 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:045:0042 за адресою: вул. Кутузова, м. Бровари, Київська область та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 5900534 від 16.09.2013 року;
- № 9457617 від 16.09.2013 року на земельну ділянку площею 16 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3210600000:01:045:0043 за адресою: вул. Кутузова, м. Бровари, Київська область та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 5906346 від 16.09.2013 року;
В подальшому рішенням Броварської міської ради від 01.10.2013 року № 1039-38-06 затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок приватної власності, цільове призначення яких змінюється» та змінено цільове призначення земельних ділянок ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» площею 18 га, 26 га, 16 га, 16 га, 18,67 га із земель сільськогосподарського призначення (для ведення особистого селянського господарства) на землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних виробничо-господарських будівель та споруд підприємств переробної та іншої промисловості) по вул. Кутузова, м. Бровари, Київська область.
На підставі вказаного рішення Броварської міської ради реєстраційною службою Броварського МРУЮ Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Профіт» видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно
- № 10696164 від 11.10.2013 року на земельну ділянку площею 18 га, з цільовим призначенням землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних виробничо-господарських будівель та споруд підприємств переробної та іншої промисловості), з кадастровим номером 3210600000:01:058:0029 заадресою: вул. Кутузова, м. Бровари,Київська область;
- № 10676370 від 11.10.2013 року на земельну ділянку площею 26 га, з цільовим призначенням землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних виробничо-господарських будівельта споруд підприємств переробної та іншої промисловості) з кадастровим номером 3210600000:01:045:0044 заадресою: вул. Кутузова, м. Бровари, Київська область;
- № 10681929 від 11.10.2013 року на земельну ділянку площею 16 га, з цільовим призначенням землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних виробничо-господарських будівель та споруд підприємств переробної та іншої промисловості),з кадастровим номером 3210600000:01:058:0030 заадресою: вул. Кутузова, м. Бровари, Київська області;
- № 10678549 від 11.10.2013 року на земельну ділянку площею 18,6705 га з цільовим призначенням землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних виробничо-господарських будівель та споруд підприємств переробної та іншої промисловості) з кадастровим номером 3210600000:01:045:0042 за адресою: вул. Кутузова, м. Бровари. Київська область;
- № 10693125 від 11.10.2013 року на земельну ділянку площею 16 га зцільовим призначенням землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних виробничо-господарських будівель та споруд підприємств переробної та іншої промисловості) з кадастровим номером 3210600000:01:045:0043 за адресою: вул. Кутузова, м. Бровари. Київська область.
В подальшому, загальними зборами учасників ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» було прийнято рішення про заснування ТОВ «Компанія Інтер-Кастомс» (що оформлено протоколом № 19 загальних зборів учасників ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» від 12.06.2015 року), до статутного капіталу якого ввійшла земельна ділянка площею 18,0000 га з кадастровим номером 3210600000:01:058:0029. На підставі цього, Реєстрацій пою службою Ірпінського міського управління юстиції прийнято рішення про державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за № 10156738 від 23.06.2015 року та видано свідоцтво про право власності на земельну ділянку № 39583997 від 24.06.2015 року.
Надалі, між ПАТ «Банк Михайлівський» та ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» укладено договір іпотеки відносно земельних ділянок з кадастровими номерами: 3210600000:01:045:0044, 3210600000:01:058:0030, 3210600000:01:045:0042, 3210600000:01:045:0043 № 1377 від 23.12.2014 року, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_55
Відповідно до положень вказаного вище іпотечного договору, ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» для забезпечення виконання основного зобовязання у розмірі 13700000 грн. передала в іпотеку ПАТ «Банк Михайлівський» земельні ділянки з кадастровими номерами: 3210600000:01:045:0044 (площею 26,00 га), 3210600000:01:058:0030 (площею 30,16 га), 3210600000:01:045:0042 (площею 18,6705 га), 3210600000:01:045:0043 (площею 16,00 га), з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних виробничо-складських будівель та споруд підприємств переробної та іншої промисловості, які розташовані по вул. Кутузова у м. Бровари Київської області.
