6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 жовтня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/856/16
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.
за участю
секретаря судового засідання Михальченко Д.С.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Лисичанський гумово-технічний завод» до управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
27 липня 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Лисичанський гумово-технічний завод» (далі - ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ», Позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області (далі - управління Держгеокадастру у м. Лисичанську, Відповідач) в якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 1,2 при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,6389 га, землекористувач - ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 22 (будівля котельної), та яка знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, вул. Незалежності (Орджонікідзе), 128;
- скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №32-28-0.2-979/2-16 від 08.07.2016, виданий управлінням Держгеокадастру у м.Лисичанську Луганської області;
- зобов'язати управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,6389 га, землекористувач - ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» для розміщення та експлуатації будівлі цеху №22 (будівля котельної), та яка знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, вул. Незалежності (Орджонікідзе), 128, з урахуванням частин, з яких складається вказана земельна ділянка і застосовувати відповідні значення коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання кожної частини земельної ділянки, а саме: під капітальну триповерхову забудову - 0,2251 га, значення Кф - 1,2 (землі промисловості); під споруди -0,0941 га - значення Кф - 1,2 (землі промисловості); під проїзди, проходи - 0,0446 га - значення Кф - 0,1 (інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту; під зелені насадження - 0,2751 га - значення Кф - 0,5 (інші землі - землі зелених насаджень) та видати ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки.
В обґрунтування позову зазначив, що на підставі рішень Лисичанської міської ради про надання в строкове платне користування земельних ділянок, які за цільовим призначенням відносяться до земель підприємств іншої промисловості, у 2007 році Позивачем було укладено з останньою договір оренди землі. З 01.01.2015 розмір орендної плати, яку Позивач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, відповідно до Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ, затвердженого рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 № 77/1236, безпосередньо залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. 12.07.2016 ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» отримало витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до якого її розмір, з урахуванням значення коефіцієнту Кф (коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки) 1,2 складає 1836531,17 грн, що є на думку Позивача, неправомірним.
Оскільки земельна ділянка, надана в оренду, складається із декількох частин, функціональне використання яких різниться між собою, тому Позивач вважає, що при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, необхідно враховувати частини, з яких складається вказана земельна ділянка і застосовувати відповідні значення коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання кожної частини земельної ділянки.
А значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання загальної площі земельної ділянки повинно визначатись розрахунково. Відтак, на думку Позивача, невірна нормативна грошова оцінка земельної ділянки в свою чергу призвела до невірного розрахунку орендної плати за землю.
На підставі вищевикладеного, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не прибув, на адресу суду надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника (а.с. 96).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за відсутності відповідача (а.с. 75, 83), також надав до суду письмові заперечення (а.с. 49-54), в яких посилався на наступне.
Орендованій Позивачем земельній ділянці присвоєно один кадастровий номер 4411800000:56:002:0012. Згідно з грошовою оцінкою земель міста Лисичанська, затвердженого рішенням Лисичанської міської ради від 01.02.2002 № 436, до земель промисловості було застосовано коефіцієнт функціонального використання - 1,2. Крім того, було складено акт встановлення та узгодження меж земельної ділянки, який підписаний Позивачем та скріплений печаткою підприємства і свідчить про те, що були погоджені межі однієї земельної ділянки площею 0,6389 га без розбивки на окремі частини. Відповідно до розрахунку орендної плати до Договору орендна плата складає 18480,82 грн. Зазначений розмір орендної плати на підставі грошової оцінки був прийнятий позивачем, що також підтверджується підписом посадової особи ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» та печаткою підприємства.
У виданому у 2016 році витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки застосований такий самий коефіцієнт функціонального використання, як і на момент підписання договору оренди землі від 15.03.2007, тобто Кф - 1,2. Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням інженерно-інфраструктурних факторів, виконувався на підставі листа управління власності Лисичанської міської ради від 21.01.2016 № 58/01-02. На підставі вищевикладеного, просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Відповідно до статті 19 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами частини третьої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що Позивач - ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ», ідентифікаційний код 31097964, зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області 11.08.2000 за № 13811200000000017.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» є: 22.19 виробництво інших гумових виробів, 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 46.90 неспеціалізована оптова торгівля, 47.89 роздрібна торгівля лотків і на ринках іншими товарами (а.с. 13-16).
