Ухвала суду № 62194060, 25.10.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
812/1562/15
Номер документу
62194060
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2016 року справа №812/1562/15

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Блохіна А.А., Ястребової Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2016 року у справі №812/1562/15 за позовом приватного акціонерного товариства «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» до Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати протиправною та скасувати податкову вимогу № 90-23 від 02.10.2015 року на суму 66033,11 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що 02.10.2015 року ДПІ у м. Красний Луч ГУ Міндоходів у Луганській області сформовано та направлено позивачу зазначену податкову вимогу в порушення вимог ст.6 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», відповідно до якої платників податків звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності на період проведення АТО.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2016 року позов задоволено.

Визнано протиправною і скасовано податкову вимогу №90-23 від 02.10.2015 року ДПІ у м. Красний Луч ГУ ДФС у Луганській області про визначення грошових зобов»язань ПрАТ «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» станом на 01.10.2015 року з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 66033,11 грн.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування зазначив, що грошове зобов»язання позивача з орендної плати за землю, визначене в податковій вимозі, є узгодженим, оскільки задекларовано ним самостійно, а не донараховано контролюючим органом, тому податковий орган правомірно прийняв податкову вимогу відповідно до приписів п.59.1 ст.59 ПК України.

Крім цього, на теперішній час відсутній порядок застосування зазначеної у ст.6 Закону №1669 податкової пільги, не внесено відповідних змін до ПК України.

Суд першої інстанції не звернув уваги, що розпорядження КМУ №1053-р від 30.10.2014 року було зупинено на день винесення спірної податкової вимоги від 02.10.2015 року, що унеможливлювало звільнення позивача від сплати земельного податку в зв'язку з відсутністю переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася АТО.

Також позивач не звертався до податкового органу з заявою про відстрочення або розстрочення грошових зобов'язань відповідно до п.100.2 ст.100 ПК України.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Приватне акціонерне товариство «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» (далі ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька»), код ЄДРПОУ 32163608, є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради 17.09.2002 року за № 13801200000000497. (а.с. 65-72)

Згідно договорів оренди земельної ділянки від 28.09.2004 року, укладеного на підставі рішення Краснолуцької міської ради № 10 від 09.09.2004 року;

від 22.03.2005 року, укладеного на підставі рішення Краснолуцької міської ради № 27/21 від 11.02.2005 року;

від 22.03.2015 року, укладеного на підставі рішення Краснолуцької міської ради № 27/21 від 11.02.2005 року;

від 28.09.2004 року, укладеного на підставі рішення Краснолуцької міської ради № 11 від 09.09.2004 року, ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» є орендарем земельних ділянок площею 6,98 га, 0,0231 га, 0,5321 га за адресою: місто Красний Луч, вул.. А. Барбюса,1 та ділянки площею 18,9561 га за адресою місто Красний Луч, 500 м на північ від с. Перемога. (а.с. 10-38)

ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Красний Луч Головного управління Міндоходів у Луганській області як платник окремих податків, зокрема земельного податку.

Позивачем у січні 2014 року подано до ДПІ у м. Красний Луч податкові декларації з плати за землю (земельний податок, орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), у яких самостійно визначено щомісячну суму земельного податку та орендної плати, які позивач зобовязаний сплачувати до 30 числа, що настає за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України), а саме:

- декларація з земельного податку по м. Красний Луч із визначенням щомісячного податкового зобовязання на 2014 рік у сумі 16513,40 грн. зі строком сплати до 30 числа звітного місяця (а.с. 39-47)

- уточнюючу декларація з земельного податку на 2014 рік із самостійним визначенням штрафу у сумі 495,40 грн та пені на суму 52,93 грн. (а.с. 39-55)

Згідно облікової картки ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» з орендної плати за землю станом на 01.10.2015 року у позивача наявна заборгованість зі сплати орендної плати за землю на загальну суму 66033,11 грн. (а.с. 85-104)

Таким чином, станом на 01.10.2015 року ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» має податковий борг з орендної плати за землю у сумі 66033,11 грн.

На підставі п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно до ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

На підставі п.287.3 ст.287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно до ст..288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Відповідно до п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

В зв'язку з наявністю у позивача податкового боргу ДПІ у м. Красний Луч Головного управління Міндоходів у Луганській області винесено податкову вимогу № 90-23 від 02.10.2015 року на суму 66033,11 грн податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб (а.с 9).

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Датою початку проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року.

Відповідно до ст..6 Закону №1669 (в редакції, чинній на час винесення оскаржуваної податкової вимоги) під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

На підставі ч.3 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1669 закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Тобто, Закон №1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

Тому судова колегія не приймає доводи апелянта, що на теперішній час відсутній порядок застосування зазначеної у ст.6 Закону №1669 податкової пільги, оскільки не внесено відповідних змін до ПК України.

На виконання абз.3 п.5 ст.11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (від 30.10.2014 року № 1053, від 05.11.2014 року № 1079), м. Красний Луч віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Податкова заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 66033,11 грн, визначена у податковій вимозі № 90-23 від 02.10.2015 року, виникла у позивача в зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов»язань по строку сплати за період з 30.09.2014 року до 31.12.2014 року.

Оскільки позивач ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території Луганської області де здійснювалася антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, нормою прямої дії Закону передбачено, що такі суб'єкти господарювання звільнені від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, заборгованість відповідача за земельним податком з юридичних осіб рахується за період з 30.09.2014 року по 31.12.2014 року, тому податкова вимога №90-23 від 02.10.2015 року ДПІ у м. Красний Луч ГУ ДФС у Луганській області про визначення грошових зобов»язань ПрАТ «Горнозбагачувальна фабрика «Краснолуцька» станом на 01.10.2015 року з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 66033,11 грн. є протиправною.

Судова колегія не приймає доводи апелянта, що зупинення дії розпорядження КМУ №1053-р від 30.10.2014 року на день винесення спірної податкової вимоги унеможливлювало звільнення позивача від сплати земельного податку, оскільки ці доводи спростовуються Додатком до розпорядження КМУ №1275-р від 02.12.2015 року - Переліком населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, в якому визначено м. Красний Луч Луганської області.

Антитерористична операція розпочалася 14.04.2014 року та триває по теперішній час.

За приписами ст..10 Закону №1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» надано сертифікат Торгово-промислової палати України (висновки) про форс-мажорні обставини, які виникли для ПрАТ «ГЗФ «Краснолуцька» з 01 липня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території м. Красний Луч Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов»язкових платежів. (а.с. 7-8).

Проте, стаття 6 Закону №1669 не вимагає додаткового отримання сертифіката про засвідчення форс-мажорних обставин.

Дійсно, статтею 10 Закону №1669 вимагається наявність сертифікату як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне) виконання зобов'язань.

В даному випадку йдеться про невиконання позивачем самостійно узгодженого грошового зобов'язання, звільнення від виконання якого прямо передбачено ст.6 Закону №1669.

Тому судова колегія не приймає доводи апелянта, що позивач не звертався до податкового органу з заявою про відстрочення або розстрочення грошових зобов'язань відповідно до п.100.2 ст.100 ПК України.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2016 року у справі №812/1562/15 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2016 року у справі №812/1562/15 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею чинності.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді А.А. Блохін

Л.В. Ястребова