Також, між ПАТ «Банк Михайлівський» та ТОВ «Компанія Інтер-Кастомс» укладено договір іпотеки відносно земельної ділянки з кадастровим номером: 3210600000:01:058:0029 (площею 18 га) № 910 від 30.06.2015 року, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_55
Відповідно до положень вказаного вище іпотечного договору, ТОВ «Компанія Інтер-Кастомс» для забезпечення виконання основного зобовязання у розмірі 149 850 000 грн. передала в іпотеку ПАТ «Банк Михайлівський» земельну ділянку з кадастровим номером: 3210600000:01.058:0029 площею 18,00 га, з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних виробничо-складських будівель та споруд підприємств переробної та іншої промисловості, які розташовані по вул. Кутузова у м. Бровари Київської області.
Позивач зазначає, що з огляду на ст. 5 Закону України «Про іпотеку» предметом іпотеки можуть бути один або декілька обєктів нерухомого майна та таких умов: нерухоме майно належить іпотекодавцю на праві власності або на праві господарського відання, якщо іпотекодавцем є державне або комунальне майно підприємтво, установа чи організація; нерухоме майно може бути відчужене іпотекодавцем і на нього відповідно до законодавства може бути звернене стягнення; нерухоме майно зареєстроване у встановленому законом порядку як окремий виділений у натурі обєкт права власності, якщо інше не встановлено цим Законом.
Статтею 575 Цивільного кодексу України визначено, що іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи. Відповідно до ст. 583 Цивільного кодексу України заставодавцем може бути власник речі або особа, якій належить майнове право, а також особа, якій власник речі або особа, якій належить майнове право, передали річ або майнове право з правом їх застави.
Однак, на момент укладення ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» та ТОВ «Компанія Інтер-Кастомс» договорів іпотеки від 23.12.2014року № 1377 та № 910 від 30.06.2015 року з ПАТ «Банк Михайлівський», дійсний власник - Броварська міська рада не була стороною зазначених правочинів, тому має право на витребування цього майна в порядку передбаченому ст. 388 Цивільного кодексу України. Наведені правові висновки викладені в постанові Верховного Суду України від 11.02.2015 року у справі № 6-1 цс 15.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, договори іпотеки від 23.12.2014 року № 1377 та від 30.06.2015 року №910 укладені ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» та ТОВ «Компанія Інтер-Кастомс» з ПАТ «Банк Михайлівський» щодо передачі в іпотеку земельних ділянок з кадастровими номерами: 3210600000:01:045:0044, 3210600000:01:058:0030, 3210600000:01:045:0042, 3210600000:01:045:0043, 3210600000:01:058:0029 також підлягають визнанню недійсними на підставі ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, у звязку з тим, що наведені в них земельні ділянки набуті у власність неправомірно та без достатніх правових підстав, оскільки попередні власники спірних земельних ділянок неправомірно набували право власності на них і такі земельні ділянки вибули від власника в незаконний спосіб поза його волею.
Відповідно до Закону України від 01.07.04 № 1952-1V «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» рішення суду про задоволення позову про повернення майна, переданого за недійсним правочином, чи витребування майна із чужого незаконного володіння є підставою для здійснення державної реєстрації права власності на майно, що підлягає державній реєстрації, за власником, а також скасування попередньої реєстрації.
Враховуючи вищевикладене, прокуратура та позивач зазначають, що відновити становище, яке існувало до порушення можливо лише шляхом визнання недійсними і скасування наказів та витребування земельних ділянок на користь територіальної громади.
Відповідно до довідки відділу Держгеокадастру у м. Бровари від 20.05.2016, вартість вказаних земельних ділянок становить 3 237 714, 00 грн.
