Головуючий у 1 інстанції - Куденков К.О.
Суддя-доповідач - Гаврищук Тетяна Григорівна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2016 року справа №805/1436/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул.. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
Сухарька М.Г.
при секретарі судового засідання Святодух О.Б.,
за участю сторін по справі:
позивач: не з'явився,
відповідач: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року по справі №805/1436/16-а (головуючий І інстанції Куденков К.О.) за позовом Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році у сумі 7 377 477,12 грн. та пені у сумі 181 485,94 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року позовні вимоги задоволено, внаслідок чого стягнуто адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році у сумі 7 377 477,12 грн. та пені у сумі 181 485,94 грн.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку в частині того, що були створені формальні робочі місця з умовами праці 0,25 тарифної ставки, оскільки Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не визначає розміру ставки, за якою підприємство повинно здійснити працевлаштування інвалідів, а вказує на необхідність забезпечення прав зазначеної категорії осіб на працю з урахуванням реалізації власних творчих та виробничих здібностей та побажань.
Відповідач також зазначив, що в 2015 році особи з обмеженими фізичними можливостями центрами зайнятості на підприємство не направлялись. Заявлені робочі місця залишились вакантними у зв'язку з відсутністю необхідної кількості інвалідів. Тобто, обов'язок державної служби зайнятості щодо направлення інвалідів на працевлаштування, який покладено на неї чинним законодавством, не виконано. Відповідач вважає, що норми Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» свідчать про те, що виконання нормативу безпосередньо залежить від виконання обов'язку Державною службою зайнятості в частині направлення інвалідів для працевлаштування та зверненню особисто інвалідів на підприємство. Крім того, доказів того, що відповідач відмовляв інвалідам у працевлаштуванні суду не надано.
На адресу Донецького апеляційного адміністративного суду позивачем надіслано заперечення на апеляційну скаргу, у якому позивач просить провести розгляд адміністративної справи без участі представника позивача.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце апеляційного розгляду був повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду справи встановлено, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік від 22.02.2016 форми № 10-ПІ, наданого до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) відповідача становить 3690 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) -70, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (осіб) - 148, фонд оплати праці штатних працівників складає 349011,40. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 94583,04грн. сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - не зазначена.
Позивачем заявлені вимоги про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 78 нестворених робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у сумі 7377477,12 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у сумі 181485,94 грн.
Згідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-12 для підприємств, установ, організацій установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Наведений норматив для відповідача у 2015 році складав 148 робочих місця. Фактично на підприємстві працювало 70 інвалідів.
Відповідно до статті 20 наведеного Закону підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
За приписами ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно статті 5 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порядок та умови визначення потреб у зв'язку з інвалідністю встановлюються на підставі висновку медико-соціальної експертизи та з врахуванням здібностей до професійної і побутової діяльності інваліда. Види і обсяги необхідного соціального захисту інваліда надаються у вигляді індивідуальної програми медичної, соціально-трудової реабілітації і адаптації. Індивідуальна програма реабілітації є обов'язковою для виконання державними органами, підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями.
За приписами ст. 12 Закону України «Про охорону праці» підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
Аналіз зазначених вище положень дає підстави для висновку про те, що створення підприємством для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації неможливе без наявності інваліда, пошуком якого зобов'язані займатися органи працевлаштування, визначені у ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»; на підприємства покладений обов'язок із забезпечення певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів; обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.
Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затв. постановою КМ України від 31.01.2007 року № 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації, як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач протягом 2015 року інформував центр зайнятості про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом надання звітів про наявність вакансій для інвалідів за формою №3-ПН, а саме:
- до Луганського міського центру зайнятості відносно відокремленого підрозділу «Луганська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» надана:
- інформація про попит на робочу силу (вакансії) №33/03 від 12.01.2015р., №203/03 від 16.02.2015р., №342/03 від 16.03.2015р. №664/04 від 27.04.2015р., від 13.05.2015р., №913/04 від 04.06.2015р. №1127/04 від 03.07.2015р.) №1420 від 03.08.2015р. №1855/04 від 02.09.2015р. №2172/04 від 05.10.2015р. № 2392/04 від 02.11.2015р. № 2628/04 від 01.12.2015р.- 49 вакансій для інвалідів. При цьому всі вакансії зазначені з 0,25 тарифної ставки посадового окладу;
- до Марїнського районного центру зайнятості відносно відокремленого підрозділу «Курахівська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго»:
- інформація про попит на робочу силу (вакансії) №06/1-214 від 15.01.2015р. №06/1-523 від 13.02.2015р., №06/1-880 від 16.03.2015р., №06/1-1348 від 15.04.2015р., №06/1-1746 від 15.05.2015р., №06/1-2248 від 15.06.2015р., №06/1-2701 від 15.07.2015р., №06/1-3131 від 13.08.2015р., №06/1-3563 від 15.09.2015р., №06/1-4086 від 23.10.2015р., №06/1-4425 від 16.11.2015р., №06/1-4956 від 15.12.2015р. на 22 вакансії для інвалідів. При цьому всі вакансії зазначені з 0,25 тарифної ставки посадового окладу.
До Харцизького міського центру зайнятості відносно відокремленого підрозділу «Зуївська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» надана:
- інформація про попит на робочу силу (вакансії) №04-01/1099 від 11.09.2015р., №04-01/13 від 06.01.2015р., №04-01/208 від 06.02.2015р., №04-01/326 від 10.03.2015р., №04-01/790 від 10.04.2015р., №04-01/610 від 12.05.2015р., №04-01/733 від 16.06.2015р., №04/01-835 від 13.07.2015р., №04-01/977 від 12.08.2015р., №04-01/1204 від 12.10.2015р., №04-01/1239 від 13.11.2015р., №04-01/1296 від 11.12.2015р., на 28 вакансій для інвалідів. При цьому всі вакансії зазначені з 0,25 тарифної ставки посадового окладу.
Згідно до пояснень відповідача умови праці в звітах 3-ПН вказані загально та при безпосередньому зверненні інваліда на підприємство, між ним та роботодавцем будуть обумовлюватися такі умови праці як функції, обов'язки, тривалість робочого дня, тарифна ставка, розмір посадового окладу, враховуючи рекомендації МСЕК.
На підтвердження створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідачем також надані листи відокремленого підрозділу «Луганська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 13.05.2015р. №775/04, від 08.06.2015р. №945/04, від 13.07.2015р. №1197/04, від 11.08.2015р. №1584/04, від 07.09.2015р. №1959/04, від 12.10.2015р. №2235/04, від 09.11.2015р. №2456/04, від 08.12.2015р. №2712/04 до Луганського міського центру зайнятості якими було повідомлено про те, що згідно до вимог Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідачем створено робочі місця для працевлаштування інвалідів :підсобний робітник, розподілювач робіт, сторож золовідвалу, обхідник водопровідно-каналізаційної мережі, обхідник гідротехнічних споруд та просили направляти громадян, які є інвалідами, для працевлаштування на підприємстві.
Листами від 17.04.2015р. №04-01/505, від 15.05.2015р. №04-01/626, від 19.06.2015р. №04-01/750, від 17.07.2015р. №04-01/843, від 19.08.2015р. №04-01/993, від 16.09.2015р. №04-01/1111, від 16.10.2015р. №04-01/1205, від 19.11.2015р. №04-01/1268, від 18.12.2015р. №04-01/1348 відокремлений підрозділ «Зуївська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» повідомило Харцизький міський центр зайнятості про створення згідно до вимог Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» робочі місця для працевлаштування інвалідів: швачка з ремонту спецодягу, прибиральник території, прибиральник службових приміщень, обхідник водопровідно-каналізаційної мережі, слюсар-сантехнік та просили направляти громадян, які є інвалідами, для працевлаштування на підприємстві.
Листами від 23.03.2015р. №06-955, від 24.06.2015р. №06/1-2359, від 23.09.2015р. №06/1-3671, від 15.12.2015р. №06/1-4954 відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» просило Управління праці та соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області надати інформацію про інвалідів з метою подальшого працевлаштування на підприємстві.
