ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/18339/16-а
провадження № 2-а/753/791/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" жовтня 2016 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Комаревцева Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, з 07.04.2016 року, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо призначення позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2007 рік в сумі 1 197,91 грн. з 07.041.2016 року - неправомірними, зобов`язати відповідача призначити пенсію за віком ОСОБА_2 відповідно до ст. 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2013-2015 р.р. з 07.04.2016 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він з 30.03.2001 року по 30.04.2016 року перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України м. Києва та отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивач 07.04.2016 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, 09.06.2016 року позивач звернувся із заявою про надання інформації щодо порядку обрахунку новопризначеної пенсії. У своїй відповіді відповідач повідомив, що право призначення пенсії можливе тільки один раз, тому вважає дану процедуру «переходом на інший вид пенсії» та при обрахунку заробітної плати застосував показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2007 рік.
Такі дії відповідача вважає незаконними та такими, що порушують його особисті інтереси, бо у його випадку відбувається перехід пенсії за вислугою років як військовослужбовця, призначеної Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовослужбовців та деяких інших осіб», на пенсію за віком на умовах, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто умови та порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами.
Розгляд справи здійснюється у передбаченому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження по справі, надав письмові заперечення на позов, в яких просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Підстав для розгляду справи в судовому засіданні немає.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Лівобережному об'єднанні Управління Пенсійного фонду України в місті Києві та раніше отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позивач 09.06.2016 року звернувся до відповідача із заявою про роз"яснення розрахунку призначеної пенсії.
Згідно відповіді Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 16.09.2016 року №13218/14/В-639/1 при призначенні пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., з посиланням на те, що він до цього отримував пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено переведення з одного виду пенсії за цим Законом на інший.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України від 09 липня 2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом № 2262.
Відповідно до статті 7 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону № 1058, призначається одна пенсія за її вибором.
Статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при розрахунку пенсії за віком застосовувався показник середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн, за рік, що передував призначенню пенсії за віком.
Даний перерахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки позивач не звертався до Управління з заявою про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.
Доводи відповідача судом не приймаються до уваги, так як в ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що вимоги позивача є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. ст. 158, 159, 160-163, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, з 07.04.2016 року - задовольнити.
Визнати незаконними дії Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо призначення ОСОБА_2 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік у сумі 1197,91 грн. з 07.04.2016 року.
Зобов`язати Лівобережне об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за віком з 07.04.2016 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2013-2015 р.р.
Стягнути з Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_2 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
СУДДЯ: КОМАРЕВЦЕВА Л.В.