У звязку з чим, в позові ставляться вимоги про:
- Визнання недійсними наказів ОСОБА_1 управління Держземагентства України у Київській області від 25.06.2013 року № КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою» та від 24.07.2013 року «Про затвердження Проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Київської області, м. Бровари, вул. Кутузова та надання земельних ділянок у власність»: № КИ/3210600000:01:045/00003492, №КИ/3210600000:01:045/00003488, №КИ/3210600000:01:045/00003532, №КИ/3210600000:01:045/00003533, №КИ/3210600000:01:045/00003534, №КИ/3210600000:01:045/00003535, №КИ/3210600000:01:045/00003537, №КИ/3210600000:01:045/00003538, №КИ/3210600000:01:045/00003539, №КИ/3210600000:01:045/00003540, №КИ/3210600000:01:045/00003543, №КИ/3210600000:01:045/00003561, №КИ/3210600000:01:045/00003521, №КИ/3210600000:01:045/00003522, №КИ/3210600000:01:045/00003523, №КИ/3210600000:01:045/00003524, №КИ/3210600000:01:058/00003525, №КИ/3210600000:01:045/00003526, №КИ/3210600000:01:045/00003527, №КИ/3210600000:01:045/00003508, №КИ/3210600000:01:058/00003509, №КИ/3210600000:01:045/00003513, №КИ/3210600000:01:045/00003514, №КИ/3210600000:01:045/00003515, №КИ/3210600000:01:045/00003507, №КИ/3210600000:01:045/00003511, №КИ/3210600000:01:045/00003518, №КИ/3210600000:01:045/00003519, №КИ/3210600000:01:045/00003482, №КИ/3210600000:01:045/00003480, №КИ/3210600000:01:045/00003476, №КИ/3210600000:01:058/00003493, №КИ/3210600000:01:058/00003495, №КИ/3210600000:01:058/00003484, №КИ/3210600000:01:058/00003500, №КИ/3210600000:01:058/00003504, №КИ/3210600000:01:058/00003506, №КИ/3210600000:01:045/00003520, №КИ/3210600000:01:058/00003510, №КИ/3210600000:01:045/00003529, №КИ/3210600000:01:045/00003530, №КИ/3210600000:01:045/00003531, №КИ/3210600000:01:058/00003570, №КИ/3210600000:01:045/00003541, №КИ/3210600000:01:058/00003505, №КИ/3210600000:01:058/00003496, №КИ/3210600000:01:045/00003491, №КИ/3210600000:01:045/00003536.
Визнання недійсним договору іпотеки від 23.12.2014 року № 1377, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Профіт» та Публічним акціонерним товариством «Банк Михайлівський» відносно земельних ділянок з кадастровими номерами: 32106000.00:01:045:0044, 3210600000:01:058:0030, 3210600000:01:045:0042, 3210600000:01 :045:0043.
Визнання недійсним договору іпотеки від 30.06.2015 року № 910, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Кастомс» та Публічним акціонерним товариством «Банк Михайлівський» відносно земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:058:0029.
Витребування на користь територіальної громади в особі Броварської міської ради з незаконного володіння Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» земельні ділянки загальною площею 76,6705 га (з кадастровими номерами 3210600000:01:045:0044, 210600000:01:058:0030, 3210600000:01:045:0042, 3210600000:01:045:0043), загальною вартістю 2 622 131,10 грн., які розташовані по вул. Кутузова в м. Бровари, Київської області.
Витребування на користь територіальної громади в особі Броварської міської ради з незаконного володіння Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Кастомс» земельні ділянки загальною площею 18,00 га (з кадастровим номером 3210600000:01:058:0029), вартістю 615600 грн., яка розташована по вул. Кутузова в м. Бровари, Київської області.
В ході розгляду справи судом встановлено, що фактично підставами позовних вимог є факт незаконності наказу ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області 25.06.2013 року № КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою», яким припинено право користування земельною ділянкою площею 94,67 га в межах м. Бровари Державного підприємствам «Радіопередавальний центр», на підставі якого в подальшому видавались решта оскаржуваних наказів, набувались права на земельні ділянки, та на підставі такого, за твердженням позивача, незаконного набуття прав, укладались спірні договори іпотеки.
В обґрунтування незаконності наказу ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області 25.06.2013 року № КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою» прокуратура та позивач посилаються на відсутність у ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області компетенції на розпорядження спірною земельною ділянко ДП «Радіопередавальний центр», оскільки така земельна ділянка належала до комунальної власності і, відповідно, вибула з володіння Броварської міської ради поза її волею внаслідок розпорядження нею некомпетентним органом.
