Постанова № 62198396, 24.10.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
24.10.2016
Номер справи
243/7290/16-а
Номер документу
62198396
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

243/7290/16-а

2-а/243/233/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2016р. Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Гусинського М.О.,

при секретарі Мірошниченко В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі № 12 Словянського міськрайонного суду у місті ОСОБА_1 адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним, зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

05.09.2016 року до Словянського міськрайонного суду звернувся ОСОБА_2 із адміністративним позовом до ОСОБА_1 обєднаного управління ПФУ в Донецькій області про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги наступним: він з 07.08.1975р. по 23.10.2014р. працював в органах прокуратури Донецької області, 23.10.2014р. був звільнений з посади заступника прокурора Донецької області. 21.10.2003р. йому було призначено пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми заробітної плати.. У 2006р. він перейшов на пенсію відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України» довічно та йому була призначена пенсія у розмірі 17826,94 грн. (пенсійна справа №824283), яку він отримує по теперішній час. До початку бойових дій на сході України він був зареєстрований у м. Донецьку, після чого перереєструвався як вимушений переселенець до м. Святогірськ і став на облік у відповідача. У звязку із звільненням з органів прокуратури України, прокуратурою Донецької області 11.07.2016р. йому видано довідку про суму заробітної плати для нарахування пенсії за відповідною посадою. Вважає, що наявні усі підстави для переходу на пенсію, передбачену Законом України «Про прокуратуру», яка вже йому призначена і яку він отримував, здійснення перерахунку пенсії передбачені ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». 22.07.2016р. та 21.09.2016р. він звертався до відповідача із заявою про перевід його на пенсію, передбачену Законом України «Про прокуратуру», оскільки до сьогоднішнього дня він отримує пенсію на підставі Закону України «Про статус народного депутата України» та про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки прокуратури Донецької області від 11.07.2016р. у звязку із зміною фактичної заробітної плати для нарахування пенсії за посадою заступника прокурора Донецької області. За рез4ультатами розгляду звернення відповідач рішенням № 135 від 30.09.2016р. йому в переході на інший вид пенсії та її перерахунку відмовлено. Вважає, що відмова відповідача є незаконною, так, як при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що діяла на момент призначення пенсії і визначає розмір пенсії у відмотках, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Просив суд визнати протиправним рішення ОСОБА_1 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 135 від 30.09.2016р про відмову йому у переході на пенсію, передбачену Законом України «Про прокуратуру» та у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1551 від 11.06.2016р. з розрахунку 90% від заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, що діяла станом на 21.10.2003р.; зобовязати ОСОБА_1 обєднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести його на пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. та здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Донецької області від 11.06.2016р. №18-57-1551 про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, що діяла станом на 21.10.2003р. з розрахунку 90% від суми місячного заробітку 3350,87 грн. без обмеження суми пенсійної виплати, а також виплатити різницю в пенсії починаючи з 01.12.2015р.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3 не зявилися, але надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю, на задоволені позовних вимог наполягали.

Представник відповідача ОСОБА_4 в судове засідання не зявилася, але надала заяву про розгляд справи за її відсутністю та письмові заперечення проти позову, в яких зазначила наступне: позивач ОСОБА_2 з 25.09.2014р. перебуває на обліку в ОСОБА_1 обєднаному УПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України». На облік взятий на підставі особистої заяви про запит пенсійної справи з УПФУ Ворошиловського району м. Донецька. У звязку з тим, що пенсійна справа ОСОБА_2 з УПФУ Ворошиловського району м. Донецька, яке розташоване на території, що тимчасово є непідконтрольною українській владі паперова пенсійна справа на ОСОБА_2 до Управління не надходила, отже на облік взято за матеріалами електронної пенсійної справи АСОПД та наданими позивачем документами, серед яких документів або інформації на підтвердження того, що йому у минулому призначалася пенсія на підставі Закону України «Про прокуратуру» не було. 21.09.2016р. позивачем за № 4800 до відповідача надано заяву про перехід на інший вид пенсії та призначення суми пенсії на підставі наданої довідки. 30.09.2016р. за результатами розгляду заяви винесене рішення № 135 «Про відмову у переході з виду на вид пенсії». Згідно вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Оскільки позивач вже є одержувачем пенсії за віком, обчисленої за нормами Закону України «Про статус народного депутата України», питання призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» може бути вирішене лише шляхом переведення з одного виду пенсії на інший. Позивачем заявлено вимогу щодо здійснення переведення пенсії з виду на вид та проведення перерахунку на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»№ 1789-ХІІ у редакції, що діяла станом на 21.10.2003р.. Проте на час звернення позивача за переведенням пенсії набрав чинності з 15.07.2015р. Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14 жовтня 2014 року, яким, зокрема, врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури. Статтею 86 цього Закону визначено порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури, а саме частиною 2 встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Вважає, що вимоги позивача про переведення його на пенсію з виду на вид відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, що діяла станом на 21.10.2003р., є безпідставними, оскільки вказаний закон втратив чинність, тому й просить суд відмовити ОСОБА_2 у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі.

Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 71, ч. 3 ст. 72 КАС України, предметом доказування по даній адміністративній справі є правильність відмови відповідачем позивачеві рішенням № 135 від 30.09.2016р. здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Донецької області від 11.06.2016р. №18-57-1551, інші позовні вимоги є похідні.

З наданих сторонами письмових доказів слідує наступне:

З довідки прокуратури Донецької області від 11.06.2016р. №18-57-1551 слідує, що ОСОБА_2 працював в прокуратурі Донецької області на посаді заступника прокурора, заробітна плата заступника прокурора з 01.12.2015р. для перерахунку пенсії за посадою складає 33850,87 грн. (а.с. 9).

З пенсійного посвідчення, виданого на імя ОСОБА_2 Ворошиловським ПФУ м. Донецька серії АД № 066802 слідує, що ОСОБА_2 з 21.10.2003р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (а.с. 10).

22.07.2016р. ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_1 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою, викладеною у вільній формі, про перехід з виду на вид пенсії (а.с. 21-29).

12.08.2016р. ОСОБА_1 обєднаним УПФ України в Донецькій області листом № 165/М-17-01-04 ОСОБА_2 було повідомлено про відмову у переведенні на інший вид пенсії (а.с. 30).

В подальшому, 21.09.2016р., ОСОБА_2 повторно звернувся до ОСОБА_1 обєднаного УПФ України в Донецькій області із заявою за формою УПФУ про перевід з виду на вид пенсії та здійснення її перерахунку, рішенням відповідача від 30.09.2016р. № 135 йому було відмовлено у такому переведені. Зазначені документи визнається обома сторонами справи.

Розглядаючи справу суд виходить з наступного чинного законодавства України:

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95ВР від 24.03.1995р. встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону України визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаійні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону України до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. № 400/97-ВР нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» передбачені наступні деякі умови пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих:

Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин і вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах, установлених на дату звернення за пенсією.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

«Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій» передбачене переведення осіб, які отримують пенсію, за їх заявою на інший вид пенсії.

При вирішенні спору суд виходить з правової позиції Верховного суду України, викладеній в постанові від 15 грудня 2015 року у справі № 21-4289а, яка відповідно до ст. 2442 КАС України є обовязковою для застосування в судовій практиці, і зазначає наступне:

Відповідно до частини другої статті 87 Закону № 1788-XII суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Буквальне тлумачення наведеної норми права дає підстави вважати, що ця норма закону стосується вже нарахованих сум пенсій за минулий час, однак не виплачених з вини ПФУ.

Таке ж правило закріплене частиною другою статті 46 Закону України від 9липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у якій йдеться про те, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, положення наведених норм права регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, однак не виплачених з вини ПФУ.

Водночас згідно з частиною другою статті 99 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до статті 100 КАС адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Отже, спори у справах, повязаних з пенсійними виплатами, мають розглядатися у межах звернення до адміністративного суду, тобто в межах шестимісячного строку.

