УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2016 року № 876/6229/16 Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 липня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області, Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області в особі сектору державної реєстрації, про визнання незаконними дій, скасування державної реєстрації,
встановив:
У лютому 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідачів ДПІ у м. Тячів ГУ Міністерства доходів і зборів у Закарпатській області, Реєстраційної служби Тячівського РУЮ, в якому просив: 1) визнати незаконними дії особи з назвою «Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління Міністерства доходів і зборів у Закарпатській області» щодо складання Вимоги № Ф-957-25 від 16.11.2015 р. про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3790, 56 грн., у зв'язку з відсутністю у останньої відповідного обсягу повноважень; 2) скасувати державну реєстрацію особи з назвою «Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління Міністерства доходів і зборів у Закарпатській області» як таку, що проведена на підставі не чинних установчих документів, з порушенням вимог ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10.06.2016 р. замінено обох відповідачів на належних відповідачів Державну податкову інспекцію у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області та Тячівську районну державну адміністрацію Закарпатської області в особі сектору державної реєстрації.
Відповідачі позову не визнали, у суді першої інстанції подали заперечення, просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01.07.2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.07.2016 р. виправлено описку у повному тексті вказаної постанови, а саме: вважати вірною дату винесення постанови 01.07.2016 р..
З цією постановою суду першої інстанції від 01.07.2016 року не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду є протиправною, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції узаконив неправильно зареєстровану «державну» установу. Апелянт вказує на відсутність адаптації Типового положення про податкову службу до Тячівського району. Реєстрація наказу про затвердження даного Положення в органах юстиції відсутня, чим грубо порушено вимоги Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992 р. № 493/92. Крім того, апелянт звертає увагу на не врахування судом першої інстанції факту незаконного перерахування коштів ДПІ у місті Тячів, які є власністю місцевого бюджету Територіальної громади с. Буштино.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену постанову суду від 01.07.2016 року та прийняти нове рішення по даній справі.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що дану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 25.06.2008 року зареєстрований Тячівською РДА як суб`єкт господарювання за № 23190000000005866, взятий на облік у ДПІ у Тячівському районі як платник податків з 26.06.2008 року за № 9916. Позивач перебуває на спрощеній системі оподаткування, як платник єдиного внеску.
ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області сформовано та направлено на адресу ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу № Ф-957-25 від 16.11.2015 року, на підставі ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в сумі 3790,56 грн. (а.с. 14).
Рішенням ДФС України від 15.01.2016 року № 325/ф/99-99-10-01-07.25 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.11.2015 року № Ф-957-25 ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області та рішення за результатом розгляду первинної скарги від 14.12.2015 року №422/ф/07-16-10-04-48 ГУ ДФС у Закарпатській області залишено без змін, а скаргу ФОП ОСОБА_1 від 20.12.2015 року №б/н - без задоволення (а.с. 11).
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції вірно враховано, що засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління ПФ України 27.09.2010 року №21-5.
Так, згідно ст.1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.4 Закону, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Пункт 1 ч. 2 Закону вказує, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частина 8 ст. 9 Закону передбачає, що платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з п. 4 ст. 25 Закону, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Позивачем не надано і в матеріалах справи немає доказів щодо відсутності у позивача заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що визначено розглядуваною вимогою від 16.11.2015 року.
Відносно позовної вимоги про скасування державної реєстрації ДПІ в м. Тячів, то судом першої інстанції також вірно зазначено, що постановою КМ України від 21.05.2014 року № 160 «Про утворення Державної фіскальної служби», реорганізовано Міністерство доходів і зборів України шляхом перетворення у Державну фіскальну службу, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність і координація якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України від 06.08.2014 року № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи ДФС та реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДФС. Цією постановою затверджено переліки територіальних органів ДФС, які утворюються, та територіальних органів Міндоходів, які реорганізуються. Згідно додатку 2 до цієї Постанови, ДПІ у Тячівському районі ГУ Міндоходів реорганізовується шляхом приєднання до ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС.
Положенням про ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області, затвердженим наказом ДФС України від 21.08.2014 року №64, врегульовано, що ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області є територіальним органом ДФС, який підпорядковується ДФС України та ГУ ДФС у Закарпатській області. Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області є органом доходів і зборів.
Згідно з абзацом д) пункту 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМ України від 28.12.1992 р. № 731, на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм.
Так, положення про ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області містить норми, які спрямовані на організацію роботи працівників ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області і не зачіпає інтереси громадян та не містить норм міжвідомчого характеру.
Відповідно до п. 9 Положення №236 від 21.05.2014 р., ДФС України в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінфіну, видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання. Тоді як, Міністерство фінансів України, що спрямовує і координує діяльність ДФС України через Кабінет Міністрів України, відповідно до п.8 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року №446/2011, у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Нормативно-правові акти Міністерства фінансів України, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Суд першої інстанції вірно встановив, що положення про ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області розроблено на виконання постанови КМ України від 25.05.2011 року № 563 «Про затвердження Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади», а тому не підлягає державній реєстрації.
Частиною 1 ст.1 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції чинній на час проведення реорганізації), дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Згідно ч.1 ст.4 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, здійснюється шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 13 ст.37 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.
Державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Закарпатської області відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 23.09.2015 року внесено запис №13191120005002897 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи «Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області», про що видано повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи від 23.09.2015 року за №116/02.4-14 (а.с.58).
Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області є правонаступником Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області.
Отже, державна реєстрація юридичної особи ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області проведена у повній відповідності до порядку передбаченого ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржена позивачем постанова суду винесена з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для її скасування.
Керуючись ст.ст. 41 ч.1, 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 липня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області, Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області в особі сектору державної реєстрації, про визнання незаконними дій, скасування державної реєстрації - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Л.Я. Гудим
В.В. Святецький
Повний текст ухвали виготовлено 24.10.2016 року.