Провадження № 2-а/702/51/16
Справа № 702/1088/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2016 рокум. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Мазай Н.В., розглянувши в порядку скороченого письмового провадження в м. Монастирище адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 об»єднаному управлінні ПФУ в Черкаській області з 28.03.2014 року та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до ЗУ "Про державну службу" у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця. Останнім місцем її роботи була посада начальника відділу бухгалтерського обліку головного бухгалтера управління соціального захисту населення Монастирищенської райдержадміністрації. 23.09.2016 року позивач звернулася із заявою № 727 до ОСОБА_2 об'єднаного УПФУ Черкаської області (далі - відповідач) про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 22.08.2016 № 747-03. Відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, надавши відповідь від 04.10.2016 року № 12195/09, з посиланням на те, що з 01.05.2016 набрав чинності ЗУ від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу» , в результаті чого ЗУ від 16.12.1993 № 3723 « Про державну службу» втратив чинність. 01.06.2015 року ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаютьсявід 02.03.2015 № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, якими пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 № 3723-ХІ. Крім того, постановою Кабінету Міністрів від 09.12.2015 відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723. Крім того, постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено п. 4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім цього, з 01.05.2016 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІ втратив чинність на підставі закону № 889-VІІ від 10.12.2015. Позивач вважає відмову та посилання відповідача на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ « Про державну службу» та ряж інших, у зв»язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються безпідставними. Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих яким вони вже призначені (в минулому часі). Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає. В обґрунтування позову посилається на Закон України «Про пенсійне забезпечення», ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанову КМУ № 865 від 31.05.2000 року, яка була чинна до 01.12.2015 року, Постанову КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, ст. ст. 8, 21, 22, 46, 64 Конституції України, ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), Постанову пленуму Верховного суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» за № 9 від 01.11.1996 року, рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, N 5-рп/2005 року від 22.09.2005 року, Постанову Верховного Суду України від 25.11.2014 року. Вважає, що при перерахунку пенсії позивача, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення їй пенсії. У даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу та ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На сьогодні КМУ не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій непрацюючим державним службовцям, чим звужено та обмежено Конституційне право позивача на пенсійне забезпечення. Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу. Просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01.12.2015 року перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів", якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки управління соціального населення Монастирищенської районної державної адміністрації від 22.08.2016 № 747-03 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 80 відсотків, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін виплати індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії).
Н адресу суду від відповідача ОСОБА_2 об"єднаного управління пенсійного фонду України Черкаської області20.10.2016 року надійшло заперечення, відповідно до якого відповідач позов не визнає, вважає його безпідставним і необгрунтованим та просить суд відмовити в його задоволенні повністю, виходячи з наступного. Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії державного службовця та доданою до неї новою довідкою про заробітну плату, що подається для призначення пенсії від 23.09.2016 року. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ від 02.03.2015 № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу». Положення даного нормативно-правового акту були предметом розгляду Конституційним Судом України, який у своєму рішенні № 4-рп/2016 від 08.06.2016 року дійшов висновку щодо неконституційності лише положень в частині скасування пенсійного забезпечення - щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці. Окрім того, з 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ від 10.12.2015 № 889-VIII „Про державну службу, в результаті чого Закон України від 16.12.1993 № 3723 „Про державну службу втратив чинність. Нормативні акти, які б регулювали питання здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям в законодавстві відсутні. В обґрунтування заперечення посилаються на ст. ст. 6, 17, 19 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011, рішення від 25.01.2012 року № Зрп/2012, рішення Вищого адміністративного суду України від 07.04.2016 у справі № К/800/48167/15, ст.ст. 2, 71 КАС України. Оскільки, позивач звернувся в управління з заявою про перерахунок пенсії державного службовця 23.09.2016 (тобто спірні правовідносини щодо перерахунку пенсії виникли після 01.06.2015) та у зв'язку з тим, що з 01.06.2015 скасовано норми законодавства щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», управління, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії, діяло на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України, а тому неправомірні та незаконні дії відсутні.Постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», зокрема: вилучено пункт 4 постанови щодо порядку визначення заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, пункт 5 викладено в новій редакції, згідно з якою форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики (тобто, з пункту 5 виключено те, що у звязку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця проводиться перерахунок пенсії), а тому позовні вимоги позивача, щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця відповідно до постанови КМУ Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів є безпідставними та необгрунтованими. Відповідно до ст. 2 ЗУ від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (із змінами, далі - Закон від 03.07.1991 № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. Цією ж статтею визначено, що пенсія є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Статтею 4 Закону від 03.07.1991 № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Отже, наведеними нормами права визначено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації. Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників (далі - Порядок № 1078). Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення, а тому вимоги позивача щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без змін визначення індексації пенсії (базового місяия індексації) є безпідставними та необгрунтованими. Просить суд відмовити в задоволенні позову повністю та розглянути справу за загальними правилами КАС України.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження в зв»язку з чим 25.10.2016 року судом винесено ухвалу про відмову в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в загальному порядку.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач з 28.03.2014 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця, що підтверджується пенсійним посвідченням серії АВ № 167635 від 27.11.2007 року ( а.с. 11), про що в поданому запереченні не спростував та не заперечив відповідач.
