Справа № 686/17709/16-а
ПОСТАНОВА
19 жовтня 2016 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої- судді Мазурок О.В.
при секретарі Гудловській О.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій та просить суд визнати протиправною відмову Хмельницького об'єднання управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови у проведенні їй перерахунку пенсії від 26.08.2016 року та зобов'язати Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити їй перерахунок призначеної пенсії у розмірі 80% розміру заробітної плати 10715,26 грн, згідно наданої довідки, наданої Держфінінспекцією у Хмельницькій області №114 від 19.08.2016 року.
На обґрунтування своїх вимог вона зазначила, що отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% та перебуває на обліку в Хмельницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області.
22.08.2016 року вона звернулася із заявою до відповідача про перерахунок раніше призначеної пенсії та 26.08.2016 року їй було надано відповідь, згідно якої їй було відмовлено у перерахунку пенсії.
Дії управління Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області вона вважає протиправними.
Позивач направив до суду заяву про слухання справи у його відсутність та підтримання позову.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав: судом об'єктивно встановлено, що з 21.02.2014 року позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», перебуває на обліку в Хмельницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області
22.08.2016 року ОСОБА_2 звернулася із заявою до відповідача про перерахунок раніше призначеної пенсії та 26.08.2016 року їй було надано відповідь, згідно якої їй було відмовлено у перерахунку пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, позивач є таким, що набув за Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 1 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.
У п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Таким чином, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, у тому числі Законом України «Про державну службу», є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
З огляду на вищенаведені обставини та правові норми, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір та порядок перерахунку пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Оскільки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 9 грудня 2015 року, відбулася зміна у розмірі заробітної плати державних службовців, перерахунок розміру призначеної пенсії позивачу необхідно провести, виходячи із приписів ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії).
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 2 березня 2015 року передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 1 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яку поширюється дія цих законів, скасовані.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд приходить до висновку, що зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
Частиною1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до норми ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 22.08. 2016 року суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі ним відповідної заяви.
З огляду на зазначене, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що дії управління Пенсійного фонду України у
м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії як державному службовцю, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з 01.09.2016 року є неправомірними та слід зобов'язати Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з 01.09.2016 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у зв'язку зі збільшенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки Держфінінспекцією від 19.08.2016 року № 114 із розрахунку 80% від суми заробітної плати.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 22, 58 Конституції України, ст. ст. 2, 9, 11,70, 159-163, 256 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії як державному службовцю, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з 01.09.2016 року.
Зобов'язати Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з 01.09.2016 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у зв'язку зі збільшенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки Держфінінспекцією від 19.08.2016 року № 114 із розрахунку 80% від суми заробітної плати.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
На постанову через суд першої інстанції, який її ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: