Справа № 745/649/16-а
Провадження № 2-а/745/90/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.10.2016 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Стельмаха А.П., розглянувши у скороченому провадженні в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сосницького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобовязання здійснення перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із вказаним позовом та просить суд зобовязати Сосницьке обєднане управління пенсійного фонду України починаючи з 06.04.2016 року здійснити перерахунок пенсії позивачки за віком та забезпечити її виплату в розмірі не нижче прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2016 р. 1074 грн., з 01.05.2016 р. 1130 грн.), врахувавши при цьому виплачені суми пенсії та стягнути з Сосницького обєднаного управління пенсійного фонду України на мою користь сплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн. Свій позов мотивує тим, що вона з 26.12.2014 року перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в Сосницькому обєднаному управлінні пенсійного фонду України, призначену згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далізакон № 1058-IV) в розмірі 949 грн., маючи при цьому більше 34 років страхового стажу. З часу призначення пенсії, її розмір жодного разу не переглядався, незважаючи на те, що Законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік» непрацюючим пенсіонерам мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить з 01.01.2016 1074,00грн. та з 01.05.2016 1130,00 грн. за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу. Зважаючи на те, що відповідач зобовязаний був здійснити перерахунок призначеної мені пенсії з встановленням її у розмірі не нижче прожиткового мінімуму, вона звернулась до нього з відповідним листом, в якому просила здійснити такий перерахунок. Однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення на позов, з яких вбачається, що позивач перебуває на обліку в Сосницькому об'єднаному управлінні з 26.12.2014 та отримує пенсію за віком, яка призначена із зменшенням пенсійного віку (55 років) згідно п.7-2 розділу ХУ, Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон). До 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсій, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду. У разі коли жінка, якій достроково призначено пенсію, до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється. Законами України "Про державний бюджет України на 2016 рік" непрацюючим пенсіонерам мінімальний розмір пенсії за віком, встановленого відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", становить з 01.01.2016 1074,00 грн. та з 01.05.2016 1130,00 грн. за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу. За документами пенсійної справи страховий стаж позивача складає 34 роки 4 місяці 13 днів, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1.35 % становить 0,46350. Для обчислення пенсії позивача врахована заробітна плата за період роботи з 01.07.2000 року по 25.12.2014 року, яка з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередні три роки, що передують року звернення 2700.98 х 0.39542, на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1068,02 грн. Загальний розмір її пенсії за віком до виплати, станом на 01.01.2016 року становив 949,00 грн. За документами пенсійної справи пенсія призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства.
Суд, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Згідно ст.19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України. Частиною 1 ст.2 КАС України передбачено, що «завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень». Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивачу 26.12.2014 року була призначена пенсія за віком у розмірі 949 грн. Пенсію позивачеві було призначено відповідно до пункту 7-2 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з достроковим виходом на пенсію. Стаж позивача, що врахований при призначенні пенсії становить 34 роки 4 місяці та 13 днів.
Відповідно до положення пункту 7-2 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким визначено, що до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. На той час мінімальний розмір пенсії, який відповідав прожитковому мінімуму, встановленому Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року № 719-VII, становив 949 грн. на місяць. В грудні 2015 року був прийнятий та вступив у дію Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 року № 928-VIII. В ст.7 цього Закону задекларовано новий рівень прожиткового мінімуму, а саме: «Установити у 2016 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць...для...осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня 2016 року - 1130 гривень, з 1 грудня 2016 року -1208 гривень».
Відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії незважаючи на збільшення розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Згідно ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Аналіз норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
З наведеного вбачається, що відповідачем позивачу призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачу,є меншим, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ст. 46 ОСОБА_2 України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України, ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування ОСОБА_2 України при здійсненні правосуддя» визначено, що оскільки ОСОБА_2 України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності ОСОБА_2 і в усіх необхідних випадках застосовувати ОСОБА_2 як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на ОСОБА_2, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 ОСОБА_2 України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на щомісячне отримання пенсійних виплат у розмірі не нижчому, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а тому позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню. Висновки суду узгоджуються зокрема з практикою Європейського суду з прав людини, закріпленої, зокрема у рішеннях «Проніна проти України» (заява № 63566/00) від 18.07.2006 р. та «Петриченко проти України (заява №2586/07) від 12.07.2016 року, в яких суд, за аналогічних обставин, визнав порушення п.1 ст. 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», в силу чого, відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд повинен застосовувати принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до ст.94 КАС України стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Сосницького обєднаного управління пенсійного фонду України 551,20 грн. сплачених ним судових витрат.
Керуючись ст.ст. 8, 46 ОСОБА_2 України, ст.ст. 26, 28, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, рішеннями Європейського суду з прав людини «Проніна проти України» (заява № 63566/00) від 18.07.2006 р. та «Петриченко проти України (заява №2586/07) від 12.07.2016 року ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122 ,158 163, 183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Зобовязати Сосницьке обєднане управління пенсійного фонду України починаючи з 06.04.2016 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком та забезпечити її виплату в розмірі не нижче прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність ( з 01.01.2016 р. 1074 грн., з 01.05.2016 р. 1130 грн.), врахувавши при цьому суми виплаченої пенсії.
Стягнути з Сосницького обєднаного управління пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 551,20 грн. сплаченого судового збору.
Постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Сосницький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.
Суддя А.П. Стельмах