Справа № 161/11672/16-а
Провадження № 2-а/161/637/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :
головуючого судді Кихтюка Р.М.,
при секретарі Козак О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він з 03.07.2008 року перебуває на обліку в Луцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому, останній місцем роботи була посада головного державного інспектора з охорони праці управління Держпраці у Волинській області.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 року за №1013 (пункт 3), яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» підвищуються на 25 відсотків.
Вказує, що 26.08.2016 року він звернувся до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про здійснення перерахунку йому пенсії державного службовця у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки управління Держпраці у Волинській області від 26.08.2016 року № 16.
Однак, рішенням Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 02.09.2016 року йому було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки згідно з ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» перерахунок пенсій державним службовцям не передбачений.
Вважає, що дії управління Пенсійного фонду щодо відмови у перерахунку йому пенсії, виходячи з розміру 89 % від суми заробітної плати, що зазначена у довідці та без обмеження її максимального розміру, є неправомірними і такими, що порушують його соціальні права на пенсійне забезпечення.
У звязку з чим, просить суд визнати дії Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області неправомірними щодо відмови йому у перерахунку пенсії державного службовця у звязку із підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Зобов'язати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області перерахувати з 01.09.2016 року та виплатити йому пенсію державного службовця у звязку із підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у розмірі 89% від суми заробітної плати, викладеної в довідці управління Держпраці у Волинській області від 26.08.2016 року № 16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям без обмеження її максимального розміру.
В судове засідання позивач не зявився, проте подав суду заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявилась, проте подала суду заяву, в якій просить справу слухати у її відсутності та відмовити у задоволенні позову із підстав, викладених у письмових запереченнях.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 03.07.2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області як одержувач пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
26.08.2016 року позивач звернувся у Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою здійснити перерахунок їй пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки управління Держпраці у Волинській області від 26.08.2016 року № 16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Рішенням Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 02.09.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії (а.с. 7).
Відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу»на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленост. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першоїст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Згідно з ст. 37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановленийПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року(в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу»таПостанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000в редакції, яка була чинною на час набрання чинності.
Статтею 22 Конституції Українивизначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод..
Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Згідно з ч. 1ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Ч. 2ст. 71 КАС Українипередбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як слідує із змісту ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Безпідставне є твердження позивача про проведення перерахунку без обмеження максимального розміру пенсії, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для, осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. 10740 грн.).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що слід визнати протиправними дії Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу; та зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок призначеної пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, відповідно до довідки управління Держпраці у Волинській області від 26.08.2016 року № 16 про заробітну плату.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 7, 71 ч.2, 99, 159-163, 183-2 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення»,Законом України «Про державну службу»,Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,Законом України «Про оплату праці», суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області протиправними щодо відмови в перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), з врахуванням підвищення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки управління Держпраці у Волинській області від 26.08.2016 року № 16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Зобовязати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити з 01.09.2016 року перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), з врахуванням підвищення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою встановлено нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери в розмірі 90% від суми заробітної плати, викладеної у управління Держпраці у Волинській області від 26.08.2016 року № 16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
В задоволенні решти позову відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Р.М. Кихтюк