Разом з тим при розгляді цієї справи слід застосовувати положення спеціальних норм, а саме Закону № 1789-ХІІ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Так, у частині вісімнадцятій статті 50-1 цього Закону передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

За наведених обставин суд вважає, що положення статті 87 Закону № 1788-XII не підлягають застосуванню до заявлених позовних вимог ОСОБА_2, адже приписи цієї норми регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, однак не виплачених з вини ПФУ. Натомість застосуванню підлягає частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, оскільки у справі, що розглядається, право позивача на перерахунок пенсії відповідач не визнав, що і стало підставою звернення до суду.

ОСОБА_2 право на підвищення пенсії набув з 1 липня 2012року, як це визначено у постанові Кабінету Міністрів України від 30 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», а звернувся до управлінняПФУ з заявою про перерахунок пенсії 21.09.2016 року, а отже то згідно до вимог ч. 4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, у разі виникнення права на підвищення пенсії, потрібно здійснювати і з першого числа наступного місяця, так, як заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 15 грудня 2015 року у справі № 21-4289а.

Правова позиція стосовно перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру» викладена в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року, в якій зазначене наступне:

«Водночас в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20червня 2013року (справа №К/800/11225/13), касаційний суд у подібних правовідносинах, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позову, виходив із того, що орган ПФУ, здійснивши особі перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ з урахуванням змін, внесених Законом № 3668-VІ, та застосувавши нові посадові оклади, встановлені постановою № 505, діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України. Таким чином, касаційний суд погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про необхідність здійснити перерахунок пенсії особі виходячи з розрахунку 90відсотків від суми місячного заробітку.

Вирішуючи питання про усунення неоднакового застосування зазначених норм права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10років на цих посадах пенсія збільшується на 2відсотки, але не більше 90відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. (...) Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1січня 2011року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Ураховуючи наведене, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які змін у звязку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства».

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України № 21-4289а15 від 15.12.2015р.

Таким чином, з урахуванням усього викладеного, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, а саме: визнання протиправними рішення ОСОБА_1 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 135 від 30.09.2016р про відмову ОСОБА_2 у переведені з виду на вид пенсії та у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1551 з розрахунку 90% від заробітної плати від 11.06.2016р.; зобовязання ОСОБА_1 обєднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_2 на пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. та здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Донецької області від 11.06.2016р. №18-57-1551 про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, що діяла станом на 21.10.2003р. з розрахунку 90% від суми місячного заробітку 3350,87 грн. без обмеження суми пенсійної виплати, але за умови надання ОСОБА_2 усіх необхідних для призначення пенсії документів, так, як раніше відповідачем ОСОБА_1 обєднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області пенсія ОСОБА_2 взагалі не призначалася.

Вимоги в частині виплати різниці в пенсії, починаючи з 01.12.2015р., задоволенню не підлягають.

Суд, відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та ст. 94 КАС України, також приходить до висновку про відсутність підстав для звільнення відповідача ОСОБА_1 обєднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати судового збору та про необхідність відшкодування відповідачем понесених позивачем витрат по його сплаті.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17,18,69,71,94,158-163,171 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_1 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_1 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 135 від 30.09.2016р про відмову ОСОБА_2 у переході на пенсію, передбачену Законом України «Про прокуратуру» та у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років.

Зобовязати ОСОБА_1 обєднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_2 перехід на пенсію, передбачену Законом України «Про прокуратуру» та здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Донецької області від 11.06.2016р. №18-57-1551 про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ з розрахунку 90% від суми місячного заробітку 33850,87 грн., починаючи з 01.10.2016 року, без обмеження суми пенсійної виплати, за умови надання ОСОБА_2 усіх необхідних для призначення пенсії документів.

Стягнути зі ОСОБА_1 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84112, Донецька область, м. Словянськ, пл. Соборна, буд. 3, Код ЄДРПОУ 37803258) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНПП НОМЕР_1, який мешкає за адресою: Донецька область, м. Святогірськ, вул. Шкільна, буд. 32а, понесені ним витрати по сплаті судового збору у сумі 551 гривен 20 коп. (Пятсот пятдесят одна гривна 20 копійок).

Усі інші позовні вимоги залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Словянський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.

Суддя Словянського міськрайонного суду М. О. Гусинський