Головуючий у 1 інстанції - Марченко Л.М.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2016 року справа №234/5524/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Блохіна А.А., Ястребової Л.В.,
секретар судового засідання Терзі Д.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідачів Вишневського Є.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального автотранспортного підприємства 052810 на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 16 серпня 2016 року у справі № 234/5524/16-а за позовом ОСОБА_5 до комунального автотранспортного підприємства 052810, директора комунального автотранспортного підприємства 052810 Роганова Олександра Петровича про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив:
1) визнати протиправними дії КП "Комунальне автотранспортне підприємство 052810", що виявилися у відмові надати ОСОБА_5 відкриту публічну інформацію на підставі ЗУ "Про доступ до публічної інформації" та постанови КМУ № 835 від 21.10.2015 року "Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних", а саме:
обсяг побутового сміття, вивезеного на полігон ТБО з багатоповерхового та приватного сектора;
загальний обсяг сміття, розміщеного на полігоні ТБО, який обслуговується КП "КАТП 052810";
кількість абонентів, яким здійснюється нарахування плати за вивіз сміття (окремо по приватному сектору та багатоповерхівкам);
загальний річний обсяг нарахування плати за вивіз побутового сміття;
кількість контейнерів для сміття, встановлених на території міста Краматорська.
2) зобов'язати КП "Комунальне автотранспортне підприємство 052810" надати ОСОБА_5 протягом 5 робочих днів з дня набрання чинності рішення суду відкриту публічну інформацію, а саме:
обсяг побутового сміття, вивезеного на полігон ТБО з багатоповерхового та приватного сектора;
загальний обсяг сміття, розміщеного на полігоні ТБО, який обслуговується КП "КАТП 052810";
кількість абонентів яким здійснюється нарахування плати за вивіз сміття (окремо по приватному сектору та багатоповерхівкам);
загальний річний обсяг нарахування плати за вивіз побутового сміття;
кількість контейнерів для сміття, встановлених на території міста Краматорська.
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 16 серпня 2016 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Комунального автотранспортного підприємства 052810, що виявилися у відмові надати ОСОБА_5 відкриту публічну інформацію відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувану запитом на інформацію №085-2016р. від 11.02.2016 року.
Зобов'язано Комунальне автотранспортне підприємство 052810 надати ОСОБА_5 протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності рішенням суду відкриту публічну інформацію, запитувану запитом на інформацію №085-2016р. від 11.02.2016 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 в повному обсязі.
В обґрунтування зазначив, що відповідач не є суб'єктом владних повноважень та розпорядником публічної інформації, запитувана позивачем інформація не є публічною, а отже вимога щодо визнання протиправним дій підприємства не є обумовленим заходом.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
11.02.2016 року ОСОБА_5 звернувся з електронним запитом №085-2016р., в якому просив комунальне підприємство КАТП 052810 надати інформацію за 2015 рік про: обсяг побутового сміття, вивезеного на полігон ТПВ з багатоповерхового та приватного сектора; загальний обсяг сміття, розміщеного на полігоні ТПВ, який обслуговує КАТП; кількість абонентів, яким здійснюється нарахування плати за вивіз сміття (окремо по приватному сектору та багатоповерхівкам); загальний річний обсяг нарахування плати за вивіз побутового сміття; кількість контейнерів для сміття, встановлених на території м. Краматорська. (а.с. 27)
Листом №857-04 від 11.03.2016 року відповідач відмовив в наданні запитуваної інформації, мотивуючи відмови тим, що запитувана інформація не стосується використання бюджетних коштів, Комунальне автотранспортне підприємство 052810 не є розпорядником інформація, яка була запитана позивачем.
КП «Комунальне автотранспортне підприємство 052810» є підприємством комунальної форми власності. Відповідно статуту КАТП 052810 засновано виконкомом Краматорської міської ради, створено на основі відокремленої частини комунальної власності, майно підприємства перебуває у комунальній власності і закріплене за ним на праві господарського відання (п.1.2, п.3.1 Статуту); підприємство створене з метою утримання території міста в нормальному санітарно-епідемічному стані та покращення його благоустрою. Для досягнення мети підприємство виконує: своєчасне збирання, транспортування, утилізацію та знешкодження побутових відходів; експлуатацію міського звалищного полігону; відлов, знешкодження та захоронення трупів тварин; транспортування трупів із місць подій до міського моргу; поточне керівництво підприємством здійснюється директором, який зокрема несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечує фіксування усіх господарських операцій.(а.с. 57-70)
Предметом позову в даній справі є визнання протиправною відмови КП "Комунальне автотранспортне підприємство 052810" в наданні позивачу відкритої публічної інформації на підставі Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 5 вказаного Закону визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом: надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 вказаного Закону визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у ст.13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визначаються:
суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:
інформацією про стан довкілля;
інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;
іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
На розпорядників інформації, визначених у п.п.2, 3, 4 ч. 1 та в ч. 2 цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Статтею 19 вказаного Закону визначено питання щодо оформлення запитів на інформацію.
Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.
У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, обов'язково зазначивши в запиті своє ім'я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала.
З матеріалів справи вбачається, що питання, які сформульовані у запиті позивача, становлять суспільний інтерес (є суспільно необхідної інформацією), що підтверджується матеріалами преси та обговорень на офіційному сайті газети «Новини Краматорська» (скріншоти електроних сторінок наявні в матеріалах справи), крім того є інформацією про стан довкілля (а.с. 34-41)
За таких обстави, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача в наданні запитуваної інформації є неправомірною, оскільки аналіз питань, поставлених позивачем у запиті, дозволяє віднести їх до публічної інформації, яка становить суспільний інтерес, а отже відповідач є розпорядником даної публічної інформації.
Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Комунального автотранспортного підприємства 052810 на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 16 серпня 2016 року у справі № 234/5524/16-а - залишити без задоволення.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 16 серпня 2016 року у справі № 234/5524/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 25 жовтня 2016 року.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді А.А. Блохін
Л.В. Ястребова