Як вбачається зі змісту наказу ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області 25.06.2013 року № КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою», відповідний наказ винесено за наслідками розгляду листа ДП «Радіопередавальний центр» від 18.06.2013 року про добровільну відмову від права постійного користування земельною ділянкою площею 94,6700 га в межах м. Бровари Київської області та враховуючи ухвалу Господарського сбуду Київської області від 24.09.2012 року у справі №31/2б-2004/59/14б-04/13, постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 31.05.2013 року у справі № 826/7455/13-а.
Відповідним наказом № КИ/3210600000:00:045/00001588 припинено право постійного користування земельною ділянкою ДП «Радіопередавальний центр» та віднесено земельну ділянку доскладу земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах м. Бровари.
За твердженнями прокурора, земельна ділянка загальною площею 115, 8643 га не перебувала у постійному користуванні ДП «Радіопередавальний центр», оскільки право постійного користування за останнім не зареєстровано, а тому державне підприємство не могло відмовитися від частини даної земельної ділянки площею 94,6 га на користь держави.
Втім матеріали справи свідчать про те, що земельна ділянка загальною площею 115, 8643 га перебувала у постійному користуванні ДП «Радіопередавальний центр».
Як вбачається з постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.05.2013 року у справі № 826/7455/13-а за позовом ДП «Радіопередавальний центр» до Державного агентства земельних ресурсів України та Відділу Держкомзему у м. Бровари Київської області, про визнання дій противоправними, зобовязання вчинити дії, в ході розгляду вказаної справи було встановлено, що підприємство ДП «Радіопередавальний центр» володіє на праві постійного користування земельною ділянкою загальною площею 115,2232 га по вул. Кутузова, 6 в м. Бровари Київської області, яка складається 1.Рілля (огородні ділянки) землі сільськогосподарського призначення - 94,67 га; 2.Багаторічні насадження (ліс,лісосмуга) -5,2 га; 3.Промислова зона 13,7 га; 4.Житлова зона -1,6532 га.
Вищезазначені обставини встановлені постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.05.2013 року у справі №2а-15994/12/2670.
Отже, судами встановлено факт постійного користування ДП «Радіопередавальний центр» земельною ділянкою площею 115,8643 га по вул. Кутузова, 6 м. Бровари Київської області.
Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, обставини щодо факту перебування земельної ділянки площею 115,8643 га по вул. Кутузова, 6 м. Бровари Київської області в постійному користуванні ДП «Радіопередавальний центр», з яких 94,67 га складають землі сільськогосподарського призначення, встановлені наведеним судовими рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/7455/13-а та у справі №2а-15994/12/2670.
Відповідно до п. 7 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року № 5245-УІ з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» передбачено, що в комунальній власності залишаються всі землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» цього розділу.
У державній власності залишаються землі, що розташовані в межах населених пунктів та перебувають у постійному користуванні державних підприємств.
Згідно з п. 4.32. Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.05.2012 року № 258, головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Оскільки, спірна земельна ділянка перебувала в постійному користуванні ДП «Радіопередавальний центр», яке є державним підприємством, така земельна ділянка з огляду на п.п. 4, 7 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року № 5245-УІ належить до державної власності та розпорядження такою земельною ділянкою відповідало компетенції ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області.
Щодо посилань прокуратури, що спірна земельна ділянка була надана всупереч містобудівного законодавства, зокрема всупереч Генеральному плану міста Бровари, суд зазначає, що згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Держкомзему України № 548 від 23.07.2010 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 року за № 1011/18306, землі сільськогосподарського призначення (землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції або призначені для цих цілей землі, надані для діяльності у сфері надання послуг у сільському господарстві та інше).
Відповідно до абзацу 1 статті 1 Закону України «Про особисте селянське господарство» особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі у сфері зеленого туризму. Стаття 6 зазначеного закону відносить до майна, яке використовується для особистого селянського господарства, земельні ділянки, жилі будинки, господарські будівлі та споруди, сільськогосподарська техніка, інвентар та обладнання, транспортні засоби, сільськогосподарські та свійські тварини і птиця, бджолосімї, багаторічні насадження, вироблена сільськогосподарська продукція, продукти її переробки та інше майно, набуте у власність членами господарства в установленому законодавством порядку.
