н\п 2-а/490/450/2016 Справа № 490/3854/16-а
Центральний районний суд м. Миколаєва
_____________
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
10 жовтня 2016 року Центральний районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Батченка О.В. при секретарі Кваша С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до виконавчого комітету Миколаївської міської ради про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Центрального районного суду м. Миколаєва з адміністративним позовом до виконавчого комітету Миколаївської міської ради, в якому просила скасувати рішення відповідача № 340 від 11 квітня 2016 року "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1".
Сторони подали заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Позивач позов підтримує.
Відповідач проти позову заперечує з підстав правомірності та законності оскаржуваного рішення.
Дослідивши докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 340 від 11 квітня 2016 року були скасовані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 від 18 листопада 2013 року № 77/15-3740, видані Управлінням містобудування та архітектури Миколаївської міської ради.
Дане рішення було прийняте з порушенням чинного законодавства, що слідує з наступного.
Відповідно п. 3 ч. 2 ст. 52 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет ради має право змінювати або скасовувати підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Отже, виконавчий комітет Миколаївської міської ради має право скасовувати акти підпорядкованого йому Управління містобудування та архітектури.
Аналогічний висновок міститься також у Рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року, у резолютивній частині якого зазначено, що в аспекті конституційного подання положення ч. 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. 1, 10 ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", стосовно права органу місцевого самоврядування свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з цим, у вказаному рішенні Конституційний суд України зазначає, що в Конституції України закріплений принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існюче становище буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Відповідно до п. 8 ст. 1 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Статтею 29 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що основними складовими вихідних даних є містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкту будівництва.
Таким чином, до повноважень виконавчого комітету Миколаївської міської ради віднесене право скасовувати акти Управління містобудування та архітектури, проте право на скасування таких актів після їх виконання - відсутнє.
Містобудівні умови та обмеження є індивідуальним ненормативним актом, оскільки він адресований конкретній особі не має загальнообов'язкового значення.
За приписами ч. 1 ст. 31 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полтики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, затверджених замовником.
Згідно даний, наведених у Декларації на початок виконання будівельних робіт "Реконструкція житлової квартири АДРЕСА_1 з влаштуванням мансарди" зареєстрованої Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області 21 листопада 2013 року № МК082133250397, проектна документація розроблена ПП "АБМ", головним архітектором проекту зазначений ОСОБА_2
За таких обставин, видані Управлінням містобудування та архітектури Миколаївської міської ради містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 від 18 листопада 2013 року № 77/15-3740 вичерпали свою дію фактом виконання, а саме: фактом розробки проекту та затвердження його замовником.
Крім цього, правомірність видачі містобудівних умов та обмежень була предметом судового розгляду. Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 03 вересня 2015 року по справі № 290/4765/15-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року було відмовлено ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради щодо видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки від 18 листопада 2013 року № 77/15-3740.
Вказаним рішенням було встановлено правомірність видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки від 18 листопада 2013 року № 77/15-3740.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Керуючись ст. 9, 11, 158-163, 288 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 340 від 11 квітня 2016 року "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1".
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Одеського апеляційного адміністративного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів.
Суддя О.В. Батченко