Справа № 609/1119/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" жовтня 2016 р. Шумський районний суд Тернопільської області
В складі головуючого суду Ковтуновича О.В.
При секретарі: Кухарчук О.М.
За участі позивача ОСОБА_2
Представника відповідача Онофрійчук І.І.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Шумськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Кременецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, суд
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Шумського районного суду Тернопільської області із позовом до Кременецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, у якому просив: визнати не законним та скасувати рішення комісії для розгляду спірних питань, пов»язаних з призначенням пенсії від 20 квітня 2016 року про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Зобов»язати Кременецьке об»єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги та суду пояснив, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
06 липня 1981 року він був прийнятий на роботу у шахтопрохідне управління тресту «Краснодоншахтострой», а саме прийнятий учнем проходчика з повним робочим днем на підземних роботах.
28 липня 1981 року він був направлений на курси проходчиків.
01 грудня 1981 року після закінчення курсів йому присвоєно 4 розряд проходчика з повним робочим днем на підземній роботі.
01 лютого 1982 року в зв»язку з введенням нових умов оплати праці позивачу присвоєно професію проходчика і встановлено 5 розряд з повним підземним робочим днем на підземній роботі.
19 травня 1985 року позивач звільнився з займаної посади за власним бажанням.
Вищезазначені обставини підтверджуються представленою позивачем трудовою книжкою.
Позивач вважає, що має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 оскільки досяг відповідного віку, має передбачений законодавством загальний стаж роботи - більше 32 роки та передбачений спеціальний стаж більше 5 років.
Представити уточнюючої довідки на даний час, як вимагає пенсійний фонд він не має змоги оскільки м.Краснодон Луганської області розташований на тимчасово окупованій території.
У зв»зку з викладеним вище позивач просив його позовні вимоги задоволити у повному об»ємі та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з дня звернення до Кременецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області - 25.02.2016 року.
Представник відповідача просила суд у позові відмовити оскільки згідно представлених документів та даних персоніфікованого обліку, загальний страховий стаж роботи позивача становить 32 роки 1 місяць 23 дні. Період пільгового стажу за списком №1 визначити не можливо у зв»язку із відсутністю уточнюючих довідок, виданих в порядку, визначеному постановою КМУ від 12.08.1993 року за № 637.
Суд, заслухавши сторони по справі, дослідивши представлені та здобуті судом докази встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини:
25 лютого 2016 року ОСОБА_2 звертався до Кременецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до витягу з протоколу № 1 від 20.04.2016 року засідання комісії для розгляду спірних питань пов»язаних з призначенням пенсій Кременецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області заявнику відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв»язку з тим, що не витримуються вимоги п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»
На підставі поданих документів комісія встановила загальний трудовий стаж 32 роки 1 місяці 23 дні.
Комісія вважає, що період пільгового стажу за списком №1 визначити не можливо у зв»язку із відсутністю уточнюючих довідок, виданих в порядку, визначеному постановою КМУ від 12.08.1993 року за № 637.
У відповідності до листа Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області від 15.08.2016 року встановлено, що ВАТ трест «Краснодоншахтбуд» зареєстровано у м.Краснодон Луганської області, який розташований на тимчасово окупованій території, до моменту виведення всіх незаконних збройних формувань органи Пенсійного фонду України тимчасово не здійснюють свої повноваження і не мають доступу до архівних сховищ, для отримання документів можливість відсутня.
Згідно представленої трудової книжки загальний стаж позивача становить 32 роки 1 місяць 23 дні.
Суд вважає, що до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування позивачу слід зарахувати:
-з 12.04.1979р. по 13.04.1981р. - служба в армії - 2р. 0м. 2дн.
-З 06.07.1981р. по 24.07.1981р. - учень проходчика - 22 дні.
-З 24.07 1981р. по 27.11.1981р. - навчання в школі майстрів по професії проходчик - 4м. 4 дні
-28.11.1981р. по 19.051985р. - проходчик 3р. 5м. 22 дні, що загалом становитиме 5 років 10 місяців 20 днів. При необхідному мінімумі 5 років.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058), відповідно преамбули якого, визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 1058 виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, види пенсійного забезпечення та пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону № 1058.
Згідно ст. 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788) право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до ст.14 Закону № 1788 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях,машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений статтею 12 цього Закону, знижується на 1 рік.
З аналізу ст. 14 Закону №1788 вбачається, що підставою для призначення пенсії є зайнятість повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 відповідно до ст. 14 Закону № 1788 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі - Постанова № 202).
Відповідно до Постанови № 202, до Списку робіт і професій, працівники яких мають право на пенсію відповідно до ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відноситься:
Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: Усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Відповідно до постанови Ради міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956р. до списку №1 включені робочі, зайняті повний робочий день на підземних роботах по добичі вугілля.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 (далі - Порядок № 637), за яким, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно п. 20 зазначеного Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або їх правонаступників.
В Україні визнається та діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави, а чинні міжнародні договори, згода на які надана Верховною Радою, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки», які говорять про те, що документи видані окупаційною владою, повинні визнаватись, якщо їх невизнання тягне за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що «держави члени ООН зобов»язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки від імені або щодо Намібії, але, «у той час, як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей та шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці.
Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туреччини» Європейський суд обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia 23/02/2016 &142) Європейський суд приділив значну увагу аналізу цьому висновку.
Європейський суд констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобовязання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de fackto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного.
Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватись третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше, означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
Спираючись на сформульований у цій справі підхід, Європейський суд у справі «Мозер проти Республіка Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони(тобто, є окупованою)».
Суд вважає, що неврахування записів у трудовій книжці позивача без представлення уточнюючої довідки ( в даному випадку ) з непідконтрольної території, буде порушувати конституційне право позивача на отримання пенсії.
Суд немає сумнівів в достовірності змісту трудової книжки позивача. Як вбачається зі змісту записів в трудовій книжці - періоди роботи, номера наказів за якими позивач приймався на роботу, професія (посада), за якою позивач працював у спірні періоди, не мають розбіжностей. Відповідачем не спростовані відомості, які зазначені в трудовій книжці.
А тому суд вважає, що є підстави для визнання дій відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії незаконними .
Відповідно до п. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Таким чином, датою призначення пенсії позивачу повинна бути дата звернення останнього із заявою до відповідача, а саме- 25 лютого 2016 року.
Керуючись ст. ст. 6-12, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Кременецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області задовольнити .
Визнати дії Кременецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах незаконними та скасувати рішення комісії для розгляду спірних питань, пов»язаних з призначенням пенсій Кременецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 20 квітня 2016 року .
Зобов»язати Кременецьке об»єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування починаючи з 25 лютого 2016 року.
Постанова вступає в законну силу після закінчення строку на її оскарження.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту її проголошення через Шумський районний суд.
Суддя: О. В. Ковтунович