Листом від 16.07.2015р. №951/02-03 Управління праці та соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації Донецької області повідомило відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СНІДЕНЕРГО», що у першому півріччі 2015р. інваліди, які мешкають у м. Курахове, за допомогою у працевлаштуванні не зверталися.
Також листами від 23.03.2015р. №06-956, від 24.06.2015р. №06/1-2361, від 28.09.2015р. №06/1-3752, від 15.12.2015р. №06/1-4953 відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» просив Марїнський районний центр зайнятості надати інформацію про інвалідів.
Листом від 31.03.2015р. №01-18/259 Марїнський районний центр зайнятості повідомив відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» про знаходження на обліку 10 інвалідів та про неможливість надати більш детальну інформацію.
Листом від 03.07.2015р. №01-18/757 Марїнський районний центр зайнятості повідомив відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» про знаходження на обліку 14 інвалідів та про неможливість надати більш детальну інформацію.
Листом від 09.10.2015р. №01-18/1277 Марїнський районний центр зайнятості повідомив відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» про знаходження на обліку 20 інвалідів та про неможливість надати більш детальну інформацію.
Листами від 23.04.2015р. №06/1-1417, від 25.05.2015р. №06/1-1871, від 24.06.2015р. №06/1-2360, від 21.07.2015р. №06/1-2775, 20.08.2015р. №06/1-3216, від 15.09.2015р. №06/1-3562 відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» повідомив Марїнський районний центр зайнятості про створення робочих місць для інвалідів та просив направляти громадян, які є інвалідами, на працевлаштування на підприємстві.
Листом від 13.07.2015р. №06-2659 відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» повідомив Марїнський районний центр зайнятості про готовність сприяти у проведені заходу «День відкритих дверей» 21.07.2015р.
У прес-релізі Марїнського районного центру зайнятості від 21.07.2015р. зазначено, що представник ДТЕК Курахівської ТЕС розповіла стисло про актуальні вакансії які є на підприємстві для осіб з обмеженими можливостями.
З викладеного вбачається, що відповідач протягом року повідомляв відповідні центри зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інваліднів.
Колегія суддів вважає, що заявлені до стягнення санкції є адміністративно - господарськими, відтак на них розповсюджуються загальні засади відповідальності учасників господарських відносин, визначені у статтях 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він ужив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
За приписами цієї норми у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог законодавства, відповідач направляв до центру зайнятості відповідну інформацію щодо можливості працевлаштування інвалідів, але робоче місце залишилось вакантним у зв'язку з не направленням для працевлаштування інвалідів уповноваженими органами.
Колегія суддів також зазначає, що указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Згідно ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII (надалі Закон №1669), період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач знаходиться на території де здійснюється антитерористична операція. Зуєвська ТЄС взагалі знаходиться на території тимчасово непідконтрольній Українській владі. Викладене, на думку колегії суддів, свідчить про наявність обставин непереборної сили.
Слід зазначати, що сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати України №2883/05-4 від 05.09.2014р. підтверджено настання у відповідача обставин непереборної сили з 14 квітня 2014р. при здійсненні господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей та дотриманні законодавчих актів, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що в даному випадку, позивачем не доведено наявність складу правопорушення, а тому відсутні підстави для господарсько-правової відповідальності відповідача.
Зазначення відповідачем у звітах за формою №3-ПН 0,25 тарифної ставки, не свідчить про неможливість працевлаштування інвалідів та не є підставою для господарсько-правової відповідальності у спірних правовідносинах.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року по справі №805/1436/16-а - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року по справі №805/1436/16-а - скасувати.
Відмовити у задоволенні позову Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році у сумі 7 377 477,12 грн. та пені у сумі 181 485,94 грн.
Судові витрати по справі у вигляді сплати судового збору покласти на позивача.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 25 жовтня 2016 року.
Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 26 жовтня 2016 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
М.Г.Сухарьок