Генеральним планом міста Бровари земельна ділянка площею 94,67 га за адресою:м. Бровари, вул. Кутузова, 6 віднесена у т.ч. і до комунально-складської зони. Згідно із п.4.17. ДБН 360-92 «Містобудування, планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених Наказом Держкоммістобудування №44 від 17.04.1992 року, комунально-складська зона - територія населеного пункту, призначена для розміщення груп і окремих підприємств, які забезпечують потреби населення у зберіганні товарів, комунальних і побутових послугах, із загальними для них обєктами інженерно-технічного і адміністративного забезпечення. На території комунально-складської зони треба розміщувати підприємства і обєкти харчової (харчосмакової, мясної і молочної) промисловості, торгівлі й плодоовочевого господарства: загально товарні склади, розподільні холодильники, плодоовочеві бази, сховища картоплі, овочів і фруктів, заготівельні підприємства напівфабрикатів та кулінарних виробів тощо; транспортного господарства: гаражі, станції технічного обслуговування автомашин, автозаправочні станції, трамвайні і тролейбусні депо, автобусні і таксомоторні парки тощо; побутового обслуговування населення: фабрики-пральні, хімічного чищення одягу, ремонту побутової техніки, одягу, меблів; комунального господарства: парки дорожньо - прибиральних машин, бази експлуатації та ремонту жител, інженерних мереж тощо. Холодильники великої місткості (понад 600 т) і молокозаводи із застосуванням великої кількості аміаку треба розміщувати у відокремлених районах приміської зони.
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідачів 2, 3, що одним із можливих видів забудови на відведеній території можливе розміщення обєкту для ведення особистого селянського господарства загальнотоварні склади, розподільні холодильники, плодоовочеві бази, сховища картоплі, овочів і фруктів тощо.
Суд дійшов висновку, що відведення земельних ділянок (у т.ч. і надання дозволу на розроблення проекту землеустрою), загальною площею 94,67 га, 48 громадянам для ведення особистого селянського господарства у власність, на території м.Бровари, вул.Кутузова 6, не суперечило вимогам Генерального плану, затвердженого рішенням Броварської міської ради №150-11-23 від 26.08.1999 року».
Крім того, відведення земельних ділянок загальною площею 94,67 га, 48 громадянам для ведення особистого селянського господарства відповідало дійсному цільовому призначенню спірної земельної ділянки (землі сільськогосподарського призначення, встановлені судовими рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/7455/13-а та у справі №2а-15994/12/2670), за рахунок поділу якої відбувалось відведення громадянам.
Також прокурор у своїй позовній заяві вказує на те, що ГУ Держземагентства у Київській області не мало права розпоряджатися земельною ділянкою загальною площею 94,67га та відносити її до складу земель сільськогосподарського призначення, оскільки земельна ділянка відносилася до земель комунальної власності. На підтвердження даних обставин прокурор посилається на ОСОБА_59 перевірки Державної інспекції сільського господарства в Київській області №А-2/180 від 29.02.2016 року.
Однак, такі твердження прокурора не узгоджуються з наявними у справі матеріалами та чинним на той час законодавством. Зокрема, в акті перевірки №А-2/180 від 29.02.2016року Інспекція сільського господарства в Київській області (далі-Інспекція) вказує, що ДП «Радіопередавальний центр» не мало правовстановлюючих документів на витребовувану земельну ділянку, отже остання не знаходилася в постійному користуванні ДП, посилаючись при цьому на інформацію Держземагентства у місті Бровари.
Однак, суд не може визнати даний ОСОБА_59 належним доказом, оскільки він суперечить нормам законодавства, а висновки в яких дається оцінка судовому рішенню, що набрало законної сили, не входить до компетенції останнього у розумінні Конституції України.
Факт перебування земельної ділянки в постійному користуванні ДП «Радіопередавальний центр» досліджувався та встановлений в ході розгляду справ Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/7455/13-а та у справі №2а-15994/12/2670 і покладений в основу відповідних судових рішень.