23.09.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії в зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі довідки № 747-03 від 22.08.2016 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Монастирищенської районної державної адміністрації Черкаської області ( а.с. 13).
Листом від 04.10.2016 року за № 12195/09 відповідач повідомив позивача про відмову 29.09.2016 року у задоволеннівимог про перерахунок пенсії з тих підстав, що з 01.05.2015 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», в результаті чого Закон України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу» втратив чинність. Нормативні акти, які б регулювали питання здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, на момент подання заяви позивачем, в законодавстві відсутні ( а.с. 15).
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду.
Оцінюючи позовні вимоги позивача та надані заперечення суд вважає, що мають місце правові підстави щодо доводів обидвох сторін спору, на час спірних правовідносин діяли та діють законодавчі та підзаконні нормативні акти на які посилаються сторони, а також наявна практика Європейського суду, Конституційного Суду України та Вищого адміністративного суду України з питань дії законів у часі, наявності застосування тих чи інших нормативних актів, які підлягають застосуванню при вирішенні даних спірних правовідносин.
Проаналізувавши діюче законодавство, судову практику, на яку посилаються сторони, суд прийшов до наступних висновків.
Діюче законодавство України та судова практика вирішення аналогічних справ містять між собою протиріччя: при одних і тих же обставинах приймаються протилежні за своїм змістом рішення, про що свідчить в тому числі і практика Вищого адміністративного суду України, зокремав справі № 583/2219/15-а рішення від 07 квітня 2016 року(К/800/48167/15) яким у задоволенні позову відмовлено та рішення у справі № 425/4147/15-а від 28 липня 2016 року(№К/800/10756/16), яким позов задоволено.
Разом з тим, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступного.
Згідно ст. ст. 3, 4, 8 Конституції України в Україні діє верховенство права, людина визнається в Україні найвищою соціальною цінністю, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов»язком держави та Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії.
Відповідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Законодавчі акти та рішення на які посилається відповідач як на підставу відмови в задоволенні позову є підзаконними нормативними актами.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Петриченко проти України» від 12 липня 2016 року визнано порушення пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободу зв»язку з тим, що у цій справі національні суди не розглянули доводи заявника з прямим посиланням на статтю Конституції України (лист Вищого адміністративного суду України « 1875/10-14/16 від 17.08.2016 року).
Тому, при вирішенні данного спору суд керується в першу чергу нормами Конституції України, які мають найвищу юридичну силу, та які не містять права держави Україна застосовувати до правовідносин, які виникли при дії одних законів та продовжують існувати при нормах законодавства, яке прийнято пізніше та яке погіршує становище позивача з приводу належного пенсійного забезпечення, яке існувало при виході його на пенсію.
Згідно частини другої та п'ятоїстатті 37 Закону України «Про державну службу»в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакціястатті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційнимирішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.
Відповідно до статті 37-1Закону України «Про державну службу»у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 747-03 від 22.08.2016 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Монастирищенської районної державної адміністрації Черкаської області на ім'я ОСОБА_1, посадовий оклад начальника відділу бухгалтерського обліку встановлений в сумі 1723,00 гривень. З надбавками за ранг, вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за втконання особливо важливої роботи, сума становить 3385,70 грн., на яку відповідно нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування ( а.с.13).
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37- 1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттямКабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»був виключений, а 5 змінений.
При цьому, Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1Закону України «Про державний бюджет»не були визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно положень частини першоїстатті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першійстатті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Тобто, на час виникнення спірних правовідносин діяли вищевказані постанови Кабінету Міністрів України, необхідні для реалізаціїст. 37-1 Закону №3723-XII, які забезпечували гарантованест.46 Конституції Україниправо позивача на належне пенсійне забезпечення.
Пунктом 3постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працювала позивач, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Зміни, які відбулися вст.37 Закону № 3723-XII, стосуються тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.
Доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії набув чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, суд вважає необґрунтованими, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком, суд вважає, що дії ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є протиправними щодо прийняття рішення про відмову перерахувати пенсію позивачу у відповідності дост. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ(у редакції, що була чинною на момент призначення пенсії позивачу) в розмірі 80% від місячного заробітку, зазначеного у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 22.08.2016 року № 747-03, виданої Управлінням соціального захисту населення Монастирищенської районної державної адміністрації Черкаської області
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХПв редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першоїстатті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістомст. 37 Закону України «Про державну службу»пенсії державних службовців призначаються, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивача необхідно застосовувати редакціюЗакону України «Про державну службу», яка діяла на момент призначення пенсії, та застосувати розмір пенсії, що складає 80 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до частини 4статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, приймаючи до уваги дату звернення до пенсійного орану, а саме 23.09.2016 року, та враховуючи положеннястатті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», положення ч. 2 ст. 11 КАС України суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви - з 01.10.2016 року.
Щодо вимоги позивача про зобов»язання перархувати пенсію та виплатити пенсію суд зазначає наступне.
Повноваження суду при вирішенні справи визначеністаттею 162 КАС України. Відповідно до пункту 2 частини 1 цієї норми у разі задоволення адміністративного позову суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин ( постанова Вищого адміністративного суду України від 18 червня 2015 року у справі К/800/54600/14 та інші).
Умови та порядок призначення (перерахунку) пенсії, в тому числі пенсій непрацюючим державним службовцям, врегульованіЗаконом № 1058-IV. Пенсії відповідно до Закону призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
На підставі зазначених нормативних актів, УПФ при вирішенні питання про перерахунок пенсії за вислугу років наділене дискреційними повноваженнями, при цьому при наявності звернення, суб'єкт владних повноважень повинен прийняти рішення. Як свідчать матеріали справи, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії саме за розглядом його заяви, яка надійшла до ОСОБА_2 об»єднаного управління ПФУ Черкаської області 23.09.2016 року за № 727 ( а.с.14).
Виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає необхідним, на підставі ч.2ст.11 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішеннявідповідачавід 23.09.2016 року, яким відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, про що зазначено в листі від 04.10.2016 року ( а.с.15),яке призвело допорушення прав позивача насвоєчасне перерахування на отримання в належному розміріпенсії, без скасування якого вирішити спір по суті є неможливим.
З урахуванням зазначених обставин, суд вважає за необхідне задоволити частково позовні вимоги в частині зобов»язання відповідача перерахувати та виплатити відповідну пенсію позивачу, змінивши визначення способу захисту порушеного права: "Із зобов'язання УПФ перерахувати пенсіюна зобов'язання прийняти рішення за зверненням позивача саме від 23.09.2016 року, зареєстроване в ОСОБА_2 об»єднаному управлінні ПФУ Черкаської області за № 727 з урахуванням положеньст. 37-1 Закону України « Про державну службу» в редакції, яка була чинна на час призначення позивачу пенсії, у розмірі 80% від розміру місячної заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів ( тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ закладів та організації окремих галузей бюджетної сфери та довідки № 747-03 від 22.08.2016 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Монастирищенської районної державної адміністрації Черкаської області, що подається для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 80%, оскільки судом встановлено підставність позову в цій частині та встановлено право позивача на перерахунок пенсії про який він порушує питання в адміністративному позові.
Щодо задоволення позовних вимог в іншій частині, зокрема про проведення нарахування та здійснення виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін виплати індексації пенсії в результаті перерахунку ( базового місяця для індексації пенсії), подати звіт про виконання судового рішення, суд вважає, що вони не підлягають до задоволення, так як судом не приймається рішення про зобов»язання перерахувати та виплатити пенсію.
Згідно ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позивач, як інвалід ІІ групи звільнена від сплати судового збору, то з ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області слід стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 1102 грн. 40 коп.
На підставі викладеного Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення", Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України « Про державну службу» ( в редакції, яка була чинною станом на 05.02.2013 року) та керуючись ст.ст.8, 9, 10, 11, 12, 18, 21, 69, 71, 86, 88, 94, 99, 159, 160, 162, 163,183-2,256 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішенняОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської областівід 29.09.2016 року про відмовуОСОБА_1 в проведені перерахунку раніше призначеної пенсії, у звя»зку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі.
Зобов'язати Уманське об»єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської областіприйняти рішення щодо перерахунку ОСОБА_1, за її заявою від 23.09.2016 року, з 01 жовтня 2016 року пенсії відповідно дост.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІв розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року та довідки № 747-03 від 22.08.2016 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Монастирищенської районної державної адміністрації Черкаської області.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області за рахунок його бюджетних асигнувань судовий збір на користь держави в сумі 1102 ( одна тисяча сто дві) гривні 40 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Монастирищенський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: Н.В. Мазай