Відповідно до рішення Лисичанської міської ради від 21.02.2007 № 217, ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» було надано в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 0,6389 га за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе (Незалежності), 128, що не заперечується сторонами (а.с. 20, 68).
15.03.2007 між Лисичанською міською радою як орендодавцем - власником землі та ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» було укладено договір оренди землі, відповідно до якого позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 22 (будівля котельної), яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128 (а.с. 17-19).
Згідно п.2 зазначеного договору оренди, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6389 га, у тому числі:
- під капітальну триповерхову забудову - 0,2251 га;
- під споруди - 0,0941 га;
- під проїзди, проходи - 0,0446 га;
- під зелені насадження - 0,2751 га.
На земельній ділянці розташовані будівлі та споруди, що належать орендарю на підставі приватної власності (п.3 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період експлуатації 1232054,76 грн (пункту 5 договору)
Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 18480,82 грн (пункту 9 договору). Зазначений розмір орендної плати на підставі грошової оцінки був прийнятий позивачем, що також підтверджується підписом посадової особи ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» та печаткою підприємства в договорі.
Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, коефіцієнтів орендної плати, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (пункту 12 договору).
В розділі «Умови використання земельної ділянки» вказано, що земельна ділянка передана в оренду для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 22 (будівля котельної), градирні. Цільове призначення земельної ділянки - землі підприємств іншої промисловості (підпункту 14-15 договору оренди).
Відповідно до довідки про склад земельних угідь земельної ділянки, по проекту землеустрою ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ», цільове використання земельної ділянки - землі промисловості (а.с. 71).
В акті прийому-передачі об'єкта оренди - земельної ділянки також зазначена ціль використання - для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 22 (будівля котельної) (а.с. 72).
Згідно пункту 17 договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту відведення земельної ділянки. Невід'ємними частинами договору (пункт 40) є:
- план земельної ділянки;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі об'єкта оренди;
- проект відведення земельної ділянки;
- розрахунок розміру орендної плати.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» було розроблено ПП ОЦВ «Агроцентрнаука», відповідно до якого метою використання земельної ділянки площею 0,6389 га, розташованою за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Орджонікінзе,128 є розміщення та експлуатація будівлі цеху № 22 (будівля котельної) (а.с.69). Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки пройшов Державну експертизу землевпорядної документації, про що зроблено висновок Державної експертизи землевпорядної документації від 17.01.2007 №103 (а.с.70), відповідно до якого Позивачу виділена земельна ділянка площею 0,6389 га, яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікінзе, 128 для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 22 (будівля котельної).
12.07.2016 ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» було видано витяг Управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.07.2016 № 32-28-0.2-979/2-16 (а.с. 24), згідно якого розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площею 0,6389, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Незалежності (Орджонікідзе), 128, та, яка надана позивачу в користування для розміщення та експлуатації будівлі цеху №22 (будівля котельної), з урахуванням значення коефіцієнту Кф (коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки) 1,2 складає 1836531,17 грн. Тобто, Відповідач при розрахунку розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,6389 га застосував до всієї площі значення коефіцієнту, яким характеризує функціональне використання земельної ділянки -1,2 - як землі промисловості.
Згідно Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, (форми №№ 22 (будівля котельної) 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженої Наказом Державного комітету статистики України 05.11.1998 № 377, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин землі промисловості зазначались у графі 37, відповідно до якої землі промисловості - це землі, на яких провадяться головним чином промислові види діяльності, включно зі всіма допоміжними територіями, зокрема, під'їзні дороги та проїзди, очисні споруди, поля фільтрації цукрових заводів, стоянки, складські площадки, території закладів управління і таке інше.
Спірним питанням в даних правовідносинах є визначення функціонального призначення земельної ділянки загальною площею 0,6389 га, викладене у витязі Управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.07.2016 № 32-28-0.2-979/2-16 з урахуванням значення коефіцієнту Кф (коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки) 1,2.
Відповідно до статті 79 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно із статтями 19, 20 ЗК України, за основним цільовим призначенням земельна ділянка віднесена до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,6389 га, цільове призначення земельної ділянки - землі підприємств іншої промисловості.
Відповідно до статті 66 ЗК України, до земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд.
Відповідно до вимог статті 15 Закону України від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі», одними з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.
Статтею 30 вказаного закону визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. Відповідно до частини першої статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
З умов договору випливає, що спірна земельна ділянка відноситься за функціональним призначенням до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що також підтверджено розрахунком орендної плати, в якому коефіцієнти застосовані та орендна плата обрахована в цілому для земельної ділянки без її поділу на ділянки, розташовані під будівлями, під зеленими насадженнями та проїздами, проходами й площадками.
У позовній заяві Позивач посилається на те, що коефіцієнт використання земельної ділянки 1,2 «землі промисловості» повинен бути застосований до частини земельної ділянки, а саме під капітальну триповерхову забудову - 0,2251 га, та під споруди - 0,0941 га. В свою чергу, до частин земельної ділянки під проїзди, проходи - 0,0446 га, а під зелені насадження - 0,2751 га - значення Кф - 0,5 «інші землі - землі зелених насаджень».
Разом з тим, дані твердження позивача суперечать діючому договору оренди, проекту землеустрою та висновку Державної експертизи землевпорядної документації, відповідно до яких земельна ділянка рахується за Позивачем загальною площею 0,6389 га з визначенням «землі промисловості» без поділу на землі з різним призначенням та площею. Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, договором оренди окремо не визначений, тому призначення земель визначено відповідачем за цим же документом, виходячи з первинних умов передання земельної ділянки в оренду для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 22 (будівля котельної).
Крім того, суд звертає увагу, що земельній ділянці присвоєно один кадастровий номер 4411800000:56:002:0012, тобто земельна ділянка, з частинами в її складі ідентифіковано як одне ціле.
Також слід зазначити, що у витязі 2016 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідачем застосований такий самий коефіцієнт функціонального використання, як і на момент підписання договору оренди землі від 15.03.2007, тобто Кф - 1,2, що було прийнято позивачем на момент укладання договору оренди.
На виконання вимог статей 69-71 КАС України Позивачем не надано доказів зміни цільового призначення зазначених земельних ділянок та умов договору оренди.
Розглядаючи справу за відсутності Позивача, на підставі наявних доказів, суд позбавлений можливості вирішити питання щодо залучення до участі у справі орендодавця, оскільки Позивач не надав доказів, що він звертався до Лисичанської міської ради з приводу внесення змін до істотних умов договору щодо функціонального використання земель або укладання додаткової угоди з Лисичанською міською радою.
Суд зазначає, що проведення (розрахунок) нормативної грошової оцінки земельної ділянки та видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є різними поняттями, при цьому Відповідач не має повноважень щодо здійснення оцінки чи розробки документації із землеустрою, а лише здійснює технічні функції з видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, яка розроблена відповідними особами та затверджена у встановленому порядку, та не має технічної можливості на власний розсуд змінювати значення коефіцієнтів.
В позовній заяві та наданих доказах відсутня інформація про порушення Відповідачем вимог діючого законодавства та прав Позивача.
Оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, вимоги Позивача про визнання протиправними дій Відповідача щодо застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 1,2 при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,6389 га; скасування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.07.2016 № 32-28-0.2-979/2-16 та зобов'язання здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, є такими, що задоволенню не належать у повному обсязі.
У зв'язку із відмовою в задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору Позивачу не відшкодовуються.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 17 жовтня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Лисичанський гумово-технічний завод» до управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 24 жовтня 2016 року.
Суддя С.М. Чиркін