УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2016 року Справа № 876/6558/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді-доповідача Яворського І.О.,
суддів: Дяковича В.П., Онишкевича Т.В.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
з участю осіб:
позивача по справі: представника ОСОБА_2
відповідача по справі: представника Холявка І.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2016 року по справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_4 в травні 2016 року звернувся з позовом в суд до Державної фіскальної служби України та просив визнати протиправними дії ДФС України по виключенню із системи електронного адміністрування податку на додану вартість суми, на яку ФОП ОСОБА_4 має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 1 851 088 (один мільйон вісімсот п'ятдесят одну тисячу вісімдесят вісім) гривень 00 копійок; зобов'язати ДФС України відобразити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку ФОП ОСОБА_4 має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1 851 088 (один мільйон вісімсот п'ятдесят одну тисячу вісімдесят вісім) гривень 00 копійок.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що в липні 2015 року ним було подано в Державну податкову інспекцію у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, згідно з якою в рядку 24 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) була відображена сума 1 851 088,00 грн. Правомірність формування позивачем такого від'ємного значення по ПДВ підтверджено податковим органом за результатами документальної перевірки. Ця сума, відповідно до положень ст. 200-1 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла до 29.07.15р.), була зарахована податковим органом на електронний рахунок платника ПДВ, як сума від'ємного значення на яку платник має право зареєструвати податкові накладні. Однак, 01.04.16р. ДФС України, без жодних на це підстав, виключено вказану суму з електронного рахунку позивача. Такі дії податкового органу позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим просить зобов'язати відповідача відновити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість вказану суму від'ємного значення.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2016 року в справі №813/1721/16 адміністративний позов було задоволено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Державною фіскальною службою України подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2016 року в справі №813/1721/16 та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ФОП ОСОБА_4 перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Сихівському районі м.Львова. З 30.09.1997р. зареєстрований платником податку на додану вартість.
ФОП ОСОБА_4 20.07.2015 року подано до податкового органу податкову декларацію за червень 2015 року (реєстраційний номер НОМЕР_1), відповідно до якої сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду склала 1 851 088 грн. (рядок 24 податкової декларації).
Згідно з актом ДПІ у Сихівському районі м.Львова № 183/17-20/НОМЕР_2 від 24.02.16р. «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ОСОБА_4 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.15р. по 31.12.15р.», податковим органом не встановлено порушень правильності та повноти декларування податкового кредиту по ПДВ за червень 2015 року.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким Податковий кодекс України доповнено статтею 200-1, що запровадила нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX ПК України: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Відповідно до пункту 200-1.1 статті 200-1 ПК України (у редакції, яка діяла до 29.07.2015 року) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» із змінами та доповненнями (далі - Порядок №569).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку №569, електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
За змістом пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України (у редакції, яка діяла до 29.07.2015 року) платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, яка зазначена у цій статті.
29.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 року №643-VІІІ, яким підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 34, яким встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.
Підпунктом 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Прикінцеві положення» ПК України встановлено, що зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).
ДФС України, після початку роботи системи у штатному режимі на постійній основі, 11.08.2015 року відображено показники 24 рядка податкової декларації позивача за червень 2015 року в системі електронного адміністрування ПДВ в розмірі 1 851 088 грн., як суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних, що підтверджується наявним у справі витягом від 23.05.16 року
Разом з цим, 01.04.2016 року відповідачем зменшено на електронному рахунку ФОП ОСОБА_4 суму від'ємного значення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в розмірі 1 851 088 грн.
Як зазначає відповідач, коригування сум на електронному рахунку позивача відбулось у зв'язку з присвоєнням податковій декларації по ПДВ за червень 2015 року статусу «До відома», за самостійним рішенням ФОП ОСОБА_4
Однак, в листі Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (Сихівське відділення) № 7684/10/13-01-13-50/571 від 03.08.16р. зазначено, що вказана податкова декларація є прийнятою - статус «основна декларація». Крім цього, податковий орган повідомив, що будь-яке коригування показників податкової звітності, поданої платниками в електронному вигляді неможливе.
Наведене, на думку суду, призвело до порушення суб'єктом владних повноважень принципу захисту обґрунтованих сподівань (reasonable expectations), який тісно пов'язаний із принципом юридичної визначеності (legal certainty) і є невід'ємним елементом принципу правової держави та верховенства права. Як зазначено у справі Black Clawson Ltd. v. Papierwerke AG, (1975) AC 591 at 638, сприйняття верховенства права як конституційного принципу вимагає того, аби будь-який громадянин, перед тим, як вдатися до певних дій, мав змогу знати заздалегідь, які правові наслідки настануть.
Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Як зазначив Європейський суд у справі Yvone van Duyn v. Home Office принцип правової визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатись на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, якій загалом не має автоматичної прямої дії.
Така дія названого принципу пов'язана із іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатись на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
Враховуючи наведене, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а таким чином рішення суду першої інстанції необхідно залишити в силі.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2016 року в справі №813/1721/16 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя-доповідач І.О. Яворський
Судді В.П. Дякович
Т.В. Онишкевич
Повний текст виготовлено 24.10.2016 року