Постанова № 62188365, 16.09.2016, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.09.2016
Номер справи
752/12613/16-а
Номер документу
62188365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 752/12613/16-а

Провадження №: 2-а/752/315/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.09.2016 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі

головуючого судді Шевченко Т.М.

з участю секретаря Крекотень О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

у серпні 2016 року ОСОБА_1 звернулася у суд з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що в органах прокуратури на прокурорських посадах вона працює з 01.08.1994 р. і на даний час, а з 2001 року і по теперішній час - у Генеральній прокуратурі України. З жовтня 2015 року і на сьогоднішній день вона обіймає поаду прокурора відділу забезпечення підтримання державного обвинувачення в регіонах управління підтримання державного обвинувачення в суді Департаменту підтримання державного обвинувачення та представництва інтересів громадян або держави в судах Генеральної прокуратури України.

З вересня 2012 року позивач перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та до 01.04.2015 р. отримувала пенсію, призначену їй довічно на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та з обмеженням виплати максимального розміру пенсії, що не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

11 липня 2016 року позивач зввернулася із заявоою до відповідача про відновлення виплати їй пенсії без обмеження її граничного розіру з 01.06.2015 р. та проведення перерахунку з 01.01.2016 р. раніше призначеної їй пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Генеральної прокуратури Україн про заробітну плату від 06.07.2016 р. № 18-1053зп у розмірі 90 відсотків та виплати без обмеження граничного розміру пенсії, у зв'язку зі збільшенням посадових окладів та відповідно заробітної плати на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Листом від 14.07.2016 р. за № 16449/05, який позивач отримала 08.08.2016 р., позивачу повідомлено, що відповідно до п. 5 Прикіневих положенб Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підствах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У зв'язку з викладеним, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не признааються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернулася у суд з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови їй у відновленні з 01.06.2015 р. виплати раніше призначеної довічно пенсії за вислугу років без обмеження граничного розміру та проведення її перерахунку відповідно до довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату від 06.07.2016 р. № 18-1053зп з розрахунку 90 відсотків з виплатою без обмеження граничного розміру. Зобов»язати відповідача відновити з 01.06.2015 р. виплату позивачу раніше довічно призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» без обмеження граничного розміру, а також зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача за вислугу років згідно з довідкою Генеральної прокуратури України про заробітну плату від 06.07.2016 р. № 18-1053зп відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з 01.01.2016 р. без обмеження граничного розміру виплати суми пенсії.

В судовому засіданні представник позиваа підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов з вищевказаних підсав.

Представник відповідача в судовому засіданні не визнала позовні вимоги та заперечувала проти їх задоволення, посилаючись на необґрунтованість вимог позивача.

Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з вересня 2012 року перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та до 01 квітня 2015 року отримувала пенсію, призначену їй довічно на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Також встановлено, що з 01.04.2015р. виплата ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ч.15 ст.86 Закону України «Про Прокуратуру» не здійснюється.

Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Генеральною прокуратурою України від 06.07.2016 р. №18-1053зп, заробітна плата з іншими доплатами на посаді старшого прокурора відділу, з якої їй призначено пенсію, станом на 01.12.2015р. становить 22 217 грн. 15 коп. (а.с. 19)

11 липня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про поновлення виплати пенсії у зв»язку з відсутністю підстав для її невиплати та проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням довідки Генеральної прокуратури України від 06.07.2016 р. №18-1053зп. (а.с. 20)

Правобережне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 14 липня 2016 року № 16449/05 проінформувало позивача, що їй відмовлено в поновленні виплати пенсії та перерахунку з посиланням на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-УІІІ, скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема за Законом України «Про прокуратуру»,оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. (а.с. 21)

Частиною 2статті 6 Конституції Українивстановлено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановленихКонституцієюмежах і відповідно до законів України.

Згідно з частиною 2статті 19 Конституції Українивизначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов»язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначеніЗаконом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 1статті 47 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місяцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, який набрав чинності з 01.04.2015р. внесено зміни достатті 47 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких встановлено, що тимчасово у період з 01.04.2015р. по 31.12.2015р., у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», «;Про прокуратуру», Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цьогоЗакону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Законупоновлюється. Виключення з указаного правила становлять лише інваліди 1 та 2 груп, інваліди війни 3 групи та учасники бойових дій, особи, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213- VIII порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.

Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно доЗаконів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «Про ОСОБА_2 України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Оскільки до 01 червня 2015р. закон щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах не прийнято, з указаного дня норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальнихЗаконів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій та статус суддів»та інші, є скасованими. Тобто, правові норми, які надавали право особі, яка працює в органах прокуратури та інших визначених посадах, на призначення пенсії або щомісячного довічного утримання, припинили дію, починаючи з 01 червня 2015р.

Таким чином, починаючи з 01 червня 2015р. на позивача не поширюються встановлені частиною 1статті 47 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону від 02 березня 2015р. №213-V111) обмеження щодо виплати пенсії, адже з 01 червня 2015р. робота на займаній позивачем посаді не дає права на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених спеціальними Законами. На даний час особам, які працюють на посадах, визначених вищевказаними спеціальними Законами, пенсія призначається відповідно доЗакону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Тому, з 01 червня 2015р. відсутні правові підстави для невиплати позивачу пенсії.

Такий висновок щодо правового застосування норм частини першоїстатті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та пункту 5 Прикінцевих положень Законувід 02 березня 2015 року №213-VIIIвідповідає правовій позиції, висловленій Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 26 серпня 2015р. (адміністративна справа № 202/4641/15-а).

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем, як органом, на який законом покладено обов'язок з виплати пенсій, внаслідок порушення норм чинного законодавства, допущено неправомірність дій щодо невиплати позивачу пенсії, починаючи з 01 червня 2015р., а тому в частині зобов»язання Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду Україн в м. Києві відновити виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01 квітня 2015р. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, за змістом ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакціїЗакону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 2012 року позивачу призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Однак, з 1 жовтня 2011р. положення частини першої статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми середнього (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч.13, 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, згідно з ч.13 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч.18 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру"призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч.18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція Українита закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Крім того, відповідно до статей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VIII (пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у тому числі заЗаконом України «Про прокуратуру».

Позивачу пенсія була призначена у вересні 2012р., тобто до набрання чинності вказаним законом.

Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 06.07.2016 р. № 18-1053зп про заробітну плату, відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку.

Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є неправомірними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.

Статтею 99 КАС України встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19,22 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»,Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», статтями ст. ст.2,5,6,17, 71,99-100, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного ууправління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у поновленні виплати ОСОБА_1 пенсії.

Зобов'язати Правобережного об'єднаного ууправління Пенсійного фонду України в м. Києві відновити виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.06.2015р.

Визнати неправомірною відмову Правобережного об'єднаного ууправління Пенсійного фонду України в м. Києві в перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років у зв»язку зі зміною оплати праці на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 06.07.2016 р. № 18-1053зп про заробітну плату для нарахування пенсії, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку.

Зобов»язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру пенсії за вислугу років зі зміною оплати праці на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 06.07.2016 р. № 18-1053зп про заробітну плату для нарахування пенсії, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку, починаючи з 01.01.2016р.

Стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Голосіївський районний суд м. Києва з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: