Справа № 226/1404/16-а
ЄУН 226/1404/16-а
Провадження № 2-а/226/54/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2016 року м.Мирноград
Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Петуніна І.В.,
при секретарі Альберті О.В.
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Федорчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Мирноград Донецької області справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахування та виплати недоотриманої допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду до відповідача Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахування та виплати недоотриманої допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в обґрунтування якого вказала, що з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, вона була змушена покинути своє місце проживання та стати на облік як внутрішньо переміщена особа. Вона звернулася до відповідача із заявою про поновлення виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплатою заборгованості. Листом відповідача від 01.06.2016р. № 3-30-2 їй було повідомлено про відмову у здійсненні виплат по заборгованості з підстав пропущення строків звернення за поновленням виплат, що були припинені, визначених п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затв. постановою КМУ від 27.12.2001р. № 1751. Рішенням КСУ від 08.06.2016р. було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) абз.7 ч.9 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з яким виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі виникнення інших обставин. Таким чином, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлює вичерпний перелік підстав припинення виплат. Наразі, змін до постанови КМУ від 27.12.2001р. № 1751 не внесено, що ніяким чином не може впливати на поновлення виплат і виплату суми недоотриманої допомоги. Відмічає, що фактичне припинення їй виплат допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було спричинено тимчасовим нездійсненням Управлінням праці і соціальної захисту населення Будьоннівського району м.Донецька своїх повноважень на підставі розпорядження КМУ від 07.11.2014р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення». Станом на даний момент не існує жодної з підстав визначених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що тягне за собою припинення їй виплат. Відповідно, суми заборгованості, що виникли з моменту фактичного припинення, які відображені в електронній справі, мають бути сплачені в повному обсязі. У зв'язку з цим просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати здійснити нарахування та виплату недоотриманої допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позивач у судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги та пояснила суду, що вона зверталася за призначенням допомоги при народженні дитини до Будьоннівського УСЗН м.Донецька 03.02.2014р., були подані документи та була призначена виплата. Крім банківських документів у неї нема ніяких документів щодо отримання допомоги при народженні дитини. Допомогу при народженні дитини оформляв її чоловік - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. Допомогу по народженню дитини чоловік оформив на себе. Вона зараз сама мешкає з дитиною.
Представник відповідача позов не визнала, надала суду письмові заперечення, де вказала, що 10.02.2016р. позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Рішення управління від 29.04.2016р. № 285 позивачу було відмовлено у призначенні зазначеної допомоги. Оскільки позивач звернулася до відповідача після спливу 12 місяців після припинення виплати допомоги, у даному випадку відсутні підстави для поновлення виплати допомоги при народженні дитини. У зв'язку з цим просить у позові відмовити.
Крім цього, представник відповідача пояснила, що позивач отримувала допомогу на дитину до досягнення нею 3-річного віку по 30.06.2014р., виплати позивачу допомоги при народження дитини взагалі відсутні. Якщо немає відомостей, коли допомога припинена, то вони мають поновити допомогу з дня звернення. Допомога до досягнення дитиною трирічного віку призначена з 01.02.2016р. по 28.01.2017р. у розмірі 130 грн. щомісячно. Допомога до досягнення дитиною трирічного віку призначається з дня звернення. За допомогою при народженні дитини, позивач взагалі не зверталася до управління соціального захисту населення і тому їй було відмовлено у призначенні цієї допомоги. У них немає інформації, чи була призначена допомога при народженні дитини. Їм надійшла справа з центрального сховища мінсоцполітики і там немає інформації щодо отримання позивачем допомоги при народженні дитини.
Судом встановлено, що згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 08.02.2016р., позивач взята на облік за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6).
Згідно свідоцтва про народження, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Будьоннівського районного управління юстиції у м.Донецьу 04.02.2014р., актовий запис № 95, ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2., в графі мати зазначена ОСОБА_1, у графі батько - ОСОБА_4(а.с.8).
10.02.2016р. позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років (а.с.18).
Згідно рішення відповідача від 29.04.2016р., позивачу відмовлено у призначенні допомогу при народженні дитини у зв'язку з тим, що звернення за поновленням допомоги надійшло пізніше, ніж через 12 календарних місяців після припинення виплати допомоги (а.с.24).
За змістом рішення відповідача від 01.03.2016р., позивачу призначена допомога по догляду за дитиною до 3-х років як працюючі жінці на термін з 01.02.2016р. по 28.01.2017р. щомісячно у сумі 130 грн. Дата останньої перед цим виплати - 01.07.2014р. (а.с.31).
Згідно довідки ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» від 13.10.2016р., допомога при народженні дитини оформлена на ОСОБА_4 (а.с.38).
Суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Відповідно до Указу Президента України від 14.11.2014р. № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях».
За змістом п.п.2) п.3 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», Кабінет Міністрів України у тижневий строк вживає заходи щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв; евакуації працівників (за їх згодою); вивезення в разі можливості майна та документації; переведення державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування з окремих територій у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях на роботу в іншу місцевість.
Згідно Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затвердженого розпорядженням КМУ від 07.11.2014р. № 1085-р., м.Донецьк входить до зазначеного переліку.
Відповідно до ч.9 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: - позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; - відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; - тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; - припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; - нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; - у разі виникнення інших обставин.
Рішенням КСУ № 3-рп/2016 від 08.06.2016р., визнаний неконституційним абз.7 ч.9 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Тому суд вважає, що зазначене рішення КСУ не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, так як зворотної сили не має.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень позивача, допомога при народженні дитини була надана Будьоннівськім УСЗН м.Донецька батьку ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2.н. - ОСОБА_4 та була припинена у зв'язку проведенням АТО у м.Донецьк.
Тобто позивачу допомога при народженні дитини не призначалася. При цьому, згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 08.08.2016р. № 1455026431 (а.с.7), дитина ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2.н. зареєстрована за фактичним місцем проживання у м.Мирнограді разом з позивачем лише 08.08.2016р.
Згідно ч.7 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Таким чином, суд вважає, що позивач не має право на одержання недоотриманої допомоги при народженні дитини.
Разом з тим, відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які діяли на час призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивач 01.04.2014р. зверталася за вказаною допомогою та остання її сплата позивачу відбулася 01.07.2014р., а потім призначена за її зверненням з 01.02.2016р. по 28.01.2017р.
За змістом п.п.1, абз.1-5 п.п.2 п.23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затв. постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001р. (далі - Порядок) станом на час призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється: у разі: - позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; - відмови отримувача допомоги від виховання дитини; - тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; - відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; - припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень; - перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; - скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; - смерті дитини; - смерті отримувача допомоги; - виникнення інших обставин; у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: - звернулася до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні - з дня призначення їй допомоги по безробіттю чи матеріальної допомоги по безробіттю. Центр зайнятості повідомляє орган праці та соціального захисту населення про те, що такій особі призначено допомогу по безробіттю чи матеріальну допомогу по безробіттю або що строк виплати хоча б однієї із зазначених двох видів допомоги закінчився; - виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків). У випадках, передбачених абзацами другим - восьмим, десятим та одинадцятим підпункту 1 цього пункту, виплата допомоги припиняється на підставі пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення.
Згідно п.п.54, 55 Порядку, у разі зміни місця проживання одержувача державної допомоги сім'ям з дітьми виплата її продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання або відбування покарання з місяця звернення. Допомога, яка не отримана вчасно внаслідок невиконання її отримувачами умов, визначених цим Порядком, виплачується за минулий з моменту призначення час, але не більш як за шість місяців з місяця звернення за її одержанням, крім випадків, визначених у абзаці десятому пункту 35 цього Порядку. Призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, вини позивача в неотриманні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, немає.
Враховуючи, що відповідно до ст.1 Конституції України, Україна є соціальною державою та повинна забезпечувати соціальний захист своїх громадян, а також те, що соціальна виплата була припинена не з вини позивача, суд вважає, що відповідач повинен нарахувати та виплатити позивачу недоотриману нею допомогу по догляду за дитиною, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2.н., до досягнення дитиною 3-х років за період з 01.07.2014р. по 31.01.2016р.
На підставі вищевикладеного, ст.ст.1, 43 Конституції України, ст.ст.10, 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст.13, 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які діяли на час призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Указу Президента України від 14.11.2014р. № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затвердженого розпорядженням КМУ від 07.11.2014р. № 1085-р., п.п.1, абз.1-5 п.п.2 п.23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затв. постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001р. (далі - Порядок) станом на час призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, п.п.54, 55 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затв. постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001р., керуючись ст.ст.11, 17-18, 99-100, 107, 158-163, 1832, 185-186, 256 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахування та виплати недоотриманої допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, задовольнити частково.
Визнати дії Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті недоотриманої допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2.н., до досягнення нею 3-х років за період з 01.07.2014р. по 31.01.2016р. неправомірними.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2.н., до досягнення нею 3-х років за період з 01.07.2014р. по 31.01.2016р.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у сумі 275(двісті сімдесят п'ять),60 грн.
Постанова може бути оскаржена сторонами та іншими особами, які брали участь у справі, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.В.Петунін