Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/2530/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2016 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Креденець О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобовязання призначення пенсії із зниженням пенсійного віку , -
В С Т А Н О В И В:
26.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду та просить зобовязати Овруцьке обєднане управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію як ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи 1986 року із зниженням пенсійного віку на 8 років у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з моменту звернення, мотивуючи тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2-ї категорії, і так як він з 05.02.1987 по 23.02.1987 виконував роботи у зоні відчуження, то відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років. Однак, відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які підтверджують його роботу в зоні відчуження в певний період.
Позивач просить справу розглядати у його відсутність.
Відповідач надав заперечення проти позову в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та справу розглядати у відсутність свого представника.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач при досягненні 52 років, що підтверджується паспортом серії ВМ №316080 (а.с.4) звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
З листа Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1817/02 від 08.06.2016 вбачається, що позивачеві відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що відсутня довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122. В наданій довідці первинні документи не зазначені.
Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - передбачено зменшення віку на 8 років.
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
ОСОБА_1 отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. категорії 2.
Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.2 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Належність позивача до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним.
Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими вищезазначеним Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Крім того, 11.07.1997 року позивачу була проведена перереєстрація посвідчення, яке відповідає всім вимогам, встановленим пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 51 від 20.01.1997 року. Тобто, при проставленні відповідного штампу «Перереєстровано» на зазначеному посвідченні Житомирською облдержадміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.
До матеріалів справи долучено й інші первинні документи, що підтверджують факт перебування позивача у зоні відчуження у період з 05.02.1987 по 23.02.1987, зокрема: копія наказу Автобази треста «Житомирводострой» №41 від 04.02.1987 року та копія довідки Відкритого акціонерного товариства «Житомирводбуб» Житомирська автобаза № 43 від 11.02.2015 року.
Таким чином, подані позивачем документи не викликають сумнівів у його перебуванні у зоні відчуження, а тому суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив йому у призначенні пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорія 2 із зниженням пенсійного віку на 8 років у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та до висновку про задоволення позову.
Відповідно до правових норм, які закріплені в ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач звернувся за призначенням пенсії 29 лютого 2016 року, що підтверджується копією заяви про призначення/ перерахунок пенсії №299 від 29.02.2016 року.
Таким чином, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку, пенсія за віком має бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 19.02.2016 року.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорія 2 із зниженням пенсійного віку на 8 років у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 19.02.2016 року.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_2