Справа № 345/3504/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.10.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Юрчака Л.Б., з участю секретаря судового засідання Пукіш В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дії Калуського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо недоплати пенсії особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до суду про визнання протиправними дій Калуського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні його пенсійного забезпечення та про зобов'язання відповідача зробити перерахунок його пенсійного забезпечення від необхідних 20 років та дорахувати до держаної пенсії доплату за понаднормований стаж (13 років) з розрахунку 13% від зарплати із 02.03.2016 та зобов'язати повернути недораховані пенсійні виплати.
У судове засідання представник позивача за довіреністю - ОСОБА_3 та ОСОБА_1 не з»явилися, останній подав клопотання про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача Калуського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області у судове засідання не з»явився, подав письмове заперечення, в якому просить розгляд справи провести без його участі та відмовити у задоволенні позовних вимог, так як ОСОБА_1 розмір пенсії обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», а норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині розрахунку розміру пенсійної виплати не можуть поширюватися на виплату пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Суд дослідивши матеріали справи, вважає що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав:
Позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та віднесений до 2-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с.15).
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, що встановлюються або цим Законом або законом, який регулює особливості статусу таких громадян.
Поряд з цим, статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Позивачу призначено пенсію за віком з 25.06.2012 із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
02.09.2016 позивач звернувся до Калуського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, в якій зазначив, що обирає умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та просив провести відповідний перерахунок пенсії. Листом № 380/Б-15 від 15.09.2016 відповідач відмовив позивачу у проведенні такого перерахунку (а.с. 7).
Таким чином встановлено, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пільги щодо обчислення стажу роботи для призначення пенсії визначені ст. 56 вказаного Закону. Зокрема, за змістом ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесеш до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 відсотків заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85 відсотків заробітку.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вказана позиція також висвітлена в рішенні Верховного Суду України, зокрема, в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07.07.2015.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч.1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Зі змісту абзацу 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» випливає, що За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з вказаним Законом, вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, оскільки позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок його пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік, але не вище 75 відсотків заробітку.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що позовні вимоги позивача слід задоволити.
Згідно ст. 99 ч.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-ти місячний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся за захистом своїх прав до суду 07.10.2016. А тому, з урахуванням вимог ст. 99 КАС України, слід зобов'язати Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зробити перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 13% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, починаючи з 07.03.2016.
Так як позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору, то із Калуського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області слід стягнути в користь держави 551,20 грн. судового збору.
На підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та керуючись ст. 163 КАС України, суд-
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні пенсійного забезпечення ОСОБА_1.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсійного забезпечення від необхідних 20 років та дорахувати останньому до державної пенсії доплату за понаднормативний стаж (13 років) з розрахунку 13% від зарплати, починаючи з 07.03.2016.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області повернути недораховані пенсійні виплати ОСОБА_1 із 07.03.2016.
Позовну заяву в частині зобов'язання Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсійного забезпечення від необхідних 20 років та дорахувати останньому до державної пенсії доплату за понаднормативний стаж (13 років) з розрахунку 13% від зарплати, а також повернення недорахованих пенсійних виплат за період з 02.03.2016 по 06.03.2016 залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду.
Стягнути із Калуського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області в користь держави 551,20 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з часу отримання копії постанови.
Головуючий: