Постанова № 62188841, 12.10.2016, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
754/11201/16-а
Номер документу
62188841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/570/16

Справа №754/11201/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 жовтня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівоборежного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Лівоборежного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про зобов'язання вчинити дії та просить суд:

- визнати протиправними дії та рішення Лівоборежного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 09 серпня 2016 року №8928/09/6-935 щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 07 липня 2016 року №1057 за вихідним №18-1057 зп;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату позивачу щомісячної пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України №1057 за вихідним номером №18-1057 зп від 07 липня 2016 року.

Вказані позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у 2003 році управлінням Пенсійного фонду в Деснянському районі м. Києва йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків середнього заробітку, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно з наказом Генерального прокурора України від 19 лютого 2007 року позивача звільнено з посади старшого прокурора відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справі слідчими Генеральної прокуратури України за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

25 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати, та долучив довідку Генеральної прокуратури України №1057 за вихідним номером №18-1057 зп від 07 липня 2016 року.

Відповідач в свою чергу листом від 09.08.2016 року відмовив позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку із тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України», Положення про помічника-консультанта народного депутата України. А тому, підстав для проведення перерахунку пенсії на даний час не має.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 12 жовтня 2016 року вищевказану справу прийнято в провадження та призначено до розгляду в скороченому провадженні.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

29.09.2016 року представник відповідача -Лівоборежного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії розрахований відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та становить 90% із середнього заробітку. 01 квітня 2015 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України», Положення про помічника-консультанта народного депутата України. А тому, підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу на даний час не має. У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, передбачених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Оскільки Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від02.03.2015 року № 213 набрали чинності 01.06.2015 року, та станом на час звернення позивача не визнанні у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, то наданий час підстави для проведення перерахунку пенсії призначеної за нормами Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відсутні. Також зазначає, що відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» чітко вказано, що «пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в який розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших виплат встановлених законодавством) перевищує максимальний розмір пенсії встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без ідексації, без застосування положень ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії встановленому цим Законом». Пенсія позивача складає 15674,10 грн. Пенсія виплачувалась в повному обсязі без обмеження. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» від 25.12.2015 року № 928-УІП встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць від 1 січня 2016 року складає 1074 гривні. В частині 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, № 105 8-ХІV визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Максимальний розмір пенсії згідно чинного законодавства становить 10 740 гри. Таким чином, позивач не має права на перерахунок пенси, оскільки, розмір його пенсії є більшим ніж максимальний розмір пенсії встановлений Законом. З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-УШ від 24 грудня 2015 року Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911 -VIII в частині першій статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Відомості Верховної Ради України, 2012 року, № 12-13, ст. 82) було доповнено речення такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального фонду) або щомісячного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України». «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби. Та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740 гривень. Оскільки, розмір пенсії позивача є більшим ніж максимальний розмір пенсії, то відповідно до вищезазначених Законів перерахунок не передбачений.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лівоборежному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугою років в розімір 90% із середнього заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, посадові оклади працівникам органів прокуратури підвищено з 1 грудня 2015 року, що згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, чинній на час призначення пенсії) є підставою для перерахунку пенсії.

25 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати, та долучив довідку Генеральної прокуратури України №1057 за вихідним номером №18-1057-зп від 07 липня 2016 року.

Відповідач в свою чергу листом від 09.08.2016 року відмовив позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку із тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України», Положення про помічника-консультанта народного депутата України. А тому, підстав для проведення перерахунку пенсії на даний час не має.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (редакція, що діяла станом на час призначення пенсії), передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В своїх запереченнях представник відповідача посилається на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213, на підставі якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

З 01.10.2011 року положення частини 1 статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали. З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, посадові оклади працівникам органів прокуратури підвищено з 1 грудня 2015 року, що було підставою, для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року.

З таких обставин, суд вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії такою, що не відповідає вимогам законодавства.

Разом з тим, статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць від 1 січня 2016 року складає 1074,00 гривні.

В частині 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ХІУ визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Максимальний розмір пенсії згідно чинного законодавства становить 10740,00 грн.

З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIІІ від 24 грудня 2015 року.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 91 І-VIII в частині першій статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Відомості Верховної Ради України, 2012 року, № 12-13, ст. 82) було доповнено речення такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального фонду) або щомісячного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України». «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби. Та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740,00 гривень.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Генеральної прокуратури України №1057 за вихідним №18-1057 зп від 07 липня 2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати без обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Прокуратуру», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 17, 99, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівоборежного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Лівоборежного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 07 липня 2016 року №1057 за вихідним №18-1057 зп.

Зобов'язати Лівоборежне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату щомісячної пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України №1057 за вихідним номером №18-1057 зп від 07 липня 2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.

Суддя: Н.Г. Таран