Справа № 727/7219/16-а
Провадження № 2-а/727/234/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2016 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Семенка О.В.
при секретарі Гончарук Н.Г.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Кімчинської М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Шевченківського районного суду м. Чернівці адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання його вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
23 вересня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання його вчинити певні дії.
Посилався на те, що він з 13 грудня 1996 року до даного часу перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугою років, обчислену відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% середньомісячного заробітку.
Зазначає, що 23 лютого 2016 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/131 вих-16 від 18.03.2016 року про середньомісячний заробіток після його підвищення відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року в розмірі та відсотках відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-111 (2663-14).
30.08.2016 року у перерахунку пенсії відповідачем відповідно до його заяви, зареєстрованої за номером 391 /Г-11, йому було відмовлено.
Вважає, що зазначена відмова у перерахуванні йому пенсії є незаконною, оскільки суперечить чинному законодавству.
Просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Чернівецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років йому. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Чернівецькій області провести перерахунок пенсії на підставі заяви від 23 серпня 2016 року з урахуванням поданої довідки прокуратури Чернівецької області від 18 березня 2016 року №18/131вих-16 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-111 в розмірі 90 відсотків місячного заробітку, починаючи з 23 серпня 2016 року (з дня звернення до відповідача) та здійснювати відповідні виплати. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за вислугу років за період з 23 серпня 2016 року по день перерахунку та стягнути судові витрати по сплаті судового збору.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років та зобов'язати провести йому перерахунок пенсії з підстав, вказаних в позовній заяві, повністю підтвердивши викладені в ній обставини.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснила, що з 13.12.1996 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру». Пенсія за вислугу років призначена із розрахунку 75% від суми місячного заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 01.08.2001 Позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90%. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою про проведення перерахунку пенсії. Головним управлінням відмовлено в перерахунку пенсії Позивачу керуючись наступними нормами чинного законодавства: Відповідно до п. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VI (надалі - Закон) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Наразі Кабінетом Міністрів України не визначено механізм перерахунку пенсій працівникам прокуратури, а отже відсутній чинний нормативно-правовий акт, який регулює питання проведення перерахунку пенсій прокурорським працівникам. Тому, пенсія призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не перераховуються при підвищенні розміру заробітної плати, оскільки відсутній чинний нормативно - правовий акт, який би регулював та визначав умови для проведення даного перерахунку пенсії. Крім того пояснила, що в довідці прокуратури Чернівецької області від 18.03.2016 №18/131 вих-16 про заробітну плату відсутня інформація про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що суперечить вимогам частини 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-УІІ (а також частині 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ), згідно з якою пенсія прокурорському працівнику обчислюється від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Просила відмовити в повному обсязі у задоволенні позову ОСОБА_1
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 13 грудня 1996 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (до 01 квітня 2016 року в управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернівцях) як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.11), і отримує пенсію в розмірі 90% середньомісячного заробітку.
23 серпня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати (копія на а.с.9) відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року в розмірі та відсотках відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-111 (2663-14), при цьому надавши довідку прокуратури Чернівецької області №18/131 вих-16 від 18.03.2016 року (копія на а.с.12).
Листом від 30.08.2016 року за номером 391 /Г-11 відмовлено позивачу ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідачем. Як підставу відмови у перерахунку позивачу пенсії відповідач навів Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, Прикінцевими положеннями (п.5) якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, ні загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до закону України «Про прокуратуру". Крім того, відповідач зазначив, що з набранням чинності Закону країни «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII частина статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, яка стосується перерахунку пенсій працівникам прокуратури, втратила чинність. Відповідач зазначив, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури відповідно до п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-УІІ визначаються Кабінетом Міністрів України, яким на сьогодні такі не визначено (а.с.10).
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 05 листопада 1991 року. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше не менше 20 років, в тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку, пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місячним зверненням за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-УІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті). Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Внесені Законами № 3668-УІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" і № 1166-УІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-УІ і № 1166-УІІ не зазнали.
На підставі наведених норм закону відповідач зобов'язаний був із 01 грудня 2015 року перерахувати позивачу ОСОБА_1 пенсію, встановивши її у розмірі 90% середньомісячного заробітку.
З правової позиції Конституційного Суду України вбачається, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відносно цих вимог закону суд вважає, що відповідач не довів правомірності свого рішення щодо відмови позивачу ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05 листопада 1991 року) в розмірі 90 відсотків його середньомісячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/131вих-16 від 18 березня 2016 року, цим самим порушив конституційне право позивача, передбачене ч.1 ст.46 Конституції України, та діяв не у відповідності з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України, якою на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб покладено обов'язки діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі заяви від 23 серпня 2016 року з урахуванням поданої довідки прокуратури Чернівецької області від 18 березня 2016 року №18/131вих-16 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-111 в розмірі 90 відсотків місячного заробітку, починаючи з 23 серпня 2016 року (з дня звернення до відповідача) та здійснення відповідної виплати, зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за вислугу років за період з 23 серпня 2016 року по день перерахунку - є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені, то у відповідності до вимог ст.94 ч.1 КАС України суд вважає, що з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь позивача належить стягнути понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 грн. 20 коп., сплаченого згідно квитанції (а.с.1).
На підставі викладеного, ст.ст.19, 22, 46, 58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року, постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР та керуючись ст.ст.6, 7, 9, 11, 14, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання його вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Чернівецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Чернівецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 23 серпня 2016 року з урахуванням поданої довідки прокуратури Чернівецької області від 18 березня 2016 року №18/131вих-16 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-111 в розмірі 90 відсотків місячного заробітку, починаючи з 23 серпня 2016 року (з дня звернення до відповідача) та здійснювати відповідні виплати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за вислугу років за період з 23 серпня 2016 року по день перерахунку.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 гривня 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.
СУДДЯ: О.В. Семенко