Постанова № 62218383, 07.09.2016, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
07.09.2016
Номер справи
646/7802/16-а
Номер документу
62218383
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 646/7802/16-а

№ провадження 2-а/646/144/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.09.2016 року м. Харків

Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:

головуючий суддя Єжов В.А.

при секретарі Марковій О.В.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача Павленка О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, суд

В С Т А Н О В И В:

В липні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги порушенням відповідачем її права на доступ до інформації.

Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 працювала на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора відділу планування проведення перевірок та взаємодії із структурними підрозділами управління аудиту юридичних осіб ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова та вийшла на пенсію державного службовця в липні 2007 року у зв'язку із виявленим станом здоров'я. 13 червня 2016 року позивач звернулась до Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, яка є правонаступником ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова, із проханням надати їй довідки про підвищення посадових окладів держслужбовців з 01.12.2015 та з 01.05.2016. 29 червня 2016 року Східна ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області своїм листами № 572/Н/20-38.05-30 та № 573/Н/20-38.05-30) відмовила позивачці в наданні зазначених довідок, мотивуючи відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсій, а відповідно і довідок про заробітну плату, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу". З позицією відповідача позивачка категорично не згодна, оскільки на її розсуд вона не відповідає вимогам законодавства.

Посилаючись на викладене, позивач просить суд визнати неправомірними відмови суб'єкта владних повноважень у видачі довідок про підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 та з 01.05.2016 та покласти на нього обов'язок видати таки довідки, стягнути на її користь відшкодування моральної шкоди в сумі 24000 грн..

В судове засідання позивач підтримала позовні вимогу на обґрунтування яких послалась на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважав, що відмовляючи у видачі довідок службова особа відповідача діяла у відповідності з чинним законодавством, законні права та інтереси позивача при цьому порушені не були.

Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази в межах заявлених позовних вимог (ст. 11 КАС України), суд встановив наступне.

ОСОБА_1 працювала на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора відділу планування проведення перевірок та взаємодії із структурними підрозділами управління аудиту юридичних осіб ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова та вийшла на пенсію державного службовця в липні 2007 року у зв'язку із виявленим станом здоров'я, який перешкоджає продовженню даної роботи.

Східна ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області є правонаступником ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова.

13 червня 2016 року позивач звернулась до Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області з проханням надати їй довідку про підвищення посадових окладів держслужбовців з 01.12.2015 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. N 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідку про підвищення посадових окладів держслужбовців з 01.05.2016 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 р. N 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 травня 2016 року N 322 та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про порядок перерахунку пенсій» відповідно до Закону України «Про державну службу», яка була чинною на момент її виходу на пенсію.

29 червня 2016 року Східна ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області своїм листами № 572/Н/20-38.05-30 та № 573/Н/20-38.05-30) відмовила позивачці в наданні зазначених довідок, мотивуючи це тим, що підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», та видачі довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 відсутні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року і застосовується з 01.12.2015, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25 %.

Згідно ст. 371 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.12.2015.

Відповідно до статей 1 і 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

За правилами п.1 ч.1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

У відповідності до п.1 ч.3 ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.

Частиною 2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено право запитувача звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Згідно із ст. 23 ч. 1, ч.2 п. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити відмову в задоволенні запиту на інформацію.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач не є суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат. Зазначені повноваження здійснює Пенсійний Фонд України. А форма довідки для перерахунку пенсії, яку повинен надати відповідач, передбачена Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670».

На момент подачі ОСОБА_1 заяви про видачу довідок про розмір заробітної плати з постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 30.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено положення, що визначало порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Проте, нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Вона передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За таких обставин, зазначені позовні вимоги щодо визнання неправомірними відмов у видачі довідок і покладання обов'язку видати довідки - підлягають задоволенню.

Окрім того, позивач, виходячи з наявних у неї захворювань та 2 групи інвалідності, вважала, що неправомірними діями відповідача їй було завдано моральної шкоди, яка виразилася у психоемоційному перенапруженні, нервовому потрясінні та стресі, внаслідок чого різко погіршився стан здоров'я і їй довелося звернутися за медичною допомогою. Розмір відшкодування моральної шкоди вона оцінює в 24000 грн.

Відповідно до ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

Згідно п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової шкоди)» під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Суд вважає необхідним зазначити, що позивачкою не надано доказів спричинення моральної шкоди. На розсуд суду, нею не доведено факти спричинення такої шкоди, тому відсутні підстави для задоволення позову в цій частині.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 9, 71, 88, 99, 100, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 1, 4, 10, 13, 19 Закону України « Про доступ до публічної інформації », Законом України «Про державну службу», Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.

Визнати незаконними дії Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про підвищення посадових окладів державних службовців з 01.05.2016 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292.

Зобов'язати Східну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області надати ОСОБА_1 довідку про підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.

Зобов'язати Східну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області надати ОСОБА_1 довідку про підвищення посадових окладів державних службовців з 01.05.2016 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення на її користь відшкодування моральної шкоди в розмірі 24000 грн. - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд міста Харкова.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя: В.А. Єжов