Крім того, в матеріалах справи наявний ОСОБА_59 перевірки Державного агентства земельних ресурсів України від 04.06.2014 року. Даним актом було встановлено здійснення перевірки законності передачі ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Київській області земельних ділянок загальною площею 94.67 га за рахунок земель ДП «Радіопередавальний центр» в районі вул. Кутузова в м. Бровари Київської області.
ОСОБА_50 час проведення перевірки комісія дійшла висновку стосовно того, що земельна ділянка 94,67 га, яка перебувала в постійному користуванні ДП «Радіопередавальний центр», у відповідності до ч. 2 ст. 22 Земельного кодексу України та положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року відносилася до земель державної власності сільськогосподарського призначення.
Крім того, комісія дійшла висновку, що ГУ Держземагентства у Київській області не виходило за межі наданих законом повноважень під час видачі Наказу від 25.06.2013 року №КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою», яким припинено право постійного користування земельною ділянкою ДП «Радіопередавальний центр» площею 94,67 га.
Віднесення земельних ділянок до земель державної або комунальної власності до 01.01.2013 року здійснювалося в порядку передбаченому Законом України «Про розмежування земель державної та комунальної власності». Враховуючи положення цього закону, розмежування земель державної та комунальної власності полягає у здійсненні організаційно-правових заходів щодо розподілу земель державної власності на землі територіальних громад і землі держави, а також визначення і встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок державної та комунальної власності. Згідно зі статтею 12 зазначеного закону, розмежування (встановлення земель державної та комунальної власності) здійснювалося за проектами розмежування земель державної та комунальної власності, які розроблялися у відповідності до зазначеного закону, у т.ч. з урахуванням ст..ст. 6 та 7, які підлягали погодженню та затвердженню відповідними органами, згідно наданих повноважень. Крім того проекти землеустрою щодо формування земель комунальної власності територіальних громад і проекти розмежування земель державної власності населених пунктів, відповідно до статті 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» підлягали, до їх затвердження, обовязковій державній землевпорядній експертизі. Згідно з пунктом 12 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Отже, віднесення земель до державної або комунальної власності до 01.01.2013 року здійснювалося лише на підставі рішень, якими затверджувалися відповідні проекти розмежування та передавалися земельні ділянки до державної або комунальної власності, але таке віднесення не здійснювалося на підставі будь-яких рішень якими передавалися земельні ділянки у користування третім особам, або будь яким іншими рішеннями.
Отже, висновок стосовно того, що міська рада визначила форму власності на земельну ділянку при її передачі третій особі, зазначивши в своєму рішенні, що земельна ділянка передається за рахунок земель міської ради (а отже комунальної власності) є хибним, безпідставним та таким, що не заслуговує на увагу суду.
Відповідно до ч.ч. 3 та 4 ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.
Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Наказом ГУ Держземагентства у Київській області від 25.06.2013 року №КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою» припинено право постійного користування земельною ділянкою ДП «Радіопередавальний центр» площею 94,67 га та віднесено дану земельну ділянку до складу земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах міста Бровари, Київської області.
Частиною 2 ст.22 Земельного кодексу України передбачено, що до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Згідно з Інформацією, наданою відділом Держземагентства у м. Бровари Київської області, земельні ділянки, що знаходяться у користуванні ДП «Радіопередавальний центр», станом на 18.06.2013 року позначалися як землі сільськогосподарського призначення.
Відповідно до державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 6-зем) земельна ділянка по вул. Кутузова згідно даних форми 6-зем рахується в землях запасу сільськогосподарського призначення (рілля).
Підставою для віднесення земельних ділянок до сільськогосподарських угідь є Постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2013 року у справі №826/7455/13-а, якою Державне агентство земельних ресурсів України було зобовязане внести зміни в Державний земельний кадастр (довідку №6-Зем про кількісні характеристики земельної ділянки, розподілення земель між власниками і користувачами) з зазначенням цільового призначення земельної ділянки площею 115.8643 га по вул. Кутузова, 6 в м. Бровари Київської області, яка знаходиться в постійному користуванні Державною підприємства «Радіопередавальний центр» - земля сільськогосподарського призначення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ГУ Держземагентства у Київській області не виходило за межі наданих законом повноважень під час видачі Наказу від 25.06.2013 року №КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою», яким припинено право постійного користування земельною ділянкою ДП «Радіопередавальний центр» площею 94,67 га за його добровільною відмовою.
