Дата документу 05.10.2016 Справа № 554/7406/16-а
Справа № 554/7406/16-а
Провадження № 2-а/554/322/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
5 жовтня 2016 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А.Г.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на обліку в Полтавському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області з 25 грудня 2006 року та отримує пенсію за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
1 та 2 серпня 2016 року позивач звернувся до Управління з заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до довідки прокуратури Полтавської області № 18-461/вих.16 від 19 серпня 2016 року.
Листами Управління № 238/З-17 та № 240/З-17/2 від 22 серпня 2016 року йому відмовлено у проведенні перерахунку з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Вказану відмову позивач вважає протиправною, що і стало підставою звернення його до суду з цим адміністративним позовом, оскільки з змісту вищезазначеного Закону вбачається, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо призначення пенсії особам відповідно до Закону України «Про прокуратуру», але не скасовуються підстави та умови перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до цього Закону.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог та у своїх міркуваннях виходить із наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській з 25 грудня 2006 року та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
1 та 2 серпня 2016 року позивач звернувся до Управління з заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до довідки прокуратури Полтавської області № 18-461/вих.16 від 19 серпня 2016 року.
Листами Управління № 238/З-17 та № 240/З-17/2 від 22 серпня 2016 року йому відмовлено у проведенні перерахунку з посиланням на пункт 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-ІІІ.
Такі твердження відповідача суд знаходить необґрунтованими.
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 9 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» визначено, що з 1 грудня 2015 року працівникам органів прокуратури, за аналогічною посадою, з якої він був звільнений на пенсію, значно підвищено заробітну плату. В даному нормативному акті відсутні норми, які зупиняють чи відміняють перерахунок вже призначених пенсій працівникам органів прокуратури.
Відповідно до довідки прокуратури Полтавської області № 18-461/вих.16 від 19 серпня 2016 року ОСОБА_1 працював в прокуратурі Полтавської області на посаді старшого слідчого. Так, заробітна плата за аналогічною посадою станом на 1 грудня 2015 року усього складає 9807, 60 грн.
Отже, призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з застосуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії.
Рішеннями Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 6 липня 1999 року та № 5-рп/2002 від 20 березня 2002 року сформульована правова позиція, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадян, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг отриманих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, в тому числі щодо розміру раніше призначеної пенсії.
Таким чином, враховуючи, що у грудні місяці 2006 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми його місячної заробітної плати, то її розмір у відсотковому відношенні до чинної заробітної плати відповідної категорії осіб, що працюють в органах прокуратури не може бути зменшено.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України № 21-348-а 13 від 10 грудня 2013 року.
Пунктом 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-ІІІ, де передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України»,«Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-ІІІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Вирішуючи питання про часткове задоволення позовних вимог суд виходив з наступного.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи, що відповідну заяву позивачем подано 1 серпня 2016 року, суд приходить до висновку про необхідність проведення вказаного перерахунку з дати звернення позивача за перерахунком.
Згідно ч. 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що підлягають поновленню права та інтереси позивача шляхом проведення перерахунку пенсії, починаючи з 1 серпня 2016 року, у відсотках які діяли на момент призначення пенсії.
Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд,
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Полтавської області № 18-461/вих.16 від 19 серпня 2016 рокуу розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою.
Зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію за вислугою років ОСОБА_1, призначену відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Полтавської області № 18-461/вих.16 від 19 серпня 2016 рокуу розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою, без обмеження граничного розміру, починаючи з 1 серпня 2016 року та здійснювати відповідні виплати в подальшому.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Г. Савченко