З огляду навстановлені судом обставини, доводи прокурора, що наявне кримінального провадження №1201611000000114 від 01.04.2016року за обвинуваченням ОСОБА_54, не мають значення для вирішення даного спору.
Відповідно до частини першої статті 9 КонституціїУкраїни чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_55 України, є частиною національного законодавстваУ країни; згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.
Основною метою ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є попередження свавільного захоплення власності, конфіскації, експропріації та інших порушень безперешкодного користування своїм майном. При цьому у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини постійно вказує на необхідність дотримання справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (наприклад, рішення у справі «Спорронг і Льонрот проти Швеції» від 23.09.1982 року, «Новоселецький проти України» від 11.03.2003 року, «Федоренко проти України» від 01.06.2006 року). Необхідність забезпечення такої рівноваги відображено в структурі статті 1. Зокрема, необхідно щоб була дотримана обґрунтована пропорційність між застосованими заходами та переслідуваною метою, якої намагаються досягти шляхом позбавлення особи її власності.
Таким чином, особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності, мусить бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.
Створена Конвенцією система захисту покладає саме на національні органи влади обов'язок визначальної оцінки щодо існування проблеми суспільного значення, яка виправдовує як заходи позбавлення права власності, так і необхідність запровадження заходів з усунення несправедливості.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в рішенні «Стретч проти Об'єднаного Королівства Великобританії і Північної Ірландії» від 24.06.2003 року зазначив про те, що є неприпустимим визнання недійсним договору, відповідно до якого покупець отримав майно від держави, та подальше позбавлення його майна на підставі того, що державний орган порушив закон.
Отже, позиція Європейського суду з прав людини полягає в тому, що особа - суб'єкт приватного права, не може відповідати за помилки державних органів при укладенні останніми відповідних договорів, а державні органи не можуть вимагати повернення в попередній стан, посилаючись на те, що вони при укладанні цих договорів припустилися помилки.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у разі доведеності вини ОСОБА_54 з питань законності відчуження земель, що перебували у користуванні ДП «Радіопередавальний центр», дана обставина не вплине на правильність розгляду даної справи, оскільки враховуючи практику Європейського суду з прав людини, громадяни не можуть відповідати за можливі неправомірні дії ОСОБА_54, який будучи службовою особою, заступником начальника ГУ Держземагенства у Київській області, підписав наказ про припинення права користування земельною ділянкою 94,67га, та накази про виділення земельних ділянок 48 громадянам України.
Таким чином посилання прокурора на наявність обвинувального акту відносно посадової особи, яка підписувала накази про виділення земельних ділянок, не є підставою для задоволення позову, та витребування земельних ділянок. Крім того, по даному кримінальному провадженню не має вироку, який би вступив в законну силу.
Оскільки припинення права постійного користування ДП «Радіопередавальний центр» земельною ділянкою площею 94,67 га за його добровільною відмовою, відбулось у відповідності до норм чинного законодавства та компетенції ГУ Держземагенства у Київській області і така земельна ділянка належить до державної власності, подальше надання за рахунок наведеної земельної ділянки земельних ділянок 48 громадянам, також відбулось у відповідності но норм чинного занодавства, компетенції ГУ Держземагенства у Київській області і надання відповідних земельних ділянок для ведення ведення особистого селянського господарства відповідало дійсному цільовому призначенню спірної земельної ділянки (землі сільськогосподарського призначення, встановлені судовими рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/7455/13-а та у справі №2а-15994/12/2670).
З огляду на викладене, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання недійсними наказів ОСОБА_1 управління Держземагентства України у Київській області від 25.06.2013 року № КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою» та від 24.07.2013 року «Про затвердження Проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Київської області, м. Бровари, вул. Кутузова та надання земельних ділянок у власність»: № КИ/3210600000:01:045/00003492, №КИ/3210600000:01:045/00003488, №КИ/3210600000:01:045/00003532, №КИ/3210600000:01:045/00003533, №КИ/3210600000:01:045/00003534, №КИ/3210600000:01:045/00003535, №КИ/3210600000:01:045/00003537, №КИ/3210600000:01:045/00003538, №КИ/3210600000:01:045/00003539, №КИ/3210600000:01:045/00003540, №КИ/3210600000:01:045/00003543, №КИ/3210600000:01:045/00003561, №КИ/3210600000:01:045/00003521, №КИ/3210600000:01:045/00003522, №КИ/3210600000:01:045/00003523, №КИ/3210600000:01:045/00003524, №КИ/3210600000:01:058/00003525, №КИ/3210600000:01:045/00003526, №КИ/3210600000:01:045/00003527, №КИ/3210600000:01:045/00003508, №КИ/3210600000:01:058/00003509, №КИ/3210600000:01:045/00003513, №КИ/3210600000:01:045/00003514, №КИ/3210600000:01:045/00003515, №КИ/3210600000:01:045/00003507, №КИ/3210600000:01:045/00003511, №КИ/3210600000:01:045/00003518, №КИ/3210600000:01:045/00003519, №КИ/3210600000:01:045/00003482, №КИ/3210600000:01:045/00003480, №КИ/3210600000:01:045/00003476, №КИ/3210600000:01:058/00003493, №КИ/3210600000:01:058/00003495, №КИ/3210600000:01:058/00003484, №КИ/3210600000:01:058/00003500, №КИ/3210600000:01:058/00003504, №КИ/3210600000:01:058/00003506, №КИ/3210600000:01:045/00003520, №КИ/3210600000:01:058/00003510, №КИ/3210600000:01:045/00003529, №КИ/3210600000:01:045/00003530, №КИ/3210600000:01:045/00003531, №КИ/3210600000:01:058/00003570, №КИ/3210600000:01:045/00003541, №КИ/3210600000:01:058/00003505, №КИ/3210600000:01:058/00003496, №КИ/3210600000:01:045/00003491, №КИ/3210600000:01:045/00003536.
Оскільки, земельні ділянки були правомірно надані 48 громаданам і в подальшому відчужені ними, внаслідок такого відчуження право власності правомірно набуте Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Профіт» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Кастомс», відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання недійсним договору іпотеки від 23.12.2014 року № 1377, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Профіт» та Публічним акціонерним товариством «Банк Михайлівський» відносно земельних ділянок з кадастровими номерами: 32106000.00:01:045:0044, 3210600000:01:058:0030, 3210600000:01:045:0042, 3210600000:01 :045:0043 та визнання недійсним договору іпотеки від 30.06.2015 року № 910, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Кастомс» та Публічним акціонерним товариством «Банк Михайлівський» відносно земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:058:0029.
Враховуючи, що спірна земельна ділянка належить до державної власності і правомірно була вилучена у ДП «Радіопередавальний центр» за наказом ГУ Держземагентства у Київській області від 25.06.2013 року №КИ/3210600000:00:045/00001588 «Про припинення права користування земельною ділянкою», і згодом передана 48 громадянам, які згодом відчужили її на користь ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» та ТОВ «Компанія Інтер-Кастомс», при цьому не перебувала в комунальній власності і не належить Броварській міській раді, відсутні підстави стверджувати, що така земельна ділянка вибула з володіння законного власника поза його волею.
Таким чином, позовні вимоги про витребування на користь територіальної громади в особі Броварської міської ради з незаконного володіння Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Компанія Інтер-Профіт» земельних ділянок загальною площею 76,6705 га (з кадастровими номерами 3210600000:01:045:0044, 210600000:01:058:0030, 3210600000:01:045:0042, 3210600000:01:045:0043), загальною вартістю 2 622 131,10 грн., які розташовані по вул. Кутузова в м. Бровари, Київської області та витребування на користь територіальної громади в особі Броварської міської ради з незаконного володіння Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Інтер-Кастомс» земельної ділянки загальною площею 18,00 га (з кадастровим номером 3210600000:01:058:0029), вартістю 615600 грн., яка розташована по вул. Кутузова в м. Бровари, Київської області, задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства України, повно та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги не доведені та не обґрунтовані, тому задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
вирішив:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено: 25.10.2016 р.
Суддя Т